Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Google Pixel 9 Pro XL – vzor pro telefony s Androidem má geniální fotoaparát

Michal Bareš 29.08.2024

Osobitý telefon kombinuje výborný fotoaparát s rekordně jasným displejem. I když Tensor G4 na úplnou špičku nestačí, pokud chcete tak trochu "jiný" smartphone a nejste limitováni penězi, je to ideální volba.

Kapitoly článku

Google Pixel 9 Pro XL se v našem testu předvedl parádním způsobem. Nadšeni jsme byli hlavně z prvotřídního fotoaparátu. Kvalita snímků se nám líbí ještě lépe než u již tak vynikajícího předchůdce.

Telefon se dále může pyšnit nádherným a extrémně jasným OLED displejem a také příslibem sedmi let aktualizací systému Android.

Výkon je dobrý, ale zdaleka se nepřibližuje špičkovým modelům konkurence. K silným stránkám patří i dlouhá výdrž na baterii, ale její dobíjení by mohlo probíhat rychleji. Na své si přijdou i fanoušci umělé inteligence, ale ne všechny funkce jsou u nás dostupné.

Google Pixel 9 Pro XL
OLED displej s vysokou svítivostí je ozdobou telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Google letos přichází dokonce se dvěma verzemi modelu Pixel Pro.  Zatímco „normální“ Pixel 9 Pro má téměř stejnou úhlopříčku jako standardní Pixel 9, výrobce nabízí i větší verzi Google Pixel 9 Pro XL, kterou jsme měli možnost tentokrát vyzkoušet.

Google Pixel 9 Pro XL je skutečným nástupcem loňské vlajkové lodi Pixel 8 Pro, alespoň co se velikosti displeje týče. Oba modely Pro mají shodný procesor a fotoaparát, ale verze XL má větší kapacitu baterie a delší výdrž.

Google Pixel 9 Pro XL
I přes hmotnost okolo 220 gramů sedí Google Pixel 9 Pro XL velmi dobře v ruce
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Rekordně jasný OLED displej

OLED displej telefonu Google Pixel 9 Pro XL je jednoznačně výborný. Formát XL v tomto případě znamená 6,73” úhlopříčku s vysokým rozlišením 1 344 x 2 992 pixelů a jemností 487 ppi. Při přehrávání nativního HDR materiálu jsme displeji v laboratoři naměřili maximální jas až 2 200 cd/m², tedy o 600 cd/m² vyšší hodnotu než u předchozího modelu Google Pixel 8 Pro.

Musíme ale upřesnit, že takto vysokého jasu panel dosahuje pouze v laboratorních podmínkách a maximální hodnoty jsou pouze ve středu displeje, okraje jsou o trochu tmavší. Přesto má displej fantastický jas a naměřených 2 208 cd/m² je momentálně nejvyšší hodnota v našich dlouhodobých srovnávacích testech. Za Pixelem 9 Pro XL se s 2 144 cd/m2 nachází Pixel 9, třetí je Samsung Fold6 s 2 104 cd/m² a přes 2 000 nitů jsme naměřili ještě telefonu Asus ROG Phone 8 (2 064 cd/m²).

Použitý OLED panel dále vykazuje velmi dobrý šachovnicový kontrast (153:1) a bohaté barvy, telefon ze 100 % pokrývá rozšířený barevný prostor DCI-P3. Nechybí nezbytná rychlá obnovovací frekvence až 120 Hz.

S aktivovanou funkcí “Plynulý obraz” nejsou při skrolování obsahu na displeji patrné žádné chybové artefakty, v tomto režimu pracuje telefon s obnovovací frekvencí v rozsahu od 1 do 120 Hz, “obyčejný” Google Pixel 9 reguluje adaptivně pouze v rozsahu od 60 do 120 Hz. Při našich měřeních jsme u displeje Pixelu 9 Pro XL zaznamenali lehký barevný posun bílého bodu, který není úplně neutrálně bílý, ale spíše posunutý lehce do žluta. V praxi si toho ale pravděpodobně nevšimnete.
 

Google Pixel 9 Pro XL
Blok fotoaparátu telefonu Google Pixel 9 Pro XL převyšuje záda telefonu o 3,5 mm
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Snímky obrazovky z Google Pixel 9 Pro XL
Displej telefonu má extrémní svítivost přes 2 000 cd/m2 a bohaté možnosti nastavení
Zdroj: Snímky obrazovky z Google Pixel 9 Pro XL

Výkon velmi dobrý, ale nejlepší ne

Není žádným tajemstvím, že Google vyvíjí a používá vlastní mobilní procesory. 9. generaci smartphonů Pixel pohání nový Tensor G4, který ale podle našich měření nedokáže tak úplně držet krok se špičkovým výkonem nejrychlejších SoC od konkurence.

Nižší výkon Tensoru G4 je také nejslabším místem v hodnocení telefonu Google Pixel 9 Pro XL. Výkon procesoru je v kombinaci s 16 GB RAM stále velmi dobrý a s přehledem bude stačit i nejnáročnějším uživatelům, ale na rovinu řečeno, jsou špičkové modely od Samsungu nebo Applu výkonnější.

Náš rozsáhlý testovací PDF soubor Pixel 9 Pro XL zpracuje a otevře za 1 sekundu, což je hodnota na úrovni loňských Galaxy S23. Žádné výrazné omezení nezaznamenají ani hráči, v testu GFX Bench jsme naměřili 102 FPS.

Pro srovnání, Samsung Galaxy S24 Ultra (test najdete zde) načetl stejný soubor za 0,9 sekundy a v herním testu dosáhl 163 FPS. Přes o něco slabší hodnocení výkonu se ale nemusíme bát, že bychom narazili na nedostatek systémových prostředků.
 

Google Pixel 9 Pro XL
Na spodní straně Google Pixel 9 Pro XL se nachází rychlý USB-C 3.2 konektor a slot na jednu nanoSIM, druhá karta může být elektronická
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Google Pixel 9 Pro XL
V balení najdete kromě telefonu jen USB-C kabel, nabíječka není
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výdrž na baterii

S kapacitou 5 060 mAh má Pro XL největší zásobárnu energie v aktuální generaci Pixelů, a je to rozhodně znát. V našem standardním testu s displejem na 200 cd/m2, 60Hz obnovovací frekvencí 60 Hz a mobilní komunikací přes LTE síť dosáhl telefon výdrže 16 hodin a 55 minut, což je výborný výsledek o čtvrt hodiny převyšující Samsung S24 Ultra a o více než pět hodin loňský Pixel 8 Pro (11:42 h:m). Pro srovnání Pixel 9 zvládl ve stejném testu 14 hodin a 42 minut.  

Google oproti předchozímu modelu výrazně vylepšil výdrž na baterii, ale nabíjení je stejně pomalé jako u loňské generace. Za první půl hodiny se akumulátor dobije na 40 procent a plná nádrž zabere hodinu a tři čtvrtě. Rychlejší nabíjení dnes nabízí naprostá většina konkurence, ale pokud jste zvyklí telefon večer strčit do nabíječky (není součástí dodávky) a ráno jej vytáhnout, tak s pomalým dobíjením problém mít nebudete. Telefon také podporuje indukční bezdrátové nabíjení.

Snímky obrazovky z Google Pixel 9 Pro XL
Google Pixel 9 Pro XL používá umělou inteligenci Gemini, se kterou ale musíme komunikovat v angličtině
Zdroj: Snímky obrazovky z Google Pixel 9 Pro XL

Umělá inteligence

Bez umělé inteligence se dnes neobejde žádný lepší smartphone a nové Pixely samozřejmě také některé funkce nabízejí, bohužel u nás ale nejsou dostupné všechny.

S největšími zásahy umělé inteligence se setkáváme u fotoaparátu. Unikátní je například funkce „Přidej mě“, kterou může fotograf přidat do skupinové fotografie i sám sebe, případně umožňuje vytvořit dvojportrét jedné osoby v jednom záběru. Jedná se vlastně o klasickou dvojitou expozici, ale nepotřebujete k ní stativ a díky displeji se může fotograf přesně orientovat do virtuálního skupinového fota. Zajímavé je, že tento trik umožňuje přidání jen jedné osoby, dvě najednou neumí.

Snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Funkce "Přidej mě" umožňuje přidat postavu fotografa do skupiny ostatních. Dvojitou expozici zvládnete s telefonem Google Pixel 9 Pro XL snadno a bez stativu
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Teď se postava přemístí na volné místo scény
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Umělá inteligence doplnila jen jednu postavu (funkce "Přidej mě" je určená pro jednoho fotografa), ale výsledek je působivý.
Zdroj: Michal Bareš, Chip

AI lze použít i k vylepšení obsahu fotografií a podílí se i na finálním dokončení nočních snímků. Telefon dále umožňuje komunikaci s umělou inteligencí Google Gemini, její funkce jsou ale prozatím dostupné pouze v angličtině. Generátor virtuálních snímků Pixel Studio, čtení informací ze snímků obrazovky pomocí Pixel Screenshots a funkce „Call Notes“, která dokáže sumarizovat a přepisovat obsah telefonních hovorů jsme ale na telefonu nenašli.

Výbava

Z designového i hardwarového hlediska patří Pixel 9 Pro XL k nejdokonalejším chytrým telefonům současnosti a v jeho výbavě prakticky postrádáme jen drobnosti.

Díky krytí IP68 je Google Pixel 9 Pro XL dokonale chráněn proti prachu a vodě. Systémový USB-C konektor pracuje s rychlým standardem USB 3.2 a nechybí možnost práce se dvěma SIM kartami, jednou fyzickou, druhou elektronickou. Oproti standardnímu Pixelu 9 mají obě varianty Pro navíc teploměr, který je umístěn vedle hlavního fotoaparátu a se kterým můžete měřit teplotu okolních předmětů. Podle našich zkušeností je ale výsledek jen orientační, rozhodně se teploměr nehodí ke zdravotním účelům a škoda, že není nijak integrován do fotoaparátu.

Google Pixel 9 Pro XL
Hlavní 50Mpx snímač doplňuje 48Mpx ultraširokoúhlý objektiv a 48Mpx periskop s 5x optickým přiblížením, paráda
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Námi testovaný model Pixel 9 Pro XL představuje základní a nejlevnější verzi s pouze 128GB úložištěm, což může představovat pro většinu uživatelů vzhledem k absenci slotu na microSD karty zásadní problém. Zvlášť když už k Pixelům dávno není bezplatný velký prostor na Google Disku.

Testovaná 128GB konfigurace vyjde na nemalých 30 490 Kč, proto když už budete utrácet takové peníze za telefon, doporučujeme zvolit alespoň 256GB variantu za 32 990 Kč. 512GB verze už má cenovku 36 490 Kč a za vrcholnou 1TB variantu možná někdo utratí 42 990 Kč.

Výbava je ale veskrze moderní, telefon používá nejmodernější Wi-Fi 7, obě SIM jedou samozřejmě na 5G, sluchátka lze připojit přes Bluetooth 5.3, pomocí NFC lze platit. V displeji se nachází ultrazvukový snímač čtečky otisků prstů.

Vynikající ale je, že Google nedělá kompromisy z hlediska podpory do budoucna a slibuje aktualizace Androidu i bezpečnostních záplat na 7 let, takže zařízení by mělo dostat nový Android ještě v roce 2031.

Snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Podvečerní snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Noční snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Fotoaparát s prvotřídní kvalitou obrazu

Pokud jde o kvalitu fotoaparátu, Google následuje tradici předchozích Pixelů a fotí doslova famózně a zaslouženě získává nejvyšší hodnocení 1,0. Oproti duálnímu fotoaparátu standardního Pixelu 9 má Google Pixel 9 Pro XL také teleobjektiv s pětinásobným optickým zoomem. Přiblížení funguje skvěle, zvětšené objekty jsou jasné a detailní a vůbec špatné není ani 10x přiblížení.

Za denního světla produkuje fotoaparát prvotřídní snímky, podle našeho subjektivního dojmu ještě lepší než u minulé generace. Na fotografiích jsme už nezaznamenali drobné obrazové artefakty, které nám vadily na snímcích z Google Pixel 8 Pro. Detaily a ostrost jsou vynikající.

Trojitý fotoaparát odvádí skvělou práci jak za denního světla, tak i za šera nebo v osvětlených nočních ulicích. Hloubka ostrosti nám připadá poměrně intenzivní a je výraznější než u předchozí generace. Fotografičtí profesionálové mohou experimentovat s pokročilými možnostmi ručního nastavení. Běžní uživatelé pak ocení přednastavené režimy dlouhé expozice nebo rozmazaného pozadí, zábavná je i AI položka “Přidej mě”, kterou jsme popisovali výše.

Snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Noční snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL
Noční snímek z telefonu Google Pixel 9 Pro XL s detailním digitálním přiblížením. Málokterý telefon ohalí síť před Sv. Mikulášem
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Ve výchozím nastavení telefon ukládá optimalizované 12,5Mpx fotografie, ale můžete využít i plné 50Mpx rozlišení hlavního snímače. Celkově hodnotíme kvalitu fotoaparátu známkou 1,0, kterou kromě nového Pixelu 9 Pro XL obdržel pouze fotomobil Huawei Pura 70 Ultra. Apple iPhone 15 Pro Max drží hodnocení 1,1 a Samsung S24 Ultra známku 1,2.

Po technické stránce obsahuje fotoaparát 50Mpx hlavní snímač s optickým stabilizátorem, 48Mpx širokoúhlý snímač a zmíněný 48Mpx periskopický zoom. Videozáznamy telefon dokáže ukládat v maximálním rozlišení 8K při 30 Hz. Vysoce kvalitní je i přední 42Mpx kamera s automatickým ostřením, s tím se u selfie snímačů běžně nesetkáváme. Kvalita selfie snímků je prvotřídní a při focení můžete využívat různé funkce AI.
 

Technická data

Google Pixel 9 Pro XL


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,7" / 2 992 x 1 344 / OLED / 1-120 Hz

Displej (max. jas / šach. kontrast) 2 208 cd/m2 / 153 : 1

CPU / GPU / RAM Tensor G4 / 8x 357 MHz - 3 110 MHz / Mali-G715 / 16 GB

Výbava 2x 5G, eSIM, Wi-Fi 7, USB-C (3.2), BT 5.3, NFC, 50+48+48 / 42 Mpx, 5 060 mAh, indukční dobíjení, IP68, teplotní senzor

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 128 GB (109,5 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii (on-line): 60 Hz / dobíjení 16:55 / 1:42 h:m

PCMark 3.0 / GFX Bench 13 439 bodů / 101 fps

3DMark WLE / GeekBench 2 493 bodů (14,93 fps) / 4 749 bodů

Operační systém Android 14

Rozměry a hmotnost 163 x 77 x 8,6-12,1 mm, 221 g

Výkon (20 %) 1,8

Výbava (20 %) 1,3

Výdrž na baterii (20 %) 1,5

Displej (20 %) 1,2

Fotoaparát (20 %) 1,0

Obchod s aplikacemi 1,0

Cena 30 490 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme