Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13 Aura Edition – necelý kilogram a 18 hodin výdrže

Michal Bareš 04.02.2025

Lehké a odolné tělo s perfektní portovou výbavou, profesionální klávesnicí a parádním OLED displejem zvládne 18 hodin práce na baterii.

Kapitoly článku

Notebooky X1 Carbon představují nejvyšší řadu přenosných počítačů, určených pro nejnáročnější profesionální uživatele s vysokým rozpočtem. I nejnovější 13. generace pokračuje ve skvělé tradici lehkých a odolných zařízení s perfektní klávesnicí, prémiovým displejem, slušnou portovou výbavou a celkově luxusním dojmem.

Testovaný X1 Carbon byl osazen nejnovějším procesorem Intel Core Ultra 7 258V, 32 GB RAM a 1TB NVMe SSD diskem a jeho doporučená cena se pohybuje okolo 83 000 Kč, což z něj činí jeden z nejdražších ultrapřenosných notebooků ve světě Windows. Za tuto částku nelze počítat s ničím jiným, než s dokonalostí.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Detail klávesnice Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13

Intel a Windows, stále sázka na jistotu

Hlavně v kategorii ultrapřenosných notebooků jsou dnes módou procesory Snapdragon X Elite, které nabízejí v porovnání s čipy od Intelu úspornější provoz a v optimalizovaných aplikacích i vyšší výkon. Tedy, tak tomu bylo hlavně v porovnání se staršími procesory od Intelu, v testovaném ThinkPadu X1 Carbon Gen13 Lenovo použilo nejnovější procesor Intel Core Ultra 7 258V z generace Lunar Lake. Tento procesor má sice architekturu x86, ale vyrábí jej 3nm procesem tchajwanská společnost TSMC, u které vyrábí své procesory architektury ARM i Apple nebo Qualcomm.

Intel Core Ultra 7 258V Lunar Lake by se tedy měl z hlediska energetické výkonnosti přibližovat procesorům Snapdragon X Elite a měl by nabídnout dostatečně dlouhou výdrž na baterii. Daní za úspornější provoz je ale změna designu, která s sebou mimo jiné přináší absenci oblíbeného HyperThreadingu a umístění klíčových komponent přímo do SoC. Součástí procesoru je tak i operační paměť, která má ale v případě Core Ultra 7 258V maximální hodnotu 32 GB. ThinkPad X1 Carbon tak s 64GB RAM nepořídíte. Součástí SoC je i řadič sběrnice PCIe 5, grafický čip Arc 140V a AI Boost NPU 4 s výkonem 47 TOPS.

Procesoru chybí HyperThreading, takže každé z osmi výpočetních jader (čtyři úspornější typu E, čtyři výkonná typu P) zpracovává pouze jedno programové vlákno. Základní frekvence E jader je 2,2 GHz a krátkodobě dokáže Ultra 7 258V dosáhnout 4,8 GHz, přičemž procesor nelze přetaktovat.

Absence HyperThreadingu znamená nevýhodu v testech, jako jsou Cinebench, které využívají plný výkon procesoru prostřednictvím renderování náročných scén. V tomto scénáři se využívají všechna výpočetních vlákna, kterých je nyní bez HyperThreadingu méně. V režimu testu Cinebench na jedno jádro je ale Core Ultra 7 258V naprosto srovnatelný s procesory Snapdragon X Elite.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Procesor Intel Core Ultra 7 258V sice nemá HyperThreading, ale výkon na jedno jádro je vyšší než u Snapdragonu X Elite
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13

Hlavní výhodou procesoru Core Ultra 7 258V je fakt, že nativně pracuje na architektuře x86, a je tak se systémem Windows a programy pro tuto platformu kompatibilnější než procesory architektury ARM. Ty musí v ideálním případě spolupracovat s upravenou verzí Windows a programy optimalizovanými pro ARM. Pokud optimalizovány nejsou, běží v emulaci a to znamená ztrátu výkonu. A některé věci, jako například specializované firewally na platformě ARM nefungují pořádně doposud. Pokud tedy potřebujete naprosto plnou funkčnost programů určených pro Windows, je stále lepší zvolit procesor platformy x86.

Výkon osmijádrového procesoru Intel Core Ultra 7 258V v testovaném notebooku dosahuje výsledku 605 bodů ve vícejádrovém testu Cinebech 2024 a 122 bodů v testu jednojádrovém. Pro srovnání, procesor Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-78-100 s celkem 12 výpočetními vlákny, který momentálně testujeme ve velmi podobném notebooku Lenovo ThinkPad T14s Gen6, dosáhl ve stejném testu výsledku 652, resp. 100 bodů. V notebooku HP Elitebook Ultra 14 G1q vykázal stejný Snapdragon X Elite X1E-78-100 výsledek 892, resp. 107 bodů. Pro srovnání, procesor AMD Ryzen 9 AI HX370 s celkem 24 výpočetními vlákny dosahuje v notebooku Asus Zenbook S16 ve stejném testu výsledků 694, resp. 107 bodů. 

Z těchto výsledků jasně vyplývá, že z hlediska výkonu jednoho výkonného jádra nabízí procesory Intel Lunar Lake, Snapdragon X Elite a AMD Strix Point prakticky shodný výkon. V případě testovaného notebooku ThinkPad X1 Carbon Gen 13 je dokonce výkon procesoru Intel Core Ultra 7 258V vyšší než u výše porovnávaných SoC od Snapdragonu nebo AMD.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Porty na levé straně notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Pravý bok notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13 s porty a vypínačem

Extrémně lehké tělo téměř se vším

ThinkPad X1 Carbon Gen 13 je jedním z nejlehčích 14” ultrabooků na trhu. Šasi je tvořeno z karbonových vláken a slitiny hořčíku, který je podle výrobce z 90 procent recyklovaný, vysokou měrou je recyklovaný i použitý plast. S hmotností 986 gramů a tloušťkou do 15 mm notebook při přenášení prakticky nepocítíme a vysokou mobilitu podporuje i skvělá výdrž na baterii, o tom ale dále.

Přestože má tělo (včetně zavřeného displeje) tloušťku pod 15 milimetrů, do boků se vešly všechny důležité porty. Kromě dvou USB-C konektorů s podporou Thunderbolt 4 a propustností 40 Gb/s, přes které se notebook i nabíjí, zde najdeme dva velké USB-A konektory o rychlosti USB 3.2 Gen1 (5 Gb/s) a HDMI 2.1. Notebook tak můžete snadno připojit bez redukcí i ke starším monitorům nebo k drátové klávesnici a myši. Nechybí 3,5mm audiozdířka a zámek Kensington Lock. O bezdrátovou komunikaci se stará Wi-Fi 7 a Bluetooth ve verzi 5.3, námi testovaný model nebyl osazen slotem pro mobilní SIM kartu.

Tělo notebooku pokrývá, jak už je u ThinkPadů nejvyšší třídy zvykem, příjemná vrstva plastu s měkčím povrchem, díky níž se dobře drží v ruce, neklouže a nezůstávají na ní vidět otisky prstů. Drobnou výtku máme k novému provedení gravírovaného nápisu ThinkPad na víku i na klávesnicové části. Dříve býval vyplněn stříbrným písmem, v současné generaci je pouze vyrytý do těla a máme pocit, že po čase se může zanášet prachem nebo špínou.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Klávesnice notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Webová kamera notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13 má privátní krytku a infračervený snímač obličeje

Displej notebook je chráněn pevným víkem, které se neprohýbá a působí pevným dojmem. Nad displejem se nachází Full HD kamerka s privátní krytkou a infračerveným snímačem pro bezpečnou autorizaci do Windows Hello. Displej lze na pevném pantu sklopit do roviny s klávesnicí.

Nejlepší klávesnice

Jedním z hlavních důvodů pro nákup ThinkPadů je klávesnice, která je jako stvořená pro dlouhé psaní. Velká tlačítka s jemnou prohlubní mají nízký zdvih a hlavně přesný a jistý chod, který minimalizuje riziko překlepů. Klávesnice má přehledné rozložení s dostatečně prostornými tlačítky Shift, Enter, BackSpace nebo CapsLock, je samozřejmě podsvícená a nachází se na ní i snímač otisků prstů. ThinkPad X1 Carbon Gen 13 má bezpochyby jednu z nejlepších klávesnic v současném notebookovém světě.

Pod klávesnicí se nachází dostatečně velký touchpad (12 x 7 cm) s podporou gest a dedikovanou trojicí hardwarových tlačítek, která sdílí s ikonickým červeným TrackPointem. Ten má mimochodem kromě ovládání kurzoru ještě jednu funkci. Jakmile na něj dvakrát ťuknete, spustí se panel s rychlými možnostmi hlasového zadávání textu do Poznámkového bloku, funguje to spolehlivě a rychle jak v angličtině, tak v češtině.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
OLED displej notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13 dosahuje maximální svítivosti až 427 cd/m2 a v případě HDR obsahu dokonce vyvine až 622 cd/m2
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Displej notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13 lze stáhnout na minimum, takže se na něm dá pohodlně pracovat i v naprosté tmě

Jemný OLED displej

Další specialitou testovaného ThinkPadu X1 Carbon Gen 13 je 14” OLED displej s vysokým rozlišením 2 880 x 1 800 bodů a 120Hz obnovovací frekvencí. Objímají jej pouze tenké rámečky, takže působí dominantním dojmem a nabízí dostatek místa pro práci i s několika zároveň otevřenými okny.

Nedotykový OLED panel s matným povrchem a vrstvou proti otiskům prstů má perfektní barevné podání a pokrývá 100 procent prostoru DCI-P3. Pochválit musíme i vysokou maximální svítivost 427 cd/m2 (622 cd/m2 v režimu HDR), díky níž je obsah na displeji dobře čitelný i venku na slunci. Rozsah intenzity jasu je nastaven tak, aby uživatel mohl pohodlně pracovat jak na přímém světle, tak v naprosté tmě. Nastavíme-li jas na minimum, nebude nás notebook oslňovat ani v absolutní tmě.

Přes 18 hodin na baterii

Během několika týdnů používání jsme notebook podrobili nejen laboratorním testům výdrže na baterii, ale používali jsme jej i v běžném životě a na cestách. Můžeme tak potvrdit, že pokud chcete lehký a tichý notebook s celodenní výdrží na baterii, nemusíte hned volit model s procesorem Snapdragon X. Tedy pokud vám stačí nějakých 12 až 20 hodin při práci s běžnými kancelářskými aplikacemi a internetem.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13 dosáhl v testu PCMark 10 výdrže přes 18 hodin

V testu PCMark 10 Battery Modern Office notebook vydržel pracovat na baterii 18 hodin a 36 minut, což je vynikající výsledek. Tento test simuluje kancelářskou práci s neustále rozsvíceným displejem, úpravou textů, fotografií a tvorbou dokumentů, je tedy o něco náročnější než co s notebookem většinou provádí běžní uživatelé.

Při cestách jsme dosahovali výdrže mezi 12 a 18 hodinami, v závislosti na intenzitě podsvícení displeje, síle Wi-Fi signálu a nastaveném podsvícení klávesnice. S jasem sníženým pod 200 cd/m2 jsme při čistém psaní textů, procházení online i offline souborů a prohlížení internetových stránek dokázali pracovat jistých 18 hodin a těch 20 hodin bychom s trochou snahy dali také.

Shrnutí

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 v testované konfiguraci s procesorem Intel Core Ultra 7 258V ukazuje, že dlouhá výdrž na baterii s naprosto bezhlučným provozem a výkonem pro i ty nejnáročnější aplikace nemusí být jen doménou notebooků na platformě Snapdragon X. Nové generci Intel Lunar lake sice chybí Hyper Threading, ale dohání to skvělou kombinací výkonných jader s vysokou energetickou úsporností, koneckonců v testech na jedno jádro Intel Core Ultra 7 258V překonává konkurenční Snapdragon X Elite.

Lehké a odolné tělo s perfektní portovou výbavou, profesionální klávesnicí a parádním OLED displejem zvládne 18 hodin práce na baterii. To vše dělá z ThinkPadu X1 Carbon Gen13 momentálně nejlepší pracovní profesionální notebook, jaký jsme doposud měli možnost testovat.

Technická data

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen13 Aura Edition


CPU / RAM Intel Core Ultra 7 258V / 4P plus 4E / 2,2-4,8 GHz / 32 GB

Grafika Intel Arc 140V

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 14" / 2 880 x 1 800 / OLED / matný / 120 Hz / nedotykový

Displej (max. jas / šach. kontrast) 427 cd/m2 / 204:1

SSD / HDD / ODD 1 TB / - / -

Výbava 2x USB-C (Thunderbolt 4, PD, DP), 2x USB-A (USB 3.2 Gen1), HDMI 2.1, audio, Wi-Fi 7, BT 5.3

PCMark 8 Home / Work 4 545 / 5 180 bodů

PCMark 10 / Battery Modern Office 6 850 bodů / 18:36 h:m

Výdrž na baterii (internet / video) 12:10 h:m / 15:22 h:m

Cinebench R24 605 / 122 bodů

Cinebench R20 / R23 3 100 / 7 600 bodů

GeekBench 6 (single / multi) 2 784 / 10 937 bodů

3DMark Night Raid 35 075 bodů / 224 fps

Rozměry a hmotnost 313 x 215 x 8-17 mm / 986 g

Cena 82 690 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme