Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: nejrychlejší nabíječky USB-C – vyberte si, která vám bude vyhovovat nejlépe

redakce 09.07.2023

Od roku 2024 se stanou konektory a napájecí adaptéry s rozhraním USB-C standardem. Důvodem je ochrana životního prostředí i pohodlí uživatelů. Díky technologii Power Delivery a polovodičům s nitridem galia bude možné svobodně nabíjet všechna mobilní zařízení. 

Kapitoly článku

Nabíječky mobilních zařízení jsou tak běžnou součástí každodenního digitálního života, že by je málokdo považoval za technickou revoluci. Přesto je moderní USB nabíječka, která poskytuje nabíjecí výkon 65 až 100 wattů, malým technickým mistrovským dílem. Dlouhou dobu byly výkonné napájecí zdroje známé pouze ze světa herních notebooků nebo konzolí, ovšem ty byly těžké a velké. Tato technologie nebyla vhodná pro malé mobilní USB adaptéry, tedy alespoň doposud.

Skutečnost, že napájecí USB zdroje velikosti dlaně s technologií Power Delivery a nízkou hmotností 120 gramů vůbec existují, umožnila nová technologie nitridu galia (GaN), která v nabíječkách nahradila dříve používaný křemík. Tento materiálový kompozit je téměř ve všech ohledech lepší než klasická technologie nabíječek. Nitrid galia je polovodič, který umožňuje konstrukci menších tranzistorů, a tím i menších čipů. Materiál vydrží i vyšší proudy, což zkracuje dobu nabíjení. Protože nitrid galia je také lepším vodičem elektrické energie než křemík, zdroje se během provozu tolik nezahřívají.

Napájecí zdroje USB-C s výkonem 65 wattů

ugreen

Nexcode UGREEN: napájecí adaptér dosahuje nejlepšího celkového výkonu při nabíjení notebooku a mobilního telefonu, ale také se s naměřenými 62,8 °C poměrně zahřívá. | Zdroj: Nexcode Ugreen

Díky nové technologii lze vyrábět kompaktní napájecí zdroje s výkonem až 240 W. V našem testu jsme se zaměřili na kompaktní a levné napájecí zdroje USB-C, které mají poskytovat slibovaný výkon 65 W. Sedm zkoumaných zařízení od společností Anker (2000 Kč), UGREEN (1420 Kč), Creen Cell (1150 Kč), Samsung (970 Kč), USAMS (850 Kč), Axogen (870 Kč) a Icy Box (900 Kč) vykazuje velké rozdíly ve výkonu, zejména při současném nabíjení více zařízení. Cenové rozpětí od 1000 do 2000 Kč také naznačuje, že zdroje typu GaN zatím nepatří mezi levné nabíječky, které by si lidé hromadně pořizovali domů.

Všechny testované modely jsou vybaveny dvěma USB-C zásuvkami a jedním portem typu USB-A. V ideálním případě nabízí obě zásuvky USB-C při připojení jednoho zařízení stejný výkon, ovšem ne vždy tomu tak je, jako například v případě cenového tipu od společnosti USAMS. Skutečný výkon poskytovaný portem USB-A se pohybuje mezi 10 watty (Samsung) a 36 watty (Icy Box).

Podrobný popis nabíjecího výkonu

samsung

Samsung EP-T6530: druhý USB-C port adaptéru Samsung poskytuje pouze 25 wattů energie, což už k nabíjení zapnutého notebooku nestačí. | Zdroj: Samsung

Anker 735 GaN Prime v testu zvítězil, protože dosáhl slibovaného výstupního výkonu 65 W při 20 V a téměř 58 W na první i druhé USB-C zásuvce. Výsledkem je velmi vysoká účinnost na úrovni 91 %. Napájecí zdroj Anker však krátce přeruší napájení skrze USB-C konektor, jakmile do zásuvky USB-A připojíte jiné zařízení.

Výkonem 21,2 W nabízeným na USB-A portu se tato nabíječka řadí přibližně do poloviny výsledkového pole. Při současném nabíjení notebooku a mobilního telefonu dosahuje Anker celkového výkonu 39 wattů, což není úplně skvělý výsledek, ostatní zařízení v testu jsou na tom v tomto ohledu lépe.

To platí i pro celkově druhý adaptér UGREEN Nexode. V porovnání se zařízením Anker 735 dosahuje při současném nabíjení dvou zařízení slušného výkonu 52 W, ale s 18 W na portu USB-A je na tom o něco hůře. Celkově nejnižší hodnotu výkonu na USB-A portu má s 10 watty Samsung EP-T6530. Druhý port USB-C nabízí výkon pouze 25 W (reálně 22 W). To neznamená, že by nabíječka Samsung byla špatná, ale tak nějak nechápeme, proč korejský výrobce zvolil právě tuto variantu.

S cenou necelých 900 Kč představuje USAMS US-CC110 náš cenový tip. Jeho druhý USB-C port má sice výkon pouze 26 W, ale USB-A zdířka má výkon neuvěřitelných 30 W. Navzdory dobrým technickým parametrům pracuje náš cenový tip nejlépe pouze s jedním připojeným zařízením. To platí i pro Icy Box, který se umístil na posledním místě. Důvodem bodové ztráty je fakt, že v případě této nabíječky nelze vůbec notebook a mobilní telefon nabíjet současně.

Rozměry a spotřeba v pohotovostním režimu

winner

Anker 735 GaNPrime: kompaktní nabíječka s celkově vysokým výkonem. Příliš nehřeje, ale se svými 140 gramy není nijak lehká. | Zdroj: Anker/Chip

Mezi testovanými nabíječkami je největší a nejtěžší zařízení od Samsungu, které váží 150 gramů a měří 52 x 30 x 108 milimetrů. To znamená, že Samsung vyčnívá ze zásuvky asi 71 mm. Nejkratším modelem je PowerGaN od společnosti Green Cell, který vyčnívá ze zásuvky pouze 55 mm. Tento malý rozdíl může být docela důležitý, pokud chcete napájecí jednotku provozovat v obtížně přístupné zásuvce.

Hmotnost a produkce tepla

pricetip(1)

USAMS US-CC110: na prvním portu USB-C i na portu USB-A dosahuje vysokého nabíjecího výkonu, ale po přibližně 30 minutách se začne výrazně zahřívat. | Zdroj: Usams/Chip

Hmotnost testovaných napájecích adaptérů se pohybuje mezi 119 gramy (Axagon) až 159 gramy (Samsung), takže váží podobně jako externí SSD disky nebo menší chytré telefony.

Spotřeba v pohotovostním režimu se pohybuje od 0,1 W u vítěze testu a nabíječky Samsung až po 0,29 W u Icy Boxu. I když tuto nabíječku necháte neustále v zásuvce, na měsíčním vyúčtování se to projeví necelou jednou korunou. Na druhou stranu, pokud máte podobných nabíječek po bytě neustále připojených deset, už by stálo se nad vypojením těch nepoužívaných zamyslet.

Nabíječka Samsung má ještě jednu výhodu. Vzhledem k celkově nižšímu nabíjecímu výkonu je mezi testovanými zařízeními při provozu nejchladnější, naměřili jsme ji teplotu pouze 53,7 °C. Vítězný model tohoto testu patří s teplotou 55,4 °C také k modelům, které se nejméně zahřívají. Pro srovnání, náš cenový tip se při provozu zahřeje na 62 stupňů.

S naměřenými 65 °C se při provozu nejvíce zahřívá nabíječka Icy Box. Ve srovnání s jinými napájecími zdroji se jedná o poměrně vysoké teploty, ale nesmíme zapomínat, že 65 wattů je výkon získaný při 20 voltech. Z tohoto pohledu jsou hodnoty zcela přijatelné, ale raději buďte při vysouvání horkých adaptérů ze zásuvky opatrní.

Alternativy s výkonem nad 65 wattů

Zásuvkové USB-C nabíječky jsou dnes již k dispozici s výkonem 100 W, a dokonce 140 W. Příkladem je 100W USB-C nabíječka UGREEN nebo 140W USB-C adaptér Rocoren za cenu kolem 2000 Kč. Ty však v zásadě nedodávají vyšší celkový proud, ale jsou vybaveny čtyřmi nebo více USB zásuvkami. U těchto zařízení bychom už neměli zahřívání podceňovat.

Z tohoto důvodu by se zájemci o 100wattovou nabíječku měli poohlédnout spíše po větších stolních nabíječkách, jako je například Nexode USB Desktop Charger s výkonem 100 W, resp. 200 W. Tato zařízení mají více USB portů a díky větším rozměrům se při provozu tolik nezahřívají. Neměli bychom ale zapomínat, že i stolní nabíječky mají celkově stejné rozdíly nabíjecího výkonu jako 64wattové modely.

Žebříček testovaných nabíječek

Celkové umístění Typ nabíječky Orientační cena
1 Anker 735 GaNPrime 2000 Kč
2 UGREEN Nexode 1420 Kč
3 Green Cell PowerGaN 1150 Kč
4 Samsung EP-T6530 970 Kč
5 USAMS US-CC110 850 Kč
6 Axagon ACU-DPQ65 870 Kč
7 Icy Box IB-PS103-PD 900 Kč

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme