Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Oscal Elite 1 – tablet s plnou výbavou za příznivou cenu

Radek Kubeš 14.08.2024

Za rozumnou cenu představuje tablet Oscal Elite 1 zařízení vhodné pro dlouhé cesty, které může dobře posloužit i jako náhrada stolního počítače. Navíc má v balení i kompletní výbavu, takže nemusíte nic dokupovat.

Kapitoly článku

Tablet Oscal Elite 1 zaujme na první pohled svojí bytelnou konstrukcí, velikostí displeje a jistě také hmotností. Tu má ale na svědomí také velká baterie, která zajistí provoz zařízení na dlouhou dobu. Kromě sestavy hlavního fotoaparátu na zadní straně, USB C konektoru, vypínače a ovladače hlasitosti najdete na těle tabletu také mřížky čtveřice reproduktorů a zásuvku na microSD kartu, kombinovanou se slotem na nanoSIM pro připojení tabletu k sítím 4G/LTE.

oscal
info ikonka
Zdroj: Array

Jemný displej s vysokým jasem

IPS displej s úhlopříčkou 12,1 palce má rozlišení 2 650 × 1 600 bodů (250 ppi), obnovovací frekvenci 120 Hz a maximální jas 600 nitů. Jeho okraje jsou poměrně tenké a jemnost zobrazení i čitelnost obsahu na ostrém slunci musíme jen pochválit. Kromě nočního režimu displeje je v nastavení k dispozici také režim pro čtení, kdy se zobrazení obsahu přiblíží čtečkám elektronických knih.

Čtveřice reproduktorů má příjemný zvuk, dostatečně hlasitý pro přehrávání filmů či hudby v pracovně nebo v ložnici. Postrádá sice výraznější hloubky, ale to můžeme vzhledem k prostorovým možnostem pro umístění reproduktorů omluvit. V nastavení najdeme hned dvě funkce na vylepšení zvuku (jeho zesílení a „Hi-Fi“ režim), ale v praxi jsme při poslechu hudby z YouTube žádný zásadní rozdíl nezaznamenali.

Zadní fotoaparát má rozlišení 12 Mpx a je doplněný snímačem hloubky i bleskem, zatímco přední kamera pochází od Samsungu a má rozlišení 13 Mpx. To je velmi příjemné pro videohovory a konference a navíc přední kamera slouží i k odemykání tabletu rozpoznáním tváře. Ani fotografie pořízené hlavním fotoaparátem nejsou vůbec špatné, pro dokumentační účely určitě stačí a navíc lze fotoaparát použít k digitalizaci papírových dokumentů, se kterými budete v tabletu dále pracovat.

oscal
info ikonka
Zdroj: Array

Dostatek výkonu i kapacity

Oscal Elite 1 pohání osmijádrový procesor MediaTek Helio G99, doplněný 8 GB operační paměti, která si může v případě potřeby ukousnout ještě 3 GB z úložiště tabletu. To má kapacitu 256 GB, ze kterých pro uživatelský data zbývá kolem 233 GB, jistě i proto, že výrobce nepodlehl pokušení předinstalovat do tabletu spoustu zbytečných aplikací. Až 1 TB kapacity na data lze doplnit pomocí paměťové karty. Použitá čipová sada dnes nepatří k nejvýkonnějším, ale všechny kancelářské aplikace a běžné hry zvládá Oscal Elite 1 bez zaváhání.

Operačním systémem je Android 14, doplněný o nadstavbu DokeOS_P 4.0, o které jste pravděpodobně, podobně jako my, nikdy neslyšeli. Není to ale důvod k obavám, protože uživatelské prostředí tabletu ze všeho nejvíc připomíná systém iPadOS. Markantní podobnost najdeme především na domovské obrazovce a v nabídce nastavení.

Nicméně, prostředí DokeOS_P 4.0 vypadá velmi hezky, je přehledné, funguje svižně a nezaznamenali jsme ani problémy s překladem do češtiny. Softwarová výbava jinak zahrnuje v podstatě jen sadu základních aplikací od Googlu, což je samozřejmě výhoda. Otázkou samozřejmě je, jak to bude s aktualizacemi operačního systému a jeho nadstavby.

Mohlo by vás zajímat

oscal
info ikonka
Zdroj: Array

Tablet jako náhrada notebooku

Nadstavba Androidu v tabletu Oscal Elite 1 má řadu užitečných vychytávek, jako je především možnost zobrazení více oken aplikací vedle sebe a „PC režim“ s hlavním panelem, obdobou nabídky Start a spouštěním aplikací v samostatných oknech. Tento režim je možné aktivovat ručně, nebo se může automaticky přepnout po připojení Bluetooth klávesnice a myši.

Pracovní využití tabletu podporuje také funkce Pracovní prostor kam je možné umístit vybrané aplikace a také zde provozovat aplikace pod pracovním účtem, zatímco v soukromé části uživatelského prostředí tabletu budete přihlášeni pod svými osobními účty třeba v sociálních sítích. Aplikace v pracovním prostoru pak můžete uzamknout vlastním kódem, aby se k nim nemohly dostat třeba děti, kterým půjčíte tablet na hraní.  

Režim počítače pracuje plynule a díky velkému displeji s vysokým rozlišením promění tabletu Oscal Elite 1 ve velmi schopnou a použitelnou alternativu k notebooku. K tomu se hodí samozřejmě také přítomnost slotu na SIM kartu pro mobilní připojení k internetu. A se SIM kartou umí tablet samozřejmě také telefonovat.

oscal
info ikonka
Zdroj: Array

Dlouhá výdrž na baterii

S baterií o kapacitě 8 800 mAh slibuje velmi dlouhou výdrž. Konkrétně až 9 hodin nepřetržitého surfování po internetu nebo 48 hodin přehrávání hudby se zhasnutým displejem. To potvrzuje i výsledek benchmarku PCMark Battery, který ukázal hodnotu výdrže baterie na velmi pěkných 14:41 hod. S dodávanou 33W nabíječkou se tablet na polovinu kapacity baterie dobije už za 41 minut.

Velkou výhodou tabletu Oscal Elite 1 je také výbava, kterou v jeho balení najdete. Kromě nabíječky, je přibalen také stylus, ochranná folie na displej a rovněž magnetické pouzdro, které může sloužit i jako stojánek. Za to se jinde připlácí nemalé peníze.

Tablet Oscal Elite 1 je běžně dostupný v českých e-shopech za cenu kolem 6 000 Kč. Za ještě výhodnější cenu kolem 5 300 Kč si jej můžete nechat poslat také z AliExpressu včetně dopravy zdarma a zaplaceného DPH. Cena tabletu je vzhledem k jeho výbavě, kompletnímu balení, výkonu a výdrži baterie určitě příznivá.

oscal
info ikonka
Zdroj: Array

Technická data

Oscal Elite 1


Displej (úhlopříčka / rozlišení / obnovovací frekvence) 12,1“ IPS LCD / 2 560 × 1 600 bodů / 120 Hz

CPU / RAM / GPU MediaTek Helio G99 MT6789 / 8 GB / ARM Mali G57 MC2

Výbava Wi-Fi 802.11ac, GPS, USB-C, Bluetooth 5.0, 12Mpx hlavní fotoaparát, 13Mpx selfie fotoaparát, 4G SIM

Uživatelská paměť (nominální/volná/vlastní) 256 GB / 233 GB / microSD

PCMark 9 524 bodů / 14:41 h

3DMark WL 1 224 bodů

Operační systém Android 14 + DokeOS_P 4.0

Rozměry a hmotnost 278 × 180 × 7 mm, 587 g

Cena cca 6 000 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme