Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Philips 65OLED907 – televizní koncert obrazu a zvuku

Michal Bareš 07.06.2023

65palcový OLED televizor Philips 65OLED907 nabízí celkově vyrovnanou kombinaci perfektního obrazu, skvělého zvuku, plné výbavy a hlavně ikonického systému zadního osvětlení Ambilight.

Kapitoly článku

Televizor OLED+907 spadá v portfoliu OLED televizorů Philips do nejvyšší třídy, nad ním je už jen luxusnější model OLED+937 se samostatnou reproduktorovou lištou a čtyřsměrným Ambilightem. Stejně jako ten disponuje novou generací obrazovky s označením OLED EX, která oproti předchozím verzím přináší vyšší maximální jas.

Kromě dokonalých a detailních tmavých scén, které jsou tradiční doménou OLED obrazovek, zvládne tento panel zprostředkovat jasné detaily i ve světlých scénách. Televizor jsme měli možnost testovat několik týdnů a o jeho schopnosti přesvítit i intenzivní denní světlo a sluneční odrazy jsme se přesvědčili nesčetněkrát. Tato OLED obrazovka je opravdu univerzální a ocení ji jak milovníci nočního sledování temných příběhů, tak diváci sportovních utkání nebo hráči.

20230607-093945-1

Zadní subwoofer vynikajícího zvukového systému televizoru Philips 65OLED907, foto: Michal Bareš, Chip

 

Zvuk a výbava


Philips 65OLED907 patří navíc k nejkrásnějším televizorům na trhu. Obrazovka prakticky nemá rámečky, pod ní se nachází integrovaná zvuková lišta reproduktorů Bowers & Wilkins krytá látkou Kvadrat Audiomix. V této řadě je vedle sebe posazena šestice dopředu směřujících reproduktorů, jejichž zvuk doplňují čtyři pasivní zářiče a velký zadní subwoofer. Celkový výkon zvukové aparatury činí 80 W a kvalitu zvuku nelze hodnotit jinak než jako výbornou.

Při běžném poslechu jsme v obývacím pokoji měli hlasitost nastavenou na 12 procent, při vyšší hlasitosti je už televizor slyšet o několik místností dál. Zvuková distorze nepřichází ani při nejvyšší hlasitosti, kterou jsme v prostředí obývacího pokoje dokázali snést. Philips 65OLED907 podporuje zvukový formát Dolby Atmos a díky technologii DTS Play-Fi můžete zvuk z televizoru snadno přenášet přes Wi-Fi do kompatibilních reproduktorů v domácí síti.

Moderní design přináší v horní části televizoru jen několik milimetrů tenké tělo, ve spodní části se tloušťka pohybuje pod 10 cm. 65/ panel testovaného televizoru se vznáší nad velmi dobře řešeným podstavcem, který umožňuje snadné natáčení televizoru do stran a zajišťuje pevnou a stabilní oporu.

20230607-093859-1

Podstavec a dálkové ovládání televizoru Philips 65OLED907, foto: Michal Bareš, Chip

Estetický zážitek z dokonalého přístroje umocňuje systém osvětlení okolí televizoru Ambilight, který zde v nové generaci umožňuje řízení každé jednotlivé zadní diody a zajišťuje jemnější gradaci osvětlení. Novinkou je také funkce Ambilight Aurora, která kombinuje galerii nahraných videí s funkcí Ambilight a vytváří za televizorem světelnou podívanou. Je to ale spíš záležitost na jedno prohlédnutí, protože scénářů je jen pár a vlastně ani nejsou moc zajímavé.

Na zadní straně se nachází klasická portová výbava v podobě CI slotu, tří USB portů, zdířky pro sluchátka a vedle celkem čtyř HDMI vstupů je zde také digitální audio výstup a konektor pro připojení do LAN. Dva ze čtyř HDMI vstupů podporují všechny funkce HDMI 2.1, jako je 4K/120 Hz, VRR, ALLM a eARC. Moderní televizor již nemá komponentní vstup ani Scart, ovšem nemůže chybět digitální tuner pro příjem satelitního, kabelového nebo terestriálního vysílání. Tunery umožňují nahrávání na USB, ale jńejsou zdvojené, takže během nahrávání nemůžete současně sledovat žádný jiný program.

Philips 65OLED907 samozřejmě podporuje technologie vysokého dynamického rozsahu HDR, včetně HDR10+ a Dolby Vision. Předinstalovaný systém Android TV nabízí všechny důležité streamovací služby a co nenajdeme v továrním nastavení, lze snadno doinstalovat. Chod systému je rychlý a svižné je i probouzení televizoru ze stand-by režimu.

Ovládání zajišťuje velký podsvícený dálkový ovladač s dedikovanými tlačítky pro nejdůležitější služby, jako je například Amazon Prime Video nebo Netflix. Záda ovladače jsou překryta umělou kůží a příjemně se drží v ruce. Podsvícení se aktivuje automaticky, jakmile dálkový ovladač vezmete do ruky.

20230607-093318-1

Tenká obrazovka a systém Ambilight televizoru Philips 65OLED907, foto: Michal Bareš

 

Perfektní obraz v noci i ve dne


Co se týče kvality obrazu, patří Philips 65OLED907 mezi absolutní špičku. O zobrazení se stará panel OLED EX od společnosti LG Displays, který nabízí jemné 4K rozlišení (3 840 x 2 160 pixelů). V rychlých pohyblivých scénách jsme zaznamenali jen minimum artefaktů a v naší testovací laboratoři jsme naměřili výborný maximální jas na úrovni 947 cd/m² při zobrazení na 2 % plochy obrazovky.

To znamená, že v jasných obrazových sekvencích nebo obsahu uvidíte téměř každý detail, ať už jde o mihotavé světlo svíčky nebo světla přijíždějícího auta. Kontrast šachovnicového zobrazení přes celou obrazovku 231:1 je v pořádku. Stejně jako 96,2% pokrytí rozhodujícího barevného prostoru DCI-P3 pro vysoce dynamické HDR snímky. Celkově nejsou obrazové hodnoty nadprůměrné, ale bohatě stačí na skvělý obraz, zejména v jasných pasážích. Pouze v tmavších pasážích jsme občas zaznamenali drobné rozmazávání jemných detailů. Přesto hodnotíme obraz jako jednoznačně výborný.

20230607-105311-1

Ambilight Aurora, foto: Michal Bareš, Chip

Pokud jde o stabilitu pozorovacího úhlu, samosvítící pixely OLED obrazovky téměř zcela zvládají zamezit nepříjemnému kolísání barev nebo jasu při pohledu z boku. A díky pouze 18ms latenci v herním režimu (1080p/60Hz) si Philips 65OLED907 užijí i hráči. Philips OLED+907 má k dispozici speciální herní lištu a je kompatibilní s Freesync Premium i G-Sync. V plném rozlišení v režimu zvládá 4K reprodukci s VRR na úrovni 120 Hz.

Spotřeba odpovídá kvalitě obrazu


Za kvalitní obraz a bohatý zvuk musí uživatele zaplatit v podobě lehce vyšší spotřeby elektrické energie, kterou ale stejně hodnotíme jako výbornou. Při provozu jsme naměřili při zobrazení hlavního menu spotřebu mezi 50 a 70 W, v režimu SDR se spotřeba pohybuje okolo 110 W a v HDR činí průměrně 145 W, i když v extrémně jasných scénách občas okamžitá spotřeba poskočí i přes 230 W. V pohotovostním režimu si televizor řekne o 0,4 W.

Technická data
Obrazovka 65" / 3 840 x 2 160 bodů / OLED EX
Výbava 2x HDMI 2.1, 2x HDMI 2.0, 3x USB, LAN, Wi-Fi, Miracast, AirPlay, BT, DVB-T2/S2/C, 80 W repro
Max. jas / šach. kontrast

947 cd/m2 / 231:1

Rozměry / hmotnost 145 x 89 x 29 cm / 26 kg
Pokrytí DCI-P3 (HDR)

96,2 %

Spotřeba (spánek / SD / HDR) 0,4 W / 110 W / 144 W
Cena

56 700 Kč

CHIP výborný (1,3)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme