Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: PocketBook Era Color – barevný e-ink v praktičtějším těle

Michal Bareš 08.07.2024

Čtečky elektronických knih začínají přijímat barevný displej jako standard. Tentokrát jím PocketBook vybavil perfektní tělo řady Era. Výsledkem je kompaktní, skvěle ovladatelná čtečka s dlouhou výdrží na baterii a kompletní výbavou.

Kapitoly článku

Nedávno jsme měli možnost testovat větší, 7,8” verzi čtečky PocketBook InkPad Color 3 (test najdete zde), která je osazena novým barevným displejem Kaleido 3. Ten má oproti předchozím verzím vylepšenou jemnost barevné vrstvy, která teď dosahuje 150 ppi a zároveň vyšší barevnou saturaci. Vyšší rozlišení je výhodou jak při čtení barevných časopisů a komiksů, tak při čtení černobílého textu. Stejnou generaci displeje používá i PocketBook Era Color, v tomto případě ale s o něco menší, 7” úhlopříčkou.

Čtečka vypadá prakticky stejně jako klasická černobílá Era (test najdete zde) a kvalita zpracování i materiálů je výborná. Záda jsou sice plastová, ale perforovaná, takže se zařízení dobře drží, velmi spokojeni jsme s bočními tlačítky s přesnou odezvou a jistým chodem, které lze díky gyroskopu ovládat jak pravou, tak levou rukou.
 

PocketBook Era Color
PocketBook Era Color lze používat v levé i v pravé ruce
Zdroj: Michal Bareš, Chip
PocketBook Era Color
PocketBook Era Color lze používat v levé i v pravé ruce
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Displej

Stejně jako u modelu InkPad Color 3 se displej Kaleido 3 skládá prakticky ze dvou vrstev, černobílé s 16 odstíny šedé a rozlišením 1 680 x 1 264 bodů a barevné, která dokáže zobrazit 4 096 barev. Na pohled je kvalita zobrazení čtečky Era Color stejná jako u většího modelu, protože menší úhlopříčka a odpovídajícím způsobem nižší rozlišení dodává stejnou hustotu bodů 300 DPI u šedé, resp. 150 DPI u barevné vrstvy.

Čtečka má podsvícený displej s možností úpravy teploty bílé podle okolních podmínek. Technologie SmartLight umožňuje při večerním čtení přibarvit displej do žluta a snížit tak únavu očí pomocí potlačení modrého světla. Nastavení intenzity jasu i výkonu technologie SmartLight lze provádět ručně, nebo je svěřit automatice.

Subjektivně nám připadá, že displej čtečky Era Color má o něco přirozenější barvu pozadí. Zatímco u modelu InkPad Color 3 působí podklad panelu lehce do zelena, pozadí čtečky Era Color je laděno spíše do šeda. To má lehký vliv i na kvalitu zobrazení barev, které jsou u řady Era Color v případě červené složky o něco teplejší a přirozenější, ovšem v případě barev, ve kterých převládá zelená a modrá složka, není zobrazení tak intenzivní. Tyto rozdíly jsou ale patrné pouze pokud položíte oba displeje vedle sebe a nastavíte je na automatickou intenzitu jasu i technologie SmartLight.

PocketBook Era Color
Detailní pohled na zobrazovací panel čtečky PocketBook Era Color
Zdroj: Michal Bareš, Chip
PocketBook Era Color
Barevné displeje čteček PocketBook Era Color a PocketBook InkPad Color 3
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Mohlo by vás zajímat

Ergonomie

PocketBook Era Color je díky 7” displeji menší a lehčí. Pohodlně se vejde do kapsy a při čtení ji lze snadno držet v jedné ruce. K tomu pomáhá i design čtečky, s na bočně umístěnými tlačítky a zvětšeným rámečkem, který umožňuje položení palce. Zařízení má vestavěný gyroskop, takže je lze držet v levé i v pravé ruce, přičemž se obsah displeje automaticky otáčí.

Právě umístění ovládacích tlačítek na boku čtečky se nám na generaci Era líbí nejvíc, protože se při čtení prostě lépe drží a otáčení stránek je intuitivní a snadné. Zatímco PocketBook InkPad Color 3 musíte držet v obou rukou, na Era Color stačí ruka jedna.

Výbava

Menší tělo však neznamená kompromisy ze strany výbavy. Čtečka je plně voděodolná podle standardu IPX8, obsahuje interní reproduktor, podporuje Bluetooth ve verzi 5.4 a dvoupásmovou Wi-Fi. O napájení i přenos dat se stará USB-C konektor, který podporuje OTG, takže ke čtečce můžete rovnou připojit USB-C flash disk.
 

PocketBook Era Color
PocketBook Era Color a USB-C flash disk se sbírkou knih
Zdroj: Michal Bareš, Chip
PocketBook Era Color
Boční tlačítka čtečky v jsou praktická a mají přesnou odezvu
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Mohlo by vás zajímat

Reproduktor, případně přes Bluetooth připojená sluchátka lze použít jak pro poslech profesionálních audioknih, tak pro poslech knih a textů předčítaných povedeným automatickým hlasem Katka.

Vnitřní 32GB úložiště má dostupnou kapacitu cca 28 GB, takže nevadí, že jej nelze rozšířit paměťovou kartou. 28 GB bohatě stačí na tisíce textových knih a ještě zbyde místo na stovky audiotitulů. V případě potřeby lze použít USB-C flash disk, ze kterého lze přehrávat i hudební soubory. Během testu jsme bez problému používali USB-C disk s kapacitou 128 GB, naformátovaný na FAT32.

Součástí softwarové výbavy je internetový prohlížeč, hudební přehrávač, kalkulačka, slovník a několik základních her. Z čtečky lze přistupovat přímo do obchodu PocketBook, ovšem české tituly v něm nenajdete. Samozřejmostí je možnost posílat knihy na interní e-mailovou adresu čtečky, případně používat cloudové úložiště PocketBook.

Typicky výborná je podpora formátů, čtečka přečte snad všechny známé formáty textových dokumentů,včetně manga formátů CBR a CBZ, čtyři nejpoužívanější obrázkové formáty (JPEG, BMP, PNG a TIFF) a zvukové soubory typu MP3, M4A, M4B, MP3.zip a OGG i OGG.zip. Plusové body čtečka získává i za kompletní lokalizaci do češtiny.

PocketBook Era Color
PocketBook Era Color má 32GB úložiště, do kterého se vejdou tisíce knih i audiosouborů
Zdroj: Michal Bareš, Chip
PocketBook Era Color
Menu nastavení čtečky PocketBook Era Color
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výdrž na baterii

Výdrž 2 500mAh baterie je úměrná počtu otočení stránky a nastavení intenzity jasu displeje. Během dlouhodobého testu jsme čtečku používali jak sporadicky, tak během dovolené i intenzivně. Při občasném čtení stačí čtečku dobíjet jednou za měsíc, po týdenní dovolené s několikahodinovým každodenním čtením zůstala stále čtvrtina kapacity baterie. Plné dobití zabere lehce přes dvě hodiny.

Rychlost a odezva

Výrobce použil čtyřjádrový procesor s frekvencí až 1,8 GHz, který v kombinaci s 1 GB RAM čtečce dodává ještě rychlejší chod a odezvu. Zdá se nám, že je čtečka rychlejší než model InkPad Color 3. Reakce jsou ve většině případů okamžité, odezva na přechod na domovskou stránku je kratší než jedna sekunda,  kniha z interní knihovny se otevře za cca jednu sekundu, posun mezi stránkami je většinou okamžitý. Celkově je to nejrychlejší čtečka, jakou jsme od PocketBooku testovali.
 

Technická data

PocketBook Era Color


Displej 7", E-Ink Kaleido Plus, dotykový, podsvícený, SmartLight

Rozlišení 1 680 x 1 264 bodů (300 dpi) / barva 840 x 632 bodů (150 ppi) / 16 odstínů šedé a 4 096 barev

Baterie 2 500 mAh

Kapacita úložiště (nom. / opravdová) 32 GB / (28 GB)

Konektivita Wi-Fi 5 (2,4 a 5 GHz), Bluetooth 5.4, USB-C

Podporované textové formáty ACSM, AZW, AZW3, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF, PRC, RTF, TXT

Podporované zvukové formáty M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP

Podporované obrazové formáty JPEG, TIFF, BMP, PNG

Rozměry a hmotnost 155 × 134 × 8 mm / 236 g

Cena 6 560 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme