Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Praktický phablet Sony Xperia Z Ultra

Michal Bareš 15.11.2013

Obří telefon s 6,44“ displejem, úžasným výkonem a konektorem pro připojení externích objektivů nám zpočátku připadal příliš velký, ale nakonec jsme si jej zamilovali.

web-xperia-z-ultra-black-flat-nahled Telefony s obří úhlopříčkou, které lze používat jak jako smartphone, tak jako tablet, jsou stále oblíbenější a poslední dobou se jich na trhu vynořilo jako hub po dešti. Z těch, které jsme měli možnost delší dobu používat v praxi, se nám phablet Sony Xperia Z Ultra zatím líbil nejvíc. Je vybaven vynikajícím 6,44“ displejem s technologií Triluminos for Mobile a Full HD rozlišením s nekompromisním výkonem čtyřjádrového 2,2GHz procesoru Snapdragon 800 včetně grafiky Adreno 330. Díky ní lze phablet použít i jako mobilní herní konzoli. V benchmarku 3DMark překročil telefon maximální hodnoty dvou méně náročných scénářů a v nejnáročnějším testu Unlimited dosáhl vysokého výsledku 17 516 bodů (51–90 fps). Majitelům tohoto telefonu Sony umožňuje přístup do vlastního herního obchodu PlayStation, který však zatím není pro české zákazníky dostupný. Chtěli jsme si jej vyzkoušet, takže jsme vytvořili fiktivní účet s britskou adresou Sherlocka Holmese (221b Baker Street, London, NW1 6XE). Díky ní nás systém pustil dovnitř a nechal nám alespoň stáhnout bezplatné hry a aplikace. Číslo platební karty jsme nezadávali, protože to už by asi PlayStation Store prokoukl.

Vynikajícímu displeji jsme naměřili max. jas na úrovni 410 cd/m2 a šachovnicový kontrast 167:1. Ačkoliv je telefon osazen akumulátorem s nadstandardně vysokou kapacitou 3 050 mAh, vysoký výkon se v kombinaci s jemným displejem negativně projevuje na pouze pětihodinové výdrži při hraní a přehrávání videa. Telefonovat však lze skvělých deset a půl hodiny. 2 165 gramů je na kategorii mobilních telefonů hodně těžká váha, ve světě tabletů je to ale pírko. Díky 7mm tloušťce lze však s Xperií Z Ultra snadno telefonovat i v jedné ruce. Šasi je vyrobeno ze špičkových materiálů, zepředu i zezadu jej pokrývá odolné sklo a phablet splňuje požadavky IP-55 a IP-58, takže vydrží i 30minutový pobyt v hloubce 1,5 m a neohrozí jej ani tvrdší zacházení nebo prachové částice. Na rozdíl od supersmartphonu Xperia Z1, který jsme měli tento měsíc také možnost vyzkoušet a na který si připravujeme více prostoru do příštího vydání, není vybaven 20Mpx, ale „pouze“ 8Mpx fotoaparátem. I tak ale produkuje velmi dobré snímky. Pro milovníky dokonalých fotografií se na boku telefonu nachází konektor pro připojení speciálních, nedávno uvedených výměnných objektivů QX, jejichž prostřednictvím se z Xperie Z Ultra stane téměř plnohodnotná zrcadlovka. Zatím jsme je bohužel neměli možnost vyzkoušet, v prodeji ale bude 18Mpx objektiv DSC-QX10/B s 10násobným optickým zoomem, světelností F3,3 a 1/2.3" snímačem CMOS Exmor (cca 5 000 Kč) o hmotnosti 165 gramů. Náročnější zájemci pak budou moci zvolit lepší objektiv DSC-QX100 s 20Mpx snímačem, jen 3,6× zoomem, ale zato se špičkovými skly Carl Zeiss, díky nimž bude tento objektiv dosahovat světelnosti F1,8. Jeho cena se však bude pohybovat okolo 12 000 Kč.

Z celkové kapacity 16 GB úložného prostoru je uživateli k dispozici rovných 12 GB, v případě potřeby lze ale do smartphonu vložit microSD kartu. Televizor lze k telefonu připojit pomocí MHL konektoru. Telefon podporuje LTE, Wi-Fi standardu 802.11ac/n/g/b/a, NFC a Bluetooth 4.0 (A2DP).

Cena tohoto phabletu je bohužel cca o 1 000 Kč vyšší, než kolik zaplatíme za hardwarově téměř identický smartphone Xperia Z1, který má sice o něco menší displej, ale stejný procesor, stejné rozlišení, stejně odolné vodotěsné tělo, shodnou kapacitu akumulátoru, možnost připojení externích objektivů QX a navíc má dokonalý vestavěný 20Mpx fotoaparát. Volba mezi těmito dvěma zařízeními je tedy těžká. Komu vyhovují menší rozměry telefonu a vlastní jiný tablet, ten dá asi přednost modelu Z1, kdo chce spojit telefon i tablet do jednoho přístroje, momentálně asi lepší variantu než Xperia Z Ultra nenajde.

Cena: cca 17 500 Kč

xperia-z-ultra-tabulka-nahled


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud