Realme GT Master Edition patří k designově nejzajímavějším smartphonům na současném trhu. Jeho specialitou jsou tvarovaná záda překrytá veganskou kůží, která podle návrhu japonského designéra Naota Fukasawy připomínají cestovní kufr. Tedy alespoň v námi testované šedé verzi, v prodeji budou i modely s klasickými, rovnými zády. 6,4” telefon s tloušťkou pouhých 8,7 mm a hmotností 180 gramů (ve verzi s umělou kůží, klasické varianty jsou o pár gramů lehčí) se drží telefon v ruce pohodlně a jistě, neklouže a budí dojem kompaktnějšího zařízení, než jakým ve skutečnosti je. Umělá kůže je navíc jemná a příjemná na dotek. Nedokážeme zaručit, jak bude vypadat za pár let, ale nový čistý telefon je opravdu krásný.
Do prodeje jdou dvě verze telefonu Realme GT Master Edition, které se liší kapacitou operační paměti a úložiště. To mimochodem nejde rozšířit pomocí microSD karty, takže doporučujeme si dobře rozmyslet, kolik místa budete potřebovat. Levnější varianta s 6 GB RAM a 128GB úložištěm vyjde na 8 990 Kč, vyšší s 8 GB RAM a 256GB úložištěm bude stát 10 490 Kč.
Realme GT Master Edition bude v prodeji v různých provedeních, nám se ale nejvíc líbila verze s veganskou kůží potaženými zády, Zdroj: realme
Kromě kapacity operační paměti a úložiště mají ale všechny verze stejné vnitřnosti. S ohledem na cenu je skvělé, že výrobce použil AMOLED displej od Samsungu s vysokou 120Hz obnovovací frekvencí a 360Hz snímkovací frekvencí, takže na odezvu ovládání displeje si nebudou moci stěžovat ani nejnáročnější hráči. 6,4” panel má rozlišení 2 400 x 1 080 bodů a ve své třídě se může pochlubit nadstandardní kvalitou, kterou během testu ale kazilo špatně nastavené automatické řízení intenzity jasu. V noci byl telefon tak tmavý, že jsme museli přepnout na manuální řízení jasu a silnější intenzitu jasu bychom na automatiku ocenili i ve dne. To se ale může snadno změnit v některém budoucím updatu firmwaru. Při ručním jasu je displej skvěle čitelný i na přímém slunci. Ladění barev je v továrním nastavení spíše přirozenější než přebarvené, ale vše lze upravit v nastavení, kde je k dispozici rovněž možnost zobrazení informací na Always On Displeji nebo přepnutí do tmavého režimu. Celkově hodnotíme kvalitu zobrazovače jako výbornou.
V displeji je umístěn snímač otisků prstů, který fungoval rychle a spolehlivě. Odemykání telefonu lze zajistit i pomocí rozpoznání tváře, které se ale hodí hlavně přes den a v noci nefunguje spolehlivě. Na spodní straně telefonu je vedle USB-C konektoru i 3,5mm audiozdířka pro připojení drátových sluchátek. Telefon nemá žádnou certifikaci odolnosti vůči vodě, ale podle informací od výrobce by měl bez problému přežít pobyt na dešti.
Realme v tomto telefonu použilo jako jeden z prvních výrobců nový SoC Snapdragon 778 5G, který kombinuje nejmodernější technologie s vysokým výkonem i úsporným provozem. Samozřejmostí je podpora 5G sítí (download až 3,7 Gb/s, upload až 2,9 Gb/s), aktuální Wi-Fi 6E s podporou práce na frekvencích 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz a teoretickou propustností 2,9 Gb/s, Bluetooth ve verzi 5.2LE, nechybí ani NFC. 6nm procesor má osm jader, to nejvýkonnější pracuje na frekvenci až 2,4 GHz, tři na 2,2 GHz a čtyři úsporná jádra mají maximální frekvenci 1,9 GHz. Grafický čip Adreno 642L nabízí kromě velmi slušného herního výkonu i možnost maximální zobrazovací frekvence 144 Hz, testovaný Realme GT Master Edition ale běží na 120 Hz. Z hlediska výpočetního výkonu je téměř na úrovni procesoru Snapdragon 870 5G, ovšem výkon GPU Adreno 642L je jen na třech čtvrtinách Adrena 650. Každopádně je chod systému i díky rychlé obnovovací frekvenci displeje a dotykové vrstvy dokonale plynulý a hráči mohou to samé očekávat i od nejnáročnějších her.
Na zádech telefonu najdeme tři fotoaparáty s objektivy jen lehce vyvýšenými nad záda telefonu. Hlavní kamera má 64Mpx snímač, ultraširokoúhlá kamera se záběrem 119° má 8Mpx snímač a pak je zde do počtu 2Mpx makrokamerka s čtyřcentimetrovým ostřením. Během téměř měsíčního testu jsme fotoaparát vyzkoušeli v různých podmínkách a celkově jej musíme pochválit. Za denního světla jsou snímky hlavního fotoaparátu ostré, detailní a celkově výborné. S ubývajícím světlem se snímač ve spolupráci se softwarem a umělou inteligencí snaží udržet kvalitu na použitelné úrovni a celkem se mu to daří. Samozřejmě ale záleží na scéně. Tmavnoucí nebe nad městem s rozsvícenými světly umí telefon velmi dobře, stejně jako snímky večerních ulic a památek. Noční záběry jsou ale použitelné jen na displeji telefonu, při zvětšení jsou patrné šumy i slité plochy, ale opět to s ohledem na cenu telefonu není nijak tragické. Kvalitě nočních snímků pomáhá režim noční fotografie s delší několikanásobnou expozicí. Dá se udržet v ruce, se stativem jsou ale výsledky lepší. Na pořizování nočních fotografií se ale nehodí ultraširokoúhlý objektiv, u něj vykazovaly snímky velké množství šumu a ztrátu výrazných detailů. Mladší uživatele potěší povedený 32Mpx selfie snímač Sony IMX615 s 85° záběrem a maximálním rozlišením 6 560 x 4 928 bodů. Spokojeni jsme byli i s kvalitou videozáznamu. K dispozici je zpomalené video, širokoúhlý filmový režim, časosběrné zpomalení i plně manuální ovládání. V aplikaci fotoaparátu najdeme bohatou nabídku filtrů a nástrojů pro editaci snímků přímo na telefonu.
Noční fotografie z telefonu Realme GT Master Edition, Zdroj: Chip
Specialitou značky Realme je superrychlé 65W dobíjení, které je opravdu návykové. Plně vybitá baterie s kapacitou 4 300 mAh se za pomoci dodávané nabíječky plně nabila za 33 minut, klasické dobíjení při stavu okolo 50 procent zůstatku baterie netrvá ani 20 minut. Bez dobíjení telefon vydrží naprosté většině uživatelů celý den, ovšem při intenzivním hraní se samozřejmě dá dobíjet i dvakrát denně. Nám by v běžném provozu stačil na den a pů, ale nedokázali jsme odolávat občasnému rychlému dobití.
Technická data
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,43" / 1 080 x 2 400 / AMOLED / 120 Hz
CPU / GPU / RAM Snapdragon 778G 5G /8x 300-2 400 MHz / Adreno 642L / 8 GB
Výbava 2x nanoSIM, Wi-Fi 802.11ax, 5G, LTE, USB-C, BT 5.2, 64+8+2 / 16 Mpx, 4 500 mAh, audio
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (225,5 GB) / ne / ano
PCMark 3.0 9 348 bodů / 13:35 h:m
3DMark WL / Geekbench 5 2 496 / 2 879 bodů
Operační systém Android 11
Rozměry a hmotnost 159 x 74 x 8,7-10,5 mm, 180 g
Cena 10 490 Kč
CHIP výborný (1,4)