Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Samsung Galaxy S25 Plus – skvělý výkon a překvapivě slabší fotoaparát

Michal Bareš 02.02.2025

Nová řada Samsung Galaxy S25 přinesla sjednocený výkonný procesor Snapdragon 8 Elite, trochu lepší ergonomii, nové funkce AI a překvapivě horší fotoaparát.

Kapitoly článku

Už to tak vypadá, že Samsung se rozhodl prohloubit propast mezi obyčejnými modely S25 a nejvyšší S25 Ultra. Celá řada Galaxy S25 sice dostala sice špičkový Snapdagon 8 Elite (a je to hlavně on, který přináší největší zlepšení oproti loňským modelům), ale z nějakého důvodu Galaxy S25 a S25 Plus fotí viditelně hůře než srovnatelné modely loňské generace. To se naštěstí netýká modelu Galaxy S25 Ultra, jehož recenzi teprve připravujeme, ale který lze zatím jako jediný z nově uvedené generace označit za špičkový fotomobil.

Jinak je samozřejmě Samsung Galaxy S25 Plus výborný telefon, ale pokud chcete S25 Plus hlavně na focení, raději s nákupem počkejte.

Letošní S25 Plus má opět 6,7” OLED displej se stejným rozlišením, 120Hz frekvencí, živými barvami a slušným, ale nijak převratným jasem, k tomu se ale ještě dostaneme. Zásadní a citelnou změnou k lepšímu je procesor Snapdragon 8 Elite „for Galaxy“, který geniálně kombinuje bleskový výkon s vysokou energetickou úsporností. V našem testu vydržel Galaxy S25 Plus na baterie přes 19 hodin.

Zmíněný trojitý fotoaparát sice dokáže produkovat krásné fotografie, ale chybí jim ostrost a detaily předchozích modelů. Rozšířený arzenál umělé inteligence „Galaxy AI“ nabízí široké možnosti následného zpracování fotografií a v kombinaci se službou Google Gemini usnadňuje každodenní používání. Samsung slibuje aktualizace až do roku 2032.

Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Ovládací tlačítka telefonu Samsung Galaxy S25 Plus
Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Samsung Galaxy S25 Plus používá rychlý USB-C konektoru se standardem USB 3.2

Samsung Galaxy S25 Plus

Oproti předchozímu modelu Galaxy S24 Plus (test najdete zde) se Samsung Galaxy S25 Plus změnil jen minimálně. Navenek nejsou patrné žádné výrazné rozdíly, ovšem to nemusí být důvod ke stížnostem.

Tělo 6,7” telefonu s hliníkovým rámem má špičkovou povrchovou úpravu, pohodlně a bezpečně se drží v ruce a je o šest gramů lehčí. V souladu s certifikací IP68 je chráněno proti vodě a prachu. My jsme měli možnost vyzkoušet S25 Plus v nové atraktivní modré barvě, za kterou se lidé otáčeli.

OLED displej má stejné QHD Plus rozlišení 3 120 x 1 440 bodů s velmi vysokou hustotou 514 ppi. Variabilní obnovovací frekvence až do 120 Hz se pružně přizpůsobuje obsahu displeje a šetří energii ve srovnání s konstantní maximální snímkovou frekvencí, ale o tom více za chvíli.

Z hlediska kvality je obraz na displeji Galaxy S25 Plus na špičkové úrovni. Barvy jsou živé, kontrasty jasné a působivý je také jas. V laboratorním testu jsme při zobrazení šachovnicového obrazce naměřili maximální hodnotu 1 571 cd/m². 
Zajímavé ale je, že displej telefonu Galaxy S24 Plus (test najdete zde) svítí o více než 100 nitů jasněji a zařízení jako Google Pixel 9 Pro (test najdete zde) tuto hodnotu také jasně překračují. Přesto je obsah na Galaxy S25 Plus snadno rozpoznatelný i na slunci.

Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Srovnání rámečků okolo displeje (S24 vlevo, S25 Plus vpravo)
Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Samsung Galaxy S25 Plus

Skvělý výkon po celý den

Nový Snapdragon 8 Elite „for Galaxy“ v kombinaci s 12 GB RAM poskytují Galaxy S25 Plus očividný nárůst výkonu. V tuto chvíli patří S25 Plus z hlediska výkonu na absolutní špičku a překonává většinu vlajkových smartphonů s jinými procesory. Brutální výkon je patrný nejen v benchmarcích, ale i při každodenním používání. Co se dříve instalovalo několik sekund, je hotové okamžitě. Telefon tak bez problémů zvládá i ty nejnáročnější aplikace, multimediální úkoly, multitasking nebo hraní nejnáročnějších 3D her.

Drobná výtka se týká stability výkonu. V dlouhodobé maximální zátěži podtaktuje Glaxy S25 Plus procesor o dost dříve než konkurenční smartphony se Snapdragonem 8 Elite, které jsme doposud testovali. V zátěžovém testu 3DMark Wild Life Extreme Stress Test dosáhl vykázal Galaxy S25 Plus po 20 minutách nepřetržitého maximálního zápřahu pouze 41 % svého původní výkonu. Nicméně i tak je výkon stále velmi vysoký a jeho pokles v běžném provozu málokdo pozná.

Kromě výkonu zásadně boduje Galaxy S25 také vyšší energetickou účinností nového Snapdragonu. Telefon Galaxy S25 Plus zvládl v našem interním testu běžet s 60Hz frekvencí displeje úctyhodných 19 hodin a šest minut. Pro srovnání, ve stejném testu, který simuluje každodenní úkoly, jako je psaní, surfování a streamování videa, dosáhl loňský Galaxy S24 Plus se stejnou kapacitou baterie výdrže 17 hodin a 48 minut.

Mohlo by vás zajímat

Pokud obnovovací frekvenci displeje nastavíte na pevno na 120 Hz, vydrží telefon ve stejném testu 15 a půl hodiny. V každém případě to znamená, že pokud neustále nehrajete nejnáročnější hry, telefon má bohatou rezervu na plný pracovní den a ještě v baterii zbyde.

Nabíjení sice není tak rychlé, jako u některých čínských telefonů, ale se 45 watty pomalé není. Po půl hodině v nabíječce (samozřejmě není součástí dodávky) se Galaxy S25 Plus přes USB-C kabel nabije na 64 %. Poté se nicméně dobíjení zpomalí a plnou nádrž jsme zaznamenali až po 82 minutách. Telefon samozřejmě podporuje i bezdrátové a reverzní dobíjení.

Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Samsung Galaxy S25 Plus
Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Galaxy S24 (vlevo) a S25 Plus (vpravo)

Stejný trojitý fotoaparát, nové problémy

Papírově je trojitý fotoaparát Samsungu Galaxy S25 Plus téměř totožný s tím, který měl jeho předchůdce. Hlavní snímač má rozlišení 50 megapixelů, zatímco ultraširokoúhlý objektiv disponuje 12 megapixely. Teleobjektiv nabízí trojnásobný optický zoom s rozlišením 10 megapixelů. Zatím tedy žádná změna oproti loňsku.

Kvalita fotografií je většinou působivá, zejména se nám líbilo barevné zpracování a práce s kontrasty, které vykreslují velmi jemnou kresbu. Noční snímky i fotografie krajiny pořízené za denního světla jsou špičkové, ovšem není tomu tak vždy.

V některých situacích se ale telefon chová dosti nevyrovnaně a na řadu přichází problémy s ostřením, slitým šumem a překvapivý krok zpět dělá S25 Plus hlavně v oblasti ostrosti a detailů. Detaily jsou zkrátka na fotografiích trochu rozmazanější a méně propracované než u Galaxy S24 a řady dalších smartphonů v dané cenové kategorii, tedy někdy i v té nižší. Dokonce ani ručně zaostřené objekty nejsou tak jasné a ostré jako u Galaxy S24, jaká škoda.

Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
podvečerní fotografie pořízená telefonem Samsung Galaxy S25 Plus
Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční fotografie ze Samsungu Galaxy S25 Plus

Zatím nedokážeme říci, zda se jedná o softwarový problém, který bude v budoucnu odstraněn, nebo o nějaký hardwarový problém, případně o snahu Samsungu trochu popíchnout prodeje S25 Ultry. Každopádně je to snad poprvé, co jsme novým modelům řady Galaxy S dali hodnocení kvality fotografií pouze na úrovni “velmi dobrý”, v případě S25 Plus dokonce se známkou 1,7.

Během testu jsme měli k dispozici i Galaxy S24 a většinou jsme dávali přednost jejím snímkům před fotografiemi z Galaxy S25 Plus. Dokonce i standardní model Galaxy S25 dosahuje v laboratorním testu nepatrně lepších hodnot fotoaparátu než Galaxy S25 Plus.

Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Chip
Srovnání Samsung Galaxy S25 Plus a S24
Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Porovnání detailů

Video dokáže telefon natáčet až v rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu, přičemž plynulejších 60 snímků je možné pořídit při rozlišení 4K. Profesionální kameramany potěší nový formát LOG, který umožňuje rozsáhlejší následné zpracování videa, funguje podobně jako RAW u fotografií.

Bohatší a vyladěnější „Galaxy AI“

Uživatelské rozhraní One UI 7 přináší nové a bohatší funkce umělé inteligence „Galaxy AI“, dokonce s možností nadiktovat telefonu složené příkazy. Umělá inteligence nově například umí vytvářet přesvědčivá zpomalená videa z videozáběrů pořízených původně běžnou rychlostí a praktická je i možnost automaticky potlačit a smazat rušivý šum na pozadí videa.

Ještě spolehlivěji se dají na fotografiích mazat nechtěné objekty, guma nyní odstraňuje stíny a už na místo mazaného objektu nepřikresluje vlastní divné nápady. Do pořízených fotografií ale můžete dokreslit skicu objektu a umělá inteligence z ní udělá více nebo méně realistickou součást scény.

Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Úprava fotek ze Samsungu Galaxy S25 Plus pomocí AI
Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Úprava fotek z Samsung Galaxy S25 Plus pomocí AI

Základem nové Galaxy AI je spolupráce Samsungu s Google Gemini. Hlasový asistent Gemini lze snadno zapnout stiskem vypínače (dříve naběhla Bixby) a poskytuje užitečné odpovědi na základě umělé inteligence. Skvělé je, že Gemini dokáže zpracovat požadavky napříč aplikacemi. Například dokáže vyhledat nejbližší koncert oblíbené kapely, přidat jej do kalendáře a zeptat se přátel přes WhatsApp, jestli mají volno a nešli by také.

Samozřejmě to nefunguje vždy bezchybně, zvlášť u složitějších úkolů, kdy zadaná úloha umělé inteligenci zabrala dlouhou dobu nebo ji dokonce uvrhla do časové smyčky. Propojení s dalšími aplikacemi, jako je kalendář, také nebylo vždy optimální, ale v následujících měsících by se to mělo zlepšit. Hlavně by v nejbližší době měla konečně přijít i rozsáhlejší podpora češtiny. Samsung zatím neoznámil, zda budou nové funkce AI přidány i do starších smartphonů Galaxy S, ale očekáváme, že například úpravy obrázků se dostanou i do loňského nebo předloňského modelu.

Samsung Galaxy S25 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
AI generuje skicy z fotografie

Technická data

Samsung Galaxy S25 Plus


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,7" / 3 120 x 1 440 / OLED / 1-120 Hz

Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 571 cd/m2 / 170 : 1

CPU / GPU / RAM Snapdragon 8 Elite / 2x+6x / 384 MHz - 4,47 GHz / Adreno 830 / 12 GB

Výbava 2x 5G, eSIM, Wi-Fi 7, USB-C (3.2), BT 5.4, NFC, 50+12+10 / 12 Mpx, 4 900 mAh, indukční dobíjení, IP68

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (219,1 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii (on-line): 60 Hz / max. Hz / dobíjení 19:06 / 15:30 / 1:22 h:m

PCMark 3.0 / GFX Bench 21 000 bodů / 188 fps

3DMark WLE / GeekBench 6 841 bodů (40,97 fps) / 10 029 bodů

Operační systém Android 15

Rozměry a hmotnost 158 x 76 x 7,4-9,3 mm, 190 g

Výkon (20 %) 1,0

Výbava (20 %) 1,2

Výdrž na baterii (20 %) 1,2

Displej (20 %) 1,3

Fotoaparát (20 %) 1,7

Cena 28 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme