Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Samsung Galaxy Z Fold5 – radost ohýbat

Michal Bareš 07.12.2023

Samsung Galaxy Z Fold5 je hlavně evoluční aktualizací minulého modelu. Procesor je na úrovni vlajkových lodí S23, takže Z Fold5 reaguje lépe a rychleji. Mnohem lepší je pocit při otevírání a zavírání, jinak má telefon obvyklé silné i slabé stránky.

Kapitoly článku

Vnější i vnitřní strana skládacího mobilního telefonu je pokrytá kvalitními OLED displeji s rychlou odezvou a hladkým chodem, které navíc lze efektivně používat se samostatně dokoupitelným perem S Pen. Obě obrazovky mají až 120Hz obnovovací frekvenci, vnější displej je ale na plnohodnotnou práci až moc tenký.

Při skládání nyní oba displeje (na rozdíl od předchůdce) padnou pevně na sebe a není mezi nimi mezera. Baterie vydrží pracovat přiměřeně dlouho a i při práci na větším displeji vydrží telefon většině uživatelů v pohodě na celý den.

Trojitý fotoaparát podává velmi pěkné výsledky, ale vzhledem k absenci makra a vyšší úrovně zoomu je "pouze" na úrovni standardního modelu S23. Galaxy Z Fold5 patří mezi nejlehčí a nejtenčí modely svého druhu, ovšem potenciální zájemce se musí připravit na vysokou pořizovací cenu, která v nejmenší konfiguraci začíná na zhruba 37 990 Kč.

Samsung Galaxy Z Fold5
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Rozložený Samsung Galaxy Z Fold5 nabízí spoustu místa na displeji

Samsung Galaxy Z Fold5: jak se dělá se zavřeným telefonem?

U skládacích smartphonů hraje sotva něco tak důležitou roli jako skládací mechanismus. Alespoň si to zřejmě myslí Samsung, který se při vývoji modelu Galaxy Z Fold5 zaměřil téměř výhradně na nový pant.

Na rozdíl od předchozích modelů se Fold5 při skládání konečně zavře tak, že mezi displeji není žádná mezera, u minulého modelu Fold 4 tam byla viditelná škvíra. Skládací telefon be škvíry je nejen hezčí, ale také se do jeho vnitřku hůře dostává prach a nečistoty. Ani pátá generace však zatím nemá certifikovanou ochranu proti prachu, pouze proti vodě. Samotný pant působí mimořádně kvalitně a lze jej zavírat a otevírat bez větší námahy.

V přímém srovnání s telefonem Google Pixel Fold působí skládání velmi podobně. Pixel se v zavřeném stavu otevírá o něco hůře a vnitřní záhyb je zde také o něco znatelnější. Rozdíly však nejsou tak velké, aby některý z obou modelů diskriminovaly.

Po rozložení Galaxy Z Fold5 se z běžného, i když poměrně tlustého a především úzkého mobilního telefonu, stává malý tablet. V otevřené podobě je telefon ideálním partnerem pro stylus S Pen, ale budete si jej muset za cca tisíc korun koupit zvlášť.

Samsung Galaxy Z Fold5
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
V zavřeném stavu obejmeme Samsung Galaxy Z Fold5 jednou rukou.

Ostatní inovace oproti předchozímu modelu Fold 4 jsou pouze drobné. Procesor Galaxy Z Fold5 je nyní shodný s vlajkovými loděmi Galaxy S23 a trochu se posunul blesk na zadní straně telefonu. Musíme zmínit i to, že je Fold5 o 10 gramů lehčí než předchozí model. Kromě toho mohou fanoušci skládání očekávat téměř identickou reinkarnaci Foldu 4, a to jak v negativním, tak v mnoha případech i v pozitivním smyslu.

Velký uvnitř, tenký zvenku

Ve srovnání se skládačkou Google Pixel Fold je Samsung Fold5 v rozloženém stavu výrazně širší. Na velkém displeji je mnohem více místa, z čehož těží i klávesnice, protože psaní na úzkém displeji složeného Foldu 5 je trochu nepohodlné.

Co se týče kvality, vnější i vnitřní displeje modelu Fold5 jsou na výborné úrovni. Oba používají panel OLED s ohromně širokou paletou barev a perfektním kontrastem. Maximální jas přesahoval v laboratorním testu hodnotu 1 400 cd/m2, což znamená, že obsah lze bez problémů číst i na slunečním světle.

Díky vysokému rozlišení vnitřního displeje na úrovni 1 812 x 2 176 bodů (přibližně formát 5:6) a 904 x 2 316 pixelům (přibližně formát 25:9) na vnějším displeji dosahují zobrazovací panely velmi vysoké hustoty bodů a mají krásně ostrý obraz. Oba displeje dokáží pracovat až na frekvenci 120 Hz, samozřejmě lze ale ušetřit trochu baterie tím, že displej necháte pracovat na 60 Hz. Pokud si přejete, můžete na obou displejích aktivovat funkci Always-On.

Zatímco úzký vnější displej se dobře hodí pro občasný náhled aplikací a kontrolu novinek, 7,6palcový vnitřní panel Foldu 5 je tím důvodem, proč si skládací telefon kupujete. Lze na něm pohodlně dělat oběma rukama a dá se na něm jezdit i samostatně dokoupitelným stylusem S Pen. Díky 12 GB RAM je Fold5 ideální pro multitasking mezi množstvím otevřených oken a aplikací.

Samsung Galaxy Z Fold5
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Samsung Galaxy Z Fold5 používá rychlý USB-C koenktor

Super výkon, ale kvůli teplu se zpomaluje

Procesor z vlajkových lodí Galaxy S23 se nyní dostal do nového Flipu i Fold. Spolu s velkou operační pamětí podává Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy v testu skvělý výkon. 
U modelu Fold5 to bylo patrné i při našem dlouhodobém zátěžovém testu. Zde výkon v benchmarku klesl téměř o polovinu, což je způsobeno tím, že Fold5 upravuje takt komponent s ohledem na teplotu zařízení. To ale není jen problém Foldu 5, stejným problémem trpí i jiné skládačky, které během náročných opakujících se benchmarků zaznamenávají citelný pokles výkonu. Běžné smartphony si při tomto testu obvykle poradí lépe. V praxi by se však tento problém měl vyskytovat pouze v extrémních případech.

Multitasking, 3D hry a podobně běží na Galaxy Z Fold5 plynule a rychle reaguje i na otevírání a zavírání. V době testu vykázal Samsung Galaxy Z Fold5 nejlepší výkon mezi všemi velkými skládačkami, nejvíce se při zátěžovém testu zpomaluje procesor Tensor G2 ve skládacím Pixelu.

Samsung Galaxy Z Fold5
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Psaný text dokáže Samsung Galaxy Z Fold5 snadno digitalizovat

Energie na celý den

Během testů i praktického používání jsme zaznamenali i vyšší energetickou účinnost procesoru Snapdragon. Ačkoli má Fold5 stejnou kapacitu baterie jako minulá verze, při běžném používání velkého vnitřního displeje vydrží baterie o necelé dvě hodiny déle.

Celkem vydržel během testu mobilní telefon v rozloženém stavu přibližně 11,5 hodiny. Pokud se omezíte jen na úzký vnější displej, bez problémů se dostanete na zhruba 13,5 hodiny. Zvýšená obnovovací frekvence displeje, 5G rádio nebo aplikace náročné na výpočetní výkony dobu provozu různou měrou zkracují.
Stejně jako u minulého modelu se Fold5 nabíjí poměrně pomalu. Z nuly na sto procent trvalo dobíjení celých 105 minut, po 30 minutách se zařízení doplní na 54 procent. Alespoň že Fold5 lze nabíjet i bezdrátově.

Samsung Galaxy Z Fold5
info ikonka
Zdroj: Chip
Srovnání snímků telefonu Samsung Galaxy Z Fold5 s konkurencí

Fotoaparát na jedničku

Samsung nainstaloval na zadní stranu Galaxy Z Fold5 trojitý fotoaparát, který se téměř neliší od modelu Fold 4 nebo standardního modelu S23. Ostrý 50megapixelový hlavní fotoaparát je podpořen 10megapixelovým teleobjektivem a širokoúhlým fotoaparátem s 12 megapixely. Speciální snímač na makro snímky ale Fold5 nemá.

Přední 10megapixelový fotoaparát pořizuje slušné selfie, zatímco druhý fotoaparát na vnitřní straně je viditelně slabší. Má pouze čtyři megapixely a snímky jsou méně detailní a poněkud zamlžené. Ten je způsobeno především tím, že je fotoaparát ukrytý pod displejem (UDC) a pořizuje snímky přes obrazovou vrstvu. Pokud se pozorně podíváte přímo na oblast objektivu, můžete vidět jasný kruhový výřez. Oproti modelu Fold 4 mohlo dojít k zásadnějšímu zlepšení. Nejlepší autoportréty ale získáte hlavním fotosnímačem, když zařízení otevřete a pro náhled použijete externí displej. Samsung vylepšil optický zoom hlavního fotoaparátu na trojnásobek, tedy na úroveň S23. Digitálně lze snímek zvětšit třicetinásobně.

V pátém kole revoluci nečekejte

Zatímco výrobce inovoval pant a použil lepší procesor, na ostatních vlastnostech Galaxy Z Fold se změnilo jen málo. Po vynikajícím čtvrtém Foldu toho však Samsung stejně nemohl moc optimalizovat.

Stejně jako jeho předchůdce i Fold5 využívá nejnovější bezdrátové standardy. To znamená Wi-Fi 6E doma a 5G na cestách. Bluetooth je nyní k dispozici ve verzi 5.3, což obecně znamená lepší energetickou účinnost a podporu zvukového kodeku LC3.

Samsung Galaxy Z Fold5
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Samsung Galaxy Z Fold5 s ochranným krytem a stylusem

Zachována zůstala také vysoká ochrana proti vodě na úrovni IPX8. To znamená, že Fold lze ponořit do sladké vody bez poškození, ale Samsung nenabízí žádnou záruku proti prachu. Celkově je kryt skvěle zpracován a v nabídce je řada zajímavých barevných variant, hodně se nám líbila nový modrý odstín, ale na test jsme měli klasickou bílou verzi.

Tlačítko hlasitosti a hlavní tlačítko jsou na jedné straně, což zabraňuje potížím s orientací při skládání, jako tomu bylo v případě Honoru Magic Vs. Integrovaný stereofonní reproduktor je dobře vyvážený, ale při přehrávání hudby nezní nijak zvlášť efektně.

Paměť našeho testovacího zařízení měla nominálně 512 GB - po nastavení nám zbývalo 468,5 GB pro volné použití. Rozšíření pomocí microSD není jako obvykle možné. Chybí také dedikovaný výstup na drátová sluchátka, takže je nutné použít adaptéry a konektor USB-C.

Galaxy Z Fold5 lze odemykat prstem nebo obličejem, což fungovalo dobře, ale raději bychom viděli trojrozměrné skenování obličeje, které zajistí odemčení telefonu i ve tmě.

Samotný mobilní telefon je v nejtlustším místě, tedy u čočky fotoaparátu, tlustý 16,5 mm, takže ačkoliv je Fold5 o půl milimetru tenčí než předchůdce, v kapse je to stále poměrně objemný telefon. Pixel Fold je s maximální tloušťkou 14,7 mm o něco tenčí. V rozloženém stavu má tělo Foldu 5 tloušťku jen 6,1 milimetru (bez výčnělku fotoaparátu).

Celkově váží Samsung Galaxy Z Fold5 solidních 253 gramů, což je sice o 10 gramů méně než u minulého modelu, ale stále přibližně o 90 gramů více, než kolik váží například Galaxy S23. Fold5 není nijak zvlášť těžký, ale kdo byl zvyklý na "obyčejný smartphone", bude si muset chvíli zvykat. Pokud hledáte “tabletový” skládací smartphone, je Fold5 momentálně nejlepší volbou, a to jak z hlediska hardwaru, tak softwaru.

Technická data

Samsung Galaxy Z Fold5


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 7,6" / 2 176 x 1 1 812 / AMOLED / 120 Hz + 6,2“ / 904 x 2 316 / AMOLED / 120 Hz

Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 528 cd/m2 / 149 : 1

CPU / GPU / RAM Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy (1x+3x+2x+2x, max. 3 360 MHz) / Adreno 740 / 12 GB

Výbava nanoSIM + eSIM, Wi-Fi 6E, 5G, USB-C (3.2), BT 5.3, NFC, 50+12+10 / 10+4 Mpx, 4 400 mAh, indukční dobíjení, IPX8

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 512 GB (468,5 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii (on-line/max. Hz) / dobíjení 10:26 h:m / 8:05 h:m / 1:47 h:m

PCMark 3.0 / GFX-Bench 16 162 bodů / 133 fps

Operační systém Android 13

Rozměry a hmotnost 155 x 130 x 13,1-16,5 mm, 253 g

Cena 39 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme