Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Sony WF-1000XM5 – lepší pohodlí a ANC, stejně špičkový zvuk

Michal Bareš 20.09.2023

Sony WF-1000XM5 mají oproti loňskému modelu ještě účinnější aktivní potlačení okolních ruchů (ANC), srovnatelný zvuk, jsou menší a lehčí, vydrží ještě trochu déle na baterii, ale hlavně o poznání lépe sedí v uších.

Kapitoly článku

Ve výbavě najdeme prakticky všechno, od možnosti připojení k několika Bluetooh zařízením, přes bezdrátové dobíjení až po odolnost vůči vodě. Z hlediska pohodlí uživatele je ale hlavní výhodou WF-1000XM5 kompaktnější provedení. Pouzdro se lépe vejde do kapsy u kalhot a špunty sedí v uchu o dost pohodlněji. Zaváděcí cena 6 990 Kč je ale vysoká a (až na ty rozměry) velmi srovnatelný předcházející model WF-1000XM4 seženete za mnohem přijatelenějších cca 4 500 Kč a občas se v akci najdou i pod 3 000 Kč.

Sony WF-1000XM5 v testu: Dobrý komfort, ale kluzký plast

Sony nasadilo laťku s minulým modelem WF-1000XM4 hodně vysoko, zejména když prostřednictvím aktualizace získalo Bluetooth Multipoint. Po testu můžeme potvrdit, že letošní verze Sony WF-1000XM5 je celkově stejně dobrou volbou, zvláště co se týče pohodlí při přenášení.

Sony WF-1000XM5
Sony WF-1000XM5 i jejich dobíjecí základna jsou menší a lehčí než loňský model
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Krabička i tvar pecek se letos povedly na výbornou. Tělo dokovací krabičky je tenčí a kompaktní, má příjemný matný plastový povrch a na rozdíl od XM4 zaoblené hrany, takže se příjemněji nosí v kalhotách a vejde se i do menších kapes.

Vylepšení se dočkal také design sluchátek. Minulá XM4 patřila mezi největší TWS sluchátka a letošní XM5 jsou naštěstí menší a lehčí, což se projevuje mnohem větším komfortem při nošení.

Sony však kvůli co nejlepšímu potlačení okolních ruchů stále spoléhá výhradně na poměrně pevné pěnové nástavce, což znamená, že ani XM5 nesedí tak nenápadně, jako například Airpods Pro 2. Nebolí tak, jako to uměl předcházející model, ale stále o nich víte a v uchu je cítit tlak. Přesto jsme je během testu dokázali nosit několik hodin v kuse a ani potom nám nepřišly nepohodlné.

Na dotek nám ale připadá, že v tomto případě Sony zařadilo zpátečku. Tělo sluchátek je vyrobeno z hladkého plastu, který je poměrně kluzký, hlavně při vytahování sluchátek z uší. Trochu zvyku chce i vyndavání sluchátek z pouzdra. Na všechno se dá zvyknout, ale bojíme se, že hladký tvrdý plast se časem poškrábe a nebude už vypadat tak hezky.

Sony WF-1000XM5
Díky menším rozměrům i hmotnosti padnou sluchátka Sony WF-1000XM5 lépe do ucha
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Přesvědčivý a vyvážený zvuk

Sony se zvukem moc neexperimentuje, což je velmi dobře. Zvuk sluchátek WF-1000XM5 nám připadá vyvážený a velmi podobný zvuku předchůdce.

Zvuk je příjemný, s bohatými basy, které se ozvou, když je jich třeba, ale jinak nijak rušivě nevyčnívají a nejsou nijak přehnané. Skvělá je i reprodukce středního pásma, například podání hlasů. Hlasy jsou přirozené a velmi přítomné, dobře zapadají do celkového zvukového obrazu a znějí plně.

Vyšší střední pásmo a vysoké frekvence jsou v nejlepším slova smyslu neokázalé. Nejsou dravé, ale přesto jsou dostatečně živé, aby nenudily. Přáli bychom si větší vzdušnost, otevřenost a prostor, ale ty se u TWS sluchátek hledají těžko.

Celkově lze říci, že XM5 dokázaly reprodukovat všechny poslouchané žánry přesvědčivě a nikdy ne nudně. Zkrátka, zvuk je na bezdrátové pecky této třídy velmi zdařilý. Pokud by si nastavení zvuku chtěl někdo upravit, v aplikaci najde 5pásmový ekvalizér, ovšem my jsme se nakonec vrátili zpátky k defaultnímu nastavení.

V přímém srovnání s XM4 jsme toho z hlediska kvality zvuku moc nového neobjevili. Máme dojem, že basy Sony WF-1000XM5 hrají ve standardním ladění o něco plněji a především, že Sony ubralo zvuku ve vyšších frekvencích trochu ostrosti. XM4 se někdy mohou zdát trochu kousavější a intenzivnější.

V některých skladbách nám XM4 připadaly lepší, hlavně z hlediska prostoru, v jiných nás zase víc přesvědčily XM5. Oboje sluchátka hrají perfektně a rozdíly mezi nimi spočívají spíš v subjektivním vkusu posluchače.

Sony WF-1000XM5
K dokonalému ANC je nutné zvolit správnou velikost násadek
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Opravdu účinné ANC s redukcí větru

Sony opět vylepšilo aktivní potlačení hluku (ANC). Již dříve nám připadalo mimořádně účinné, ale nyní je ještě o něco lepší.

Zejména ve středním pásmu jsme v testu simulace hluku letadla zaznamenali o něco lepší tlumení. WF-1000XM5 samozřejmě zajistí ticho i v kanceláři, například velmi dobře blokují hukot klimatizace. Když ale někdo v okolí mluví, je dobře slyšet, ANC tyto hlasy neruší. Pravda, tlumí je, ale zůstávají slyšitelné.

V extrémním testu jsme tedy zaznamenali mírné zlepšení oproti XM4, ale v praxi si rozdílu jen málo všimnete. Většina lidí si stejně při práci do sluchátek pouští ne ticho z ANC, ale mluvené slovo nebo hudbu. Na utlumení okolních ruchů má zásadní vliv i správný tvar a velikost špuntů a jejich co nejlepší usazení.

Nejprve jsme WF-1000XM5 zkoušeli s menší sadou špuntů, které měly na ANC slyšitelně negativní vliv. Pro co nejlepší odhlučnění je zásadně důležité, aby TWS sluchátka seděla v uchu opravdu pevně. Vlastní šum sluchátek je i v tichém prostředí jen velmi jemný a téměř se neprojevuje, v tichých hudebních pasážích už není patrný.

Pokud sluchátka používáte ve větru nebo například s nimi cestujete metrem, oceníte model s co nejúčinnější redukcí větru. Špičkové modely Sony toto umí tradičně velmi dobře, což platí i pro WF-1000XM5. Při aktivaci ANC slyšíme pouze jemný syčivý šum, který intenzitou a kvalitou připomíná plnohodnotná sluchátka WH-1000XM4, takže téměř neruší. S vypnutým ANC tento šum také zmizel, ale hluk pouličního prostředí byl poněkud výraznější.

Sony WF-1000XM5
TWS sluchátka Sony WF-1000XM5
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Dlouhá výdrž baterie navzdory malému pouzdru

Výdrž sluchátek WF-1000XM5 na baterii je přesvědčivá. Úžasná je hlavně výdrž sluchátek na jedno nabití bez dobíjení ve stanici. Bez ANC jsme na jedno nabití naměřili skvělý výsledek 16:42 hodin a se zapnutým potlačením hluku vydržela sluchátka 9:55 hodin, což je více, než kolik zvládl model XM4.

Sluchátka XM5 však nelze v pouzdře nabít tolikrát jako XM4, v tomto případě se negativně projevují menší rozměry a hmotnost dokovací stanice. S dobíjením v krabičce jsme celkově naměřili bez ANC opravdu výborných 50:20 hodin, což je opět srovnatelné s předchozím modelem. Se zapnutým ANC však nabízel model XM4 celkově o šest hodin delší dobu provozu na baterie. XM5 vydrží v kombinaci s dobíjecí stanicí celkem 26:34 hodin. Přesto je doba provozu skvělá.

Výborná je i rychlost dobíjení. V praxi je asi nejdůležitější rychlé 15minutové nabíjení, během kterého se XM5 dobije na dobrých 40 až 50 % maximální kapacity. Bez ANC to zajistí necelých 8 hodin provozu, s ANC pak sluchátka zvládnou asi 3,5 hodiny. Celková délka dobíjení činí v případě úplného vybití sluchátek i pouzdra velmi dobrých 97 minut. Prázdné pecky se v pouzdře plně dobijí za poměrně dlouhých 70 minut.

Během testu jsme zjistili zvláštní věc. Často se stávalo, že se pecky nabíjely nerovnoměrně a poté běžely nestejně dlouho.

Dále nás poněkud nepříjemně překvapil kratší dosah Bluetooth připojení. Minulý model podle našich měření pracoval bez rušení na větší vzdálenost než Sony WF-1000XM5. Naše testy ale probíhají ve velmi náročné situaci, mimo jiné v nich musí signál putovat přes silné zdi a kovové dveře. V běžném provozu je dosah XM5 dostatečný.

Aplikace nabízí bohaté možnosti nastavení
Aplikace Sony Headphones nabízí bohaté možnosti nastavení
Zdroj: screenshot aplikace Sony Headphones

Výbava a příjemné ovládání

Výbava sluchátek Sony WF-1000XM5 neponechává nic náhodě. Výborná zpráva je, že WF-1000XM5 podporují hned po vybalení funkci Bluetooth multipoint, která umožňuje současné připojení dvou koncových zařízení. Turisty a sportovce potěší ochrana proti vodě na úrovni IPX4. Praktická je možnost bezdrátového nabíjení pouzdra, která tak nabijete nejen na jakékoliv Qi nabíječce, ale trochu energie můžete dostat i z kompatibilních smartphonů, podporujících zpětné bezdrátové dobíjení.

Ovládání je snadné. Sony WF-1000XM5 mají příjemně zkalibrované dotykové plochy, které reagují rychle a přesně. Tentokrát Sony nabízí i přímé ovládání hlasitosti, ovšem funguje trochu jinak, než jsme zvyklí.

Pro přehrávání/pauzu stačí na snímací plochu klepnout jako obvykle jednou, pro posun vpřed dvakrát, pro posun zpět třikrát, zatím nic nového. Od čtvrtého klepnutí se ale mění hlasitost po jednom kroku, s každým dalším klepnutím se zvýší o jeden krok.

Neobvyklý způsob regulace hlasitosti je celkem praktický, ale někdy vede k chybám. Pokud totiž při zadávání hlasitosti počkáte o trošku déle, abyste se ujistili, že vám vyhovuje, nemůžete ji dále zvyšovat jedním ťuknutím, ale musíte začít znovu čtyřkrokovým gestem.

Kromě řízení přehrávání lze na druhém sluchátku měnit režim ANC. A pokud stisknete sluchátko na delší dobu, aktivuje se transparentní režim propouštějící okolní zvuky.

Pokud si přejete, můžete opět aktivovat režim Speak-to-Chat. V něm sluchátka automaticky aktivují transparentní režim, pokud oslovíte jinou osobu. Samozřejmě nechybí ani hlasový asistent a automatické pozastavení reprodukce při vytažení jednoho sluchátka z ucha. Při prvním použití doporučujeme provést v mobilní aplikaci test správné velikosti nástavců (v balení jsou čtyři páry).

Novinkou, kterou je také nutné aktivovat v aplikaci, je možnost přijímat hovory bez pohybu ruky kývnutím nebo zavrtěním hlavy.

V době konferenčních hovorů a porad na dálku je důležitá i kvalita mikrofonu, která je u sluchátek XM5 podle nás v pořádku. Při videohovorech přes MS Teams nás ostatní slyšeli dobře, ovšem s patrným kovovým a syčivým nádehem. Chybí basy a hlasitost a výšky jsou přehnaně zvýrazněné. Hlučný hukot okolního prostředí mikrofon při hovoru nezvládne úplně potlačit.

Přesto je kvalita hovorů dobrá a srovnatelná s většinou TWS sluchátek, je dokonce o trochu lepší než u modelu XM4. Celkově lze říci, že kvalita mikrofonu je pro kancelářské a telefonní použití dostatečná, ale opravdová velká sluchátka znějí mnohem lépe.

Technická data

Sony WF-1000XM


Typ sluchátek True Wireless, intraaurální

Připojení Bluetooth 5.3 (SBC, AAC, LDAC)

Frekv. rozsah 20 - 40 000 Hz

Výbava ANC, USB-C, bezdrátové dobíjení, IPX4

Výdrž na baterii (bez ANC) 16:42 h:m / 50:20 h:m

Výdrž na baterii (s ANC) 9:55 h:m / 26:34 h:m

Délka nabíjení 97 minut

Hmotnost (sluchátka / v krabičce) 2x 5,9 g / 48 g

Cena 6 990 Kč

Kvalita zvuku 1,1

Mobilita 1,1

Výbava a komfort 1,0

CHIP výborný (1,1)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud