Nový fotosnímač Sony označuje jako předzvěst nové generace mobilních fotoaparátů. Kvalita snímků nám jistě přišla v některých situacích působivá, ale žádné "revoluce" jsme si nevšimli. Sečteno a podtrženo, Sony Xperia 1 V se může hrdě srovnávat se špičkovými modely od konkurence a přitom si drží unikátní svébytný design a konektor pro sluchátka.
Hlavní fotoaparát Xperie 1V se skládá ze tří snímačů, unikátní je teleobjektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, ale Sony upozorňuje hlavně na hlavní snímač, foto: Michal Bareš, Chip
Sony Xperia 1 V – fotoaparát se snímačem “nové generace”
Většina výrobců se u svých špičkových smartphonů zaměřuje hlavně na vylepšování kvality fotoaparátu, protože zbytek hardwarových komponent sotva umožňuje jednotlivým značkám nějak výrazněji vyniknout.
Sony Xperia 1 V se také zaměřuje hlavně na náročné fotografy. Sony má v tomto bodě jednu papírovou výhodu, protože snímače této značky používá ve svých špičkových modelech řada ostatních výrobců. Přesněji řečeno, fotosnímače od Sony mají v sektoru mobilních telefonů zhruba padesátiprocentní podíl na trhu, přičemž je hlavně nasazuje do svých iPhonů i samotný Apple. Samsung proti tomu vyvíjí a používá své vlastní snímače.
Do nejnovější verze své vlajkové lodi Xperia 1 V Sony zasadilo snímač, který označuje za “novou generaci”. Japonský výrobce v tomto případě rozvinul architekturu snímače a tvrdí, že se z něj stane nový standard dokonce i pro systémové fotoaparáty této značky.
V oblasti mobilních fotoaparátů je ale samotný hardware vždy jen polovinou úspěchu, protože velká část vylepšení obrazu se provádí softwarově. Výrobci jako Samsung a Google tento "postprocesing" dovedli k dokonalosti a vytvářejí tak superkvalitní snímky i s papírově slabším hardwarem. Sony bohužel softwarovou stránku věci tak úplně nezvládá, ale přesto produkuje Xperia 1 V většinou vynikající snímky.
Fotoaplikace Sony Xperia 1V nabízí stejné možnosti manuálního nastavení jako systémové kamery od tohoto výrobce, obr.: aplikace Sony Photo
Skvělá kvalita snímků, ale revoluce ne
Není pochyb, že snímky pořizované Sony Xperia 1 V odpovídají nejvyšší třídě mobilních telefonů. Líbí se nám zejména jejich přirozený vzhled. Inovace snímače si však všimneme jen stěží.
Podle Sony je jednou z výhod "snímače nové generace" to, že dokáže zachytit dvakrát více světla za zhoršených světelných podmínek. Fotografie za soumraku jsou skutečně velmi dobré, ale přesto si prémiové modely od společností Samsung, Google a Huawei v našich testech vedou o něco lépe. Celkově lze říci, že snímky pořízené Sony Xperia 1 V vykazují více šumu a méně jemných detailů než nejlepší současné fotomobily.
To platí alespoň pro automatický režim, který bude pravděpodobně používat většina uživatelů.
Fotoaplikace nabízí možnost práce v automatickém režimu, ale Xperii 1V doporučujeme provozovat spíše v manuálním režimu, obr.: aplikace Sony Photo
Uživatelé, kteří opravdu umí fotit na “manuál” a chtějí z nového snímače vytěžit maximum, však mají v aplikaci fotoaparátu dostatek příležitostí. Sony dává fotografickým profesionálům veškerou volnost známou ze systémových fotoaparátů. Navíc je zde specialita, která byla představena již u předchozího modelu Xperia 1 IV. Jedná se o zoomovací objektiv, který se neskládá z pevně daných ohniskových vzdáleností, ale je plynule stavitelný v rozsahu ohniskové vzdálenosti 85 až 125 milimetrů.
Sony se tentokrát omezilo na trojitý zadní fotoaparát, funkci samostatného ToF senzoru zastanou i jinak funkční objektivy. Kromě objektivu se zoomem a optickým stabilizátorem je ve výbavě 12Mpx ultraširokoúhlý snímač, a samozřejmě hlavní snímač s rozlišením 52 megapixelů a rovněž optickou stabilizací.
Budete-li fotografovat v automatickém režimu, získáte 12Mpx snímky vylepšené o "pixel binning", v profesionálním režimu ale můžete samozřejmě využít plné rozlišení. Poněkud škoda je, že Xperia 1 V neumožňuje záznam videa v rozlišení 8K. Na druhou stranu ale můžete natáčet video rychlostí 120 snímků za sekundu v rozlišení Ultra HD, což v současné době mnoho smartphonů neumožňuje.
Xperia 1V produkuje výborné snímky s přirozenými barvami, více fotografií najdete ve fotogalerii, foto: Michal Bareš, Chip
Tato funkce je pro většinu fanoušků videa mnohem praktičtější než režim 8K. Pro pořizování selfie je k dispozici přední fotoaparát s rozlišením 12 Mpx. Kvalita snímků je velmi dobrá, ale jak už to tak bývá, u selfie kamerky chybí automatické ostření.
Špičkový výkon pro hraní her
Pokud jde o výkon, vyrovná se Sony Xperia 1 V bez problémů ostatním smartphonům nejvyšší třídy. Není divu, protože použitý procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, který je sám o sobě už velmi výkonný, Sony obohatilo o systém chlazení známý z herních telefonů.
Díky tomu může procesor pracovat delší dobu na plný výkon, než bude muset přiškrtit rychlost. Xperia 1 V dokázala zpracovat náš rozsáhlý testovací PDF soubor za 1,3 sekundy, tedy stejně rychle jako Samsung Galaxy S23. V grafickém benchmarku GFXbench dosáhl testovaný smartphone hodnoty 124 snímků za sekundu, což je rovněž špičkový výsledek.
Zjednodušeně to znamená, že Sony Xperia 1 V bez problémů zvládá přes téměř 4K rozlišení všechny aplikace a hry plynule i při vysokém nastavení grafiky.
Sony oproti předchůdci zlepšilo výdrž na baterii, ale Xperia 1 V stále nedokáže zcela držet krok s konkurencí nejvyšší třídy. V testu výdrže baterie dosahuje velmi dobré hodnoty 11 hodin a 36 minut, pro srovnání minulá Xperia 1 IV ve stejném testu zvládla pouze 10 hodin a 13 minut. Většina špičkových konkurentů ale zvládne hodně přes 12 hodin.
Znepokojivější je ale pomalé nabíjení. Na plné nabití baterie musíte čekat celou hodinu a 56 minut, což zdaleka nedosahuje špičkových rychlostí, které dnes nabízí většina prémiových modelů. Telefon podporuje bezdrátové nabíjení, ale výrobce již do balení nepřikládá ani napájecí adaptér ani USB kabel.
OLED displej Xperie 1V nabízí se 4K rozlišením a vynikajícím jasem i kontrastem perfektní podívanou, foto: Michal Bareš, Chip
Maximálně jemný OLED displej
OLED displej telefonu Sony Xperia 1 V má typicky prodloužený formát 21:9, což je ideální pro sledování filmů v hollywoodském poměru stran. Protáhlé a úzké tělo má pozitivní vliv i na to, jak smartphone působí v ruce. Telefon zvládne obejmout i menší ruka a tento poměr stran je jednou z hlavních deviz telefonu.
Displej má 6,5” úhlopříčku s ohromným rozlišením 3 840 × 1 644 pixelů. Z toho vyplývá extrémně vysoká hustota pixelů 643 ppi. Díky tomu nabízí Xperia 1V úroveň detailů, které se v době testování nemohl rovnat žádný jiný smartphone. Příjemné je také dokonalé podání rozšířeného barevného prostoru DCI-P3, který nabízí syté a živé barvy.
Maximální jas displeje dosáhl v naší laboratoři 1 041 cd/m2, což není hodnota rekordní, ale planě stačí i na přímý sluneční svit. Obrazovka v případě potřeby dokáže svítit velmi jasně. Šachovnicový kontrast je s poměrem 175:1 doslova vynikající. Kontrast v okolním světle na úrovni 48:1 by však mohl být lepší, většina prémiových smartphonů zde dosahuje hodnoty přes 60:1. V tomto okamžiku ale kritizujeme drobnosti, celkově je displej výborný a bez problémů zobrazuje i jasný HDR obsah.
Ve výbavě Xperie 1V nechybí klasický audiokonektor pro připojení sluchátek, foto: Michal Bareš, Chip
Perfektní výbava s tradičními prvky
Společnost Sony je známá nejen svými fotoaparáty, ale také svými audio produkty. Uživatele, kteří stále používají kvalitní drátová sluchátka, jistě potěší, že Sony Xperia 1 V je jedním z mála high-endových smartphonů, které nezavrhují klasickou 3,5mm audiozdířku.
Pro připojení drátových sluchátek nebo zesilovače větších reproduktorů tedy nepotřebujete USB-C adaptér. USB-C konektor je zde ale samozřejmě také, naštěstí v rychlé verzi standardu USB 3.2 Gen1. Sony nezapomnělo ani na microSD slot pro rozšíření kapacity úložiště, Xperia 1 V podporuje paměťové karty až do velikosti 1 TB. Standardní vnitřní paměť činí 256 GB, z toho 215,6 GB je dostupných pro uživatele.
Šuplík na SIM pojme jednu kartu, druhé telefonní číslo lze aktivovat pomocí eSIM. Mimochodem, pro vysunutí šuplíku není potřeba žádný nástroj, foto: Michal Bareš, Chip
Moderní je i zbytek bezdrátových adaptérů. K dispozici je Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 (802.11ax) a NFC. Telefon podporuje práci se dvěma SIM kartami, jedna je fyzická, druhá je eSIM, přičemž oba sloty podporují 5G.
Telefon má certifikaci IP68, je tedy prachotěsný a vodotěsný proti trvalému ponoření do vody. Snímač otisků prstů v bočním vypínači umožňuje biometrické odemykání. Pochvalu si zaslouží jak zvukový procesor, tak integrované reproduktory.
Technická data
Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení) | 6,5" / 3 840 x 1 644 / OLED / 120 Hz |
---|---|
CPU / GPU / RAM | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (1+3+4x, max. 3 187 GHz) / Adreno 740 / 12 GB |
Výbava | 2x (nano, eSIM), 5G, Wi-Fi 6, USB-C 3.2 Gen1, BT 5.2, NFC, 52+12+12 / 12 Mpx, 5 000 mAh, microSD, indukční dobíjení, IP68, snímač otisků prstů ve vypínači |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 256 GB (215,6 GB) / ano / ano |
Displej (max. jas / šach. kontrast) | 1 041 cd/m2 / 175 : 1 |
Výdrž na baterii (on-line) / dobíjení | 10:36 h:m / 1:56 h:m |
PCMark 3.0 / GFX Bench | 12 275 bodů / 124 fps |
3DMark Wild Life Extreme | 3 605 bodů / 21,6 fps |
Operační systém | Android 13 |
Rozměry a hmotnost | 165 x 71 x 10,2 mm, 187 g |
Cena | 33 990 Kč |
CHIP výborný (1,2) |