Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Sony Xperia Z3 - 5,2 palce dokonalosti

Michal Bareš 12.11.2014

Přestože většina mobilních nadšenců nehovoří o ničem jiném než o nedávno uvedeném iPhonu 6, nová Xperia Z3 v našich dlouhodobých srovnávacích testech s přehledem porazila i nejlepší, 128GB verzi iPhonu 6.

web-z3-kytky-nahled

Sony Xperia Z3

Sony Xperia Z3 je sice momentálním vítězem, to ale nemusí znamenat, že bychom vám ji nutně doporučovali. V porovnání s cenou iPhonu je sice téměř „za hubičku“, přesto lepší poměr mezi výkonem a cenou nabízejí její minulé verze Z2 a Z1, navíc má silnou cenovou konkurenci z vlastních řad v podobě modelů Compact Z3 a Z1. Za to si ale může firma Sony sama, protože uvádí vlajkové lodi až příliš často, a musí tedy rychle zlevňovat ani ne půl roku staré špičkové modely (i když uznáváme, že pro zákazníky je to příjemná cenová politika).

Oproti předchozímu modelu Z2 je nová Z3 o milimetr kratší, užší a tenčí a váží o9 gramůméně, ale má také akumulátor s o 100 mAh nižší kapacitou. Značně se vylepšil maximální jas LCD displeje, který dosahuje v kategorii smartphonů prozatím nejvyšší naměřené hodnoty 680 cd/m2 (Z2 měla 420 cd/m2). Jasnější displej se však negativně podepisuje na maximální výdrži při práci s internetem (kterou v naší testovací laboratoři měříme při nastaveném maximálním možném jasu displeje), jež klesla z 8 hodin a 21 minut u Z2 na 6 hodin a 40 minut u Z3. Prodloužila se ale výdrž zařízení při telefonních hovorech, a to z 10 hodin a 37 minut na rekordních 12 hodin a 52 minut. V praktickém provozu jsme telefon i při velmi intenzivním používání nemuseli nabíjet dva dny. Z 0,74 W/kg na 0,69 W/kg klesla i hodnota vyzařování SAR. Lehké změny doznalo i šasi telefonu, který je stále vodotěsný, ale má o něco zaoblenější hrany. Díky tomu se sice o trochu lépe ovládá jednou rukou, ale má větší tendenci vypadnout z ruky, protože zadní část krytu i displej jsou pokryty sklem s výrazně klouzavým povrchem. Na přední straně to hodnotíme kladně, sklo usnadňuje pohyb prstu po displeji, ale na zadní straně by mohl být povrch trochu drsnější. Skleněná zadní část je však jedním z nezaměnitelných symbolů řady Xperia Z, takže není divu, že ji výrobce nemění. Po hranách telefonu kromě většího zaoblení žádné zásadní změny nenastaly, krytky chránící útroby před vniknutím vody sedí dobře a otevírají se lépe než u předchozích modelů. Zůstalo i samostatné tlačítko pro spuštění fotoaparátu a konektor pro připojení dokovací stanice nebo externího fotografujícího objektivu. Integrovaný fotoaparát má stejné rozlišení jako Z2 a dokáže snímat až 20,7Mpx fotografie (ve formátu 4:3), v režimu inteligentní automatiky je defaultně nastaveno rozlišení 8 MPx, které lze zvýšit pouze v manuálním režimu. Zábavná je možnost natáčení videa v 4K rozlišení 2 160×3 840 bodů nebo možnost záznamu videa s vysokou snímkovou frekvencí a efektem zpomalení. Novinkou je možnost přehrávání zvuku ve vysokém frekvenčním rozlišení, kterou ale prakticky využijete pouze po připojení k USB zesilovači s DA převodníkem.

web-z3voda-nahled

Sony Xperia Z3

Shrnutí testu

Sony Xperia Z3 exceluje ve všech kritériích našich testů a je momentálně nejlepším smartphonem současnosti. Nabízí eleganci, dlouhou výdrž, vysoký výkon, vynikající displej, nejlepší fotoaparát a je odolná vůči prachu a vniknutí vody. Oproti předchozí Z2, kterou lze koupit o třetinu levněji, ale žádnou revoluční novinku, a tedy důvod pro upgrade nepřináší.

Michal Bareš

Technická data

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   5,2“ / 1 080×1 920 bodů

Procesor / RAM               Snapdragon 801 4× 2 500 MHz / 3 072 MB

Výdrž na baterii (hovor / on-line)                            12:52 h / 6:40 h

Hodnota SAR                    0,69 W/kg

Výbava                Wi-Fi, USB, BT, GPS, NFC, 20,7Mpx kamera

Uživatelská paměť (interní / externí)     11 847 MB / microSD / USB OTG

Operační systém             Android 4.4.4 + Sony UI

Rozměry a hmotnost     146×73 x7,2 mm,153 g

3D Mark IS / ISE / ISU max. / max. / 18 621 bodů

Peacekeeper / AnTuTu 5.1         837 / 41 761 bodů

Cena vč. DPH     cca 18 000 Kč

CHIP dobrý (1,0)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud