Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Western Digital Black2 - dva disky v jednom

Michal Bareš 14.02.2014
info ikonka
Zdroj:

Představením modelu Black2 otevřel Western Digital novou kategorii tzv. duálních pevných disků. Stejně jako hybridní disky spojují duální pevné disky do jednoho 2,5“ obalu technologie SSD i magnetických disků, na rozdíl od hybridních SSHD disků však nabízí uživatelům větší kontrolu nad tím, která data chtějí mít uložena na SSD části, a která na magnetické HDD plotně.

web-wd-black2-zespodu-nahled

WD Black2

Výhodou duálních disků oproti diskům hybridním je vyšší kapacita SSD části, která neslouží jako flashová vyrovnávací paměť nejčastěji používaných souborů, ale jako plnohodnotný diskový oddíl, jehož využití neřídí řadič disku, ale sám uživatel. 120GB SSD část stačí pro instalaci operačního systému i většího množství aplikací a stále zbude místo i pro nejdůležitější data. Na magnetickou plotnu s kapacitou 1 TB pak můžeme odložit sbírku fotografií, filmů, hudby a další datový balast, ke kterému nepřistupujeme tak často, ale chceme jej mít stále při sobě.

Duální disk WD Black2 je určen pro počítače s omezeným vnitřním prostorem, tedy hlavně pro notebooky s jednou 2,5“ diskovou šachtou a pro nejmenší stolní AIO počítače. Do většiny ultrabooků jej kvůli 9,5mm tloušťce namontovat nelze, velká část ultrapřenosných notebooků však stejně neumožňuje snadný přístup k diskové šachtě nebo používá mSATA SSD disky. Vzhledem k ceně, která je vyšší než součet pořizovacích nákladů na samostatný SSD disk a druhý magnetický disk, nemá smysl ani montáž do klasického stolního PC. Za cenu okolo 8 000 Kč navíc pořídíte špičkový SSD disk s kapacitou 512 GB, který sice nabídne jen polovinu úložného prostoru WD Black2, ale bude rychlejší a odolnější.

Instalace a nastavení: Pozor na výměnu PC

WD Black2 se dodává v sadě s příslušenstvím pro klonování diskových oddílů a kromě disku samotného v balení najdeme i USB kabel pro externí připojení SATA disku a USB flash disk, který nás nasměruje na webové stránky, z nichž je možné stáhnout aplikaci WD SmartWare a klonovací nástroj Acronis True Image. Obě aplikace mají dohromady necelých 300 MB, takže mohly být klidně instalovány na flash disk. Jejich absence nás ale nepřekvapila tolik jako automaticky spouštěný dávkový příkaz, který bez potvrzení od uživatele okamžitě po zasunutí flash disku do USB portu otevře příkazové okno a zadá do něj příkaz k otevření webové stránky s oběma programy. Při první instalaci nás to tak vyděsilo, že jsme okno instinktivně okamžitě zavřeli a pro jistotu zkontrolovali aktualizaci antivirového programu.

Instalace nového disku je snadná. Při instalaci čistého systému jej stačí připojit k datovému a napájecímu SATA konektoru notebooku. Disk má při instalaci kapacitu pouze 120 GB, aktivní je tedy jen jeho SSD část. Po dokončení instalace je nutné stáhnout WD SmartWare, který aktivuje datový prostor na magnetické plotně, jenž se do systému přihlásí jako další disková jednotka, se kterou můžeme pracovat jako s každým jiným diskem. V současné době ale WD nabízí pouze podporu operačního systému Windows, Linux ani OS X magnetickou část disku nezpřístupní.

Během testu jsme disk instalovali do několika různých počítačů a notebooků a narazili jsme přitom na poměrně zásadní problém. Přendáváme-li totiž disk do jiného počítače, musí to být stroj, ve kterém jsme již předtím provedli aktivaci druhého diskového oddílu ještě prázdného disku, jinak se k magnetickým datům nedostaneme. Protože je ale součástí aktivace magnetické plotny i formátování jejího obsahu, musíme před instalací disku do jiného počítače zálohovat všechna data z magnetické části. Pokud se rozhodneme použít disk pro čistou instalaci na jiném počítači, musíme ještě při připojeném disku odinstalovat ze starého počítače WD SmartWare, čímž dojde i k deaktivaci magnetické diskové části a disk se bude tvářit jako 120GB SSD. Neučiníme-li tak, ukáže se nám během instalace Windows na druhém počítači disk s volným prostorem 1 040 GB, ale instalaci na něj nebudeme moci provést a nepomůže ani odstranění oddílu v průvodci instalací Windows. Disk tak budeme muset vyndat, připojit k nějakému jinému počítači s Windows a znovu jej uvést do továrního stavu. Po odstranění druhého oddílu proběhne instalace bez problému.

Rychlost: Pomalý SSD zápis a jedno překvapení

Ze stejného důvodu jsme nemohli provést standardní měření přístupové rychlosti čtení a zápisu na magnetickou část disku. Všechny naše benchmarky totiž vidí disk buď jako čistý 120GB SSD disk, nebo – po aktivaci druhého oddílu – jako velký datový prostor s kapacitou 1 040 GB. Při tomto měření však výsledky rychlosti magnetické části zkresluje prvních 10 procent testu, který probíhá na SSD oddílu. Nejlépe to ukazuje screenshot z programu HD Tune Pro.

Při testu SSD části jsme naměřili slušnou rychlost čtení na úrovni 433,86 MB/s (přístupová doba 0,09 ms), ale nemile nízkou rychlost zápisu 138,95 MB/s (přístupová doba 0,052 ms). Průměrnou rychlost zápisu a čtení magnetické plotny nebylo možné zjistit pomocí benchmarku, který však naznačoval hodnoty okolo 108 MB/s (čtení) a 75 MB/s (zápis). Vzali jsme tedy adresář s našimi testy, který má celkem 28,3 GB, a stopky. V adresáři se nacházejí jak soubory s velikostí přes 1 GB, tak 100MB podsložka s miniaturními soubory do 4 kB.  Při praktickém kopírování ze systémového disku WD Velociraptor na HDD část WD Black2 jsme dosáhli průměrné rychlosti zápisu 74,31 MB/s. Při kopírování stejného adresáře z HDD na SSD část vykázal disk WD Black2 přenosovou rychlost 109,31 MB/s. Oba výsledky dopadly tak, jak jsme předpokládali, poté jsme ale zažili šok při kopírování stejného, 28,3GB adresáře v rámci SSD části, kdy přenosová rychlost činila jen 83,76 MB/s. Na vině bude určitě řadič disku, a doufejme, že se řešení tohoto problému objeví v nejnovější aktualizaci firmwaru.

Při testu jsme disku naměřili průměrný příkon na úrovni 2,15 W (1,8 W při čtení, 2,5 W při zápisu), v klidovém stavu pak disk vykázal příkon na úrovni 1,4 W. Při práci s SSD částí činí hlučnost disku jen 0,1 sonu, při práci s částí magnetickou jsme naměřili skvělých 0,8 sonu, takže se celkově jedná o jeden z nejtišších magnetických disků.

Myšlenka duálního disku je geniální, ale vzhledem k tomu, že se jedná o první sériově vyráběný model, našli jsme na něm i řadu nedostatků. Některé souvisí s použitým technickým řešením, některé jsou dány prozatím chybějící podporou ze strany operačních systémů. Hlavní výtka se však týká příliš vysoké ceny, za kterou by se dal téměř koupit poloviční plnohodnotný SSD disk. Přesto doufáme, že si duální disky najdou své zájemce a dočkáme se jejich další generace.

Michal Bareš

web-tabulka-wdblack2-nahled

web-wd-black2-nahled

WD Black2

read-hd-tune-nahled

Operační systém i klasické benchmarky vidí WD Black2 jako jeden disk se dvěma oddíly. Vyplývají z toho zmatky při instalaci i zajímavý výsledek testování.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme