Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Zyxel Multy U

redakce 28.05.2019

Zyxel je dalším z výrobců síťových zařízení s vlastním mesh řešením pro pohodlné pokrytí většího bytu nebo několika pater domu spolehlivou WI-Fi

Jeho řešení řady Multy tvoří tři různé typy mesh systémů, ze kterých jsme otestovali model Multy U. Označení „základní“ v tomto případě znamená velmi dobrou výbavu v podobě třípásmových satelitů s maximální teoretickou propustností 2 100 Mb/s. Třípásmový mesh využívá pro propojení satelitů dedikovanou (backhaul) síť v pásmu 5 GHz, takže neubírá z propustnost sítě pro koncová zařízení. Zyxel si hodně zakládá na vnějším designu satelitů Multy U, které je možné postavit na jednoduchý stojánek nebo zavěsit na kožené poutko, které najdete v balení. Výrazným prvkem je velké podsvětlené „X“, které slouží pro barevnou indikaci provozních režimů satelitu. Pokud by osvětlení vadilo, lze jej vypnout. Každý satelit má i jeden volný gigabitový LAN port pro připojení zařízení kabelem. Druhý LAN port slouží pro připojení k internetu (typicky DSL nebo kabelovému modemu).

Konfigurace sítě probíhá prostřednictvím mobilní aplikace Multy, kde velmi snadno zaregistrujete jednotlivé satelity, ke kterým se, před sestavením Wi-Fi mesh sítě, připojí váš smartphone nejprve prostřednictvím Bluetooth. Aplikace vám také poradí s umístěním jednotlivých satelitů a změří propustnost backhaul sítě i připojení do internetu. Jednotlivé satelity si můžete popsat podle místnosti, kde jsou instalovány. Dále v aplikaci uvidíte jednotlivá připojená zařízení, která je možné ovládat, například zakázat jejich připojení k síti nebo nastavit časový harmonogram pro připojení k internetu. Pomocí uživatelských profilů tedy můžete snadno nastavit časová omezení pro smartphony a tablety dětí nebo jim jedním stisknutím tlačítka zablokovat přístup k internetu na zvolenou dobu. Filtrování webových stránek podle obsahu nebo IP adres či URL k dispozici není. Šikovné je, že si můžete nastavení vaší mesh sítě uložit do cloudu pro případ nutnosti jeho obnovení. Samozřejmostí je možnost kontroly nad Wi-Fi sítí ze smartphonu i v případě, že k ní nejste sami připojeni. Vyzkoušeli jsme Multy U ve dvoupodlažním domě, kde jsme podle vzdálenosti od satelitů dosahovali rychlostí mezi 250 až 380 Mb/s.

TECHNICKÁ DATA

Wi-Fi standardy

802.11a/b/g/n/ac

Porty

2× 1 Gb/s LAN

Funkce

MU-MIMO, rodičovská kontrola, firewall, QoS

Spotřeba (jeden satelit)

6 W

Rozměry a hmotnost

12 × 12 ×3 cm;310 g

Cena

cca 5 000 Kč

Hodnocení

výborný (1,4)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud