Přejít k hlavnímu obsahu

TikTok je prolezlý nenávistí vůči ženám: Evropská unie to chce řešit

Jakub Fišer 09.07.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Sociální síť TikTok je znovu v hledáčku regulátorů Evropské unie (EU). Dostala se tam kvůli nevhodnému obsahu, který se na síti šířil před volbami do Evropského parlamentu. Další z kauz čínské platformě rozhodně neprospívá, mohou následovat další zákazy a omezení.

Kapitoly článku

TikTok v hledáčku Evropské unie

Aplikace sociální sítě TikTok vlastněná čínským holdingem ByteDance je dlouhodobě pod drobnohledem Evropské komise a dalších orgánů EU. Kontroverzí je přitom hned několik: od netransparentní práce s uživatelskými daty, přes negativní vliv na psychiku uživatelů, až po často nemoderovaný obsah, kvůli čemuž na síť proniká nevhodný obsah.

Tématu nemoderovaného obsahu a jeho případného vlivu na politickou informovanost během nedávno proběhlých evropských voleb se věnuje studie „Efekt TikTok: Jak aplikace ovlivnila politický diskurz během finských voleb do Evropského parlamentu 2024“, kterou vypracovala finská agentura CheckFirst.

Mohlo by vás zajímat

Průzkum ukazuje na problémy TikToku

Výsledky pro čínskou sociální síť vůbec nevyznívají příznivě. Agentura zjistila, že vyhledávání obsahu v aplikaci, které je napojeno na algoritmy uživatelů, může posilovat negativní stereotypy a upřednostňuje kontroverzní témata, u kterých je pravděpodobnější, že na ně lidé kliknou.

V některých případech jde skutečně o extrémní projevy misogynie či bezdůvodné sexualizace. Jeden příklad za všechny: do vyhledávacího pole stačí zadat jméno finské premiérky Sanny Marinové, přitom aplikace navrhuje výsledky jako „Sanna Marinová masturbuje na videu“, „Sanna Marinová video z party“, či „Sanna Marinová drogy“.

Předsudky, nenávist, dezinformace

Tyto návrhy jsou částečně ovlivněny vyhledáváním jiných uživatelů. U některých uživatelů to však může prohlubovat i důvěru v dezinformace, jak ukazují další zjištění studie. Například po zadání klíčového slova „očkování“ se objevují výsledky jako: „očkování strach“, „očkování škody“, „negativa očkování“, popřípadě „vliv očkování“.

Mohlo by vás zajímat

Podobně prvoplánově negativní výsledky se objevovaly i po zadání klíčových slov jako „židé“, „LGBT“, „Romové“ nebo dokonce „ženy“. Na aplikaci TikTok to v žádném případě nevrhá dobré světlo a v očích mnoha lidí to může působit, že obsah na platformě pozbývá skutečný dohled.

Evropská unie se snaží TikTok dlouhodobě regulovat, stejně jako i další zahraniční sociální sítě. Vzhledem k jeho čínským vlastníkům však EU vnímá síť jako ohrožení vnitřní bezpečnosti a v únoru loňského roku se ji rozhodla zakázat na pracovních telefonech zaměstnanců eurounijních úřadů.

K podobným zákazům přistoupily i vlády některých členských států, v Česku vydal upozornění Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Zdroj: CrossOver, Euronews


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme