TikTok má problém
Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová spolu s dalšími 13 generálními prokurátory podala žalobu proti společnosti TikTok za její negativní vliv na duševní zdraví dětí. TikTok je obviněn z využívání algoritmů a funkcí, které záměrně udržují děti na platformě a přispívají k jejich závislosti.
Mezi tyto funkce dle obžaloby patří například nepřetržité přehrávání videí a různé filtry, které vytvářejí nerealistické standardy krásy a zvyšují úzkosti a deprese u mladistvých. TikTok má též podporovat nezdravé psychické stavy.
Samostatnou kapitolou jsou pak nebezpečné výzvy, které mohou mít vážné důsledky na zdraví a bezpečnost dětí. Příkladem je nedávná piercingová výzva, kvůli které skončilo jen v Česku 5 dětí hospitalizovaných v motolské fakultní nemocnici. TikTok je kritizován za nedostatečné opatření proti šíření tohoto typu obsahu a za ignorování rizik, která jeho platforma představuje pro zranitelné mladistvé.
Zdraví dětí (a jejich data)
Další body obžaloby se týkají nedostatečné ochrany soukromí dětí a jejich osobních dat. Čínská platforma měla údajně shromažďovat osobní údaje dětí mladších 13 let bez odpovídajícího souhlasu rodičů, čímž porušil americký zákon na ochranu soukromí dětí online (COPPA).
Mluvčí společnosti TikTok Alex Haurek ve svém prohlášení pro The Verge uvedl: „TikTok důrazně nesouhlasí s těmito tvrzeními, z nichž mnohá považujeme za nepřesná a zavádějící. Jsme hrdí na práci, kterou jsme vykonali na ochranu dospívajících, a jsme jí i nadále hluboce oddáni, a budeme pokračovat v aktualizaci a zlepšování našeho produktu.“
Generální prokurátorka Jamesová požaduje nejen finanční kompenzace, ale také o změny v algoritmech a bezpečnostních funkcích platformy, které by měly chránit mladistvé uživatele.