Která z linuxových distribucí je mezi uživateli nejoblíbenější?
To, co může být pro někoho velkou výhodou, je ostatním pro zlost. Neexistuje totiž jediná verze Linuxu, naopak je k dispozici poměrně široký výběr různých distribucí. Uživatelé tak mají na výběr z mnoha možností, výběr ale pro někoho nemusí být úplně jednoduchý. Dobrou orientací je žebříček DistroWatch, který vede pravidelné statistiky stahovanosti jednotlivých Linuxů.
Tato statistika by vám při výběru mohla pomoci pro snadnou orientaci. V přehledu uvidíte, které z linuxových distribucí byly v loňském roce uživateli nejstahovanější. Patří mezi ně dlouhodobé stálice, jakými jsou Ubuntu nebo Linux Mint, ale také několik zasvěcených tipů.
Výhodou Linuxu je, že mnoho distribucí systému běží paralelně s Windows, nebo si je dokonce můžete vyzkoušet v režimu live při spuštění z USB disku bez nutnosti instalace a zásahu do stávajícího systému. Pro vytvoření bootovatelného USB disku s některou z verzí Linuxu doporučujeme program Rufus.
1. MX Linux
Distribuce MX Linux se usadila na první příčce stahovanosti už před nějakým časem a pevně se tam usadila i v průběhu roku 2024. Vychází z Debianu a antiX.
Výhody: máte starší počítač, na který už nejde nainstalovat Windows 11? Žádný problém, MX Linux si se starším hardwarem poradí. Pokud se na linuxovou jedničku chcete nezávazně podívat, můžete jej otestovat jako živý systém ve virtuálním prostředí. MX Linux je vybaven skvělým softwarem. Na rozdíl od mnoha jiných distribucí je stále podporován ve 32- a 64bitové variantě.
Doporučení: cílovou skupinou jsou uživatelé, kteří hledají operační systém bez zbytečností. MX Linux se zaměřuje na bezpečnost, stabilitu a jde o štíhlý systém. Kdo by chtěl zprovoznit anebo stále udržovat starší hardware, je pro něj MX Linux dobrá volba.
2. Linux Mint
Linux Mint vychází z Ubuntu a je k dispozici s různými grafickými prostředími.
Výhody: Mint vyniká především svou přívětivostí pro začátečníky a přehledným designem. Pohodlí je na prvním místě a vývojáři zveřejňují nové verze, až když jsou si jisti, že jsou skutečně připravené. Nové funkce jsou uvolňovány až ve chvíli, kdy je ověřena jejich stabilita a bezpečnost.
Doporučení: pro uživatele, kteří přecházejí ze systému Windows a hledají desktop, který se snadno používá a klade důraz na pohodlnost.
3. EndeavourOS
Endeavour OS je dokonalým základem pro štíhlý Arch Linux. Líbivý open sourcový systém vznikl z komunity Antergos poté, co byl projekt v roce 2019 ukončen.
Výhody: vysokou prioritu má uživatelská přívětivost a při online instalaci lze zvolit z mnoha desktopových prostředí. Součástí offline instalace je Xfce. Minimalistický systém je ale více zaměřen na práci v prostředí terminálu, takže neobsahuje grafického správce instalačních balíčků.
Doporučení: pro uživatele, kteří už mají s Linuxem zkušenosti a hledají štíhlý systém na bázi Archu.
4. Debian
Na čtvrtém místě je Debian, systém, který je vyvíjen a testován už od roku 1993, a také patří mezi velmi rozšířené serverové systémy.
Výhody: díky různým rozhraním a poměrně jednoduchému instalátoru lze Debian přizpůsobit prakticky podle libosti. Má to ale jistý předpoklad – přeci jen jsou potřeba určité znalosti Linuxu. Debian podporuje mnoho architektur a dá se tak použít v mnoha oblastech. Jako grafická uživatelská rozhraní jsou mimo jiné k dispozici KDE, Gnome a Xfce.
Doporučení: pro znalce a uživatele, kteří chtějí klasický Linux, který se stal základem pro vývoj mnoha distribucí.
5. Manjaro Linux
Manjaro Linux je také dlouhodobě zastoupen v pětici nejlepších distribucí a odsouvá známější varianty na nižší pozice.
Výhody: díky mnoha předem instalovaným programům je Manjaro velmi přívětivá distribuce pro začátečníky. Je založena na Arch Linuxu a elegantně balancuje mezi vysokou mírou individuálního přizpůsobení a jednoduchou použitelností. Nemusí nutně nabízet nejvíce inovativní funkce Linuxu, systém se zaměřuje spíš na osvědčené a prověřené funkce.
Doporučení: zájemci o Linux, kteří ocení rozsáhlé funkce a chtějí mít možnost si svůj systém rozsáhle přizpůsobit.
6. Ubuntu
Je docela překvapivé, že pravděpodobně nejznámější Linux skončil až na šestém místě.
Výhody: podobně jako Linux Mint se Ubuntu vyznačuje vysokou uživatelskou přívětivostí a dobrou podporou multimediálního obsahu. Navíc Ubuntu běží velmi stabilně a ne nadarmo je stálicí na trhu s podporou obrovské komunity.
Pro začátečníky je velmi užitečné softwarové centrum, které lze použít k instalaci mnoha bezplatných programů, a to bez terminálu pouze několika kliknutími.
Doporučení: pro linuxové začátečníky, kteří chtějí systém s širokou podporou od ostatních uživatelů i výrobců.
7. Fedora
Sedmou pozici obsazuje další linuxová klasika.
Výhody: Fedora sází výhradně na svobodný software a chce být Linuxem pro všechny uživatele. Distribuce, která vznikla v rámci společnosti Red Hat, se snaží o co nejinovativnější a nejzajímavější koncepty.
Doporučení: uživatelé, kteří už mají s Linuxem zkušenosti.
8. Pop!_OS
Pop!_OS od hardwarového výrobce System76 je v některých ohledech možná dokonce lepší, přinejmenším ale modernější Ubuntu. Distribuce je k dispozici ve dvou verzích. První pro systémy Intel a AMD s bezplatnými ovladači, a druhá pro počítače s grafickými procesory Nvidia včetně vyhrazených a přizpůsobených ovladačů přímo od výrobce grafických karet.
Výhody: praktickou přidanou hodnotu reprezentují funkce, které zdaleka nenajdete v každé distribuci Linuxu:
- integrovaná podpora GPU,
- standardní šifrování pevného disku,
- optimalizovaná správa oken,
- klávesové zkratky,
- integrovaná správa energetické spotřeby včetně přednastavených profilů.
Doporučení: je vhodný pro uživatele, kteří si chtějí pod Linuxem čas od času zahrát i hry.
9. CachyOS
Na devátém předposledním místě desatera DistroWatch je distribuce CachyOS.
Výhody: tento Linux vychází ze základů Arch Linuxu a podobně jako originál je rychlý, bezpečný a jednoduchý pro ovládání.
Doporučení: uživatelé, kteří rádi zkoumají, poznávají nové možnosti a chtějí si s Linuxem tak trochu pohrát.
10. Zorin
Přehled desatera nejstahovanějších Linuxů uzavírá Zorin, kterému už je přes 15 let.
Výhody: Zorin vychází z oblíbené linuxové distribuce Ubuntu. Na rozdíl od konkurence se díky uživatelskému rozhraní podobnému systému Windows snadněji používá.
Doporučení: uživatelé, kteří uvažují o přechodu ze světa Windows.
Zdroj: DistroWatch