V současné době je nejrozšířenějším standardem Wi-Fi 6, ale nejnovější Wi-Fi 7 (802.11be) se už pomalu začíná hlásit o slovo. Ke zmatku v označování standardů ještě přispívá skutečnost, že mezi 6 a 7 je vměstnán Wi-Fi 6E.
Wi-Fi používá téměř každý a zvlášť v domácnostech je sdílení internetu postaveno právě na bezdrátové technologii. Nemusíte instalovat kabeláž, obvykle stačí k internetové přípojce instalovat Wi-Fi směrovač, nakonfigurovat a je hotovo.
Nový standard Wi-Fi 7 samozřejmě nabízí vyšší rychlost a každý, kdo uvažuje o pořízení nového směrovače, by neměl zařízení s podporou Wi-Fi 7 opomenout.
Je ale dobré vědět, že nejnovější standard ještě nebyl oficiálně přijat. V branži se očekává, že se tak stane velmi brzy. Pravděpodobně na začátku roku 2024.
Co ale vlastně budete potřebovat, pokud byste chtěli Wi-Fi 7 používat už nyní? V prvé řadě je to nejnovější hardware. Oproti Wi-Fi 6 bude Wi-Fi 7 pracovat v dalším frekvenčním pásmu 6 GHz. Svou významnou roli ale hraje i software.
1. Wi-Fi směrovač
Je jasné, že bez Wi-Fi směrovače to nepůjde. V každém případě budete potřebovat nový router, který podporuje nejnovější standard Wi-Fi 7. Ačkoliv první modely se objevily už na konci roku 2022, výběr prozatím není nijak široký a ohlášené modely jsou drahé:
- Amazon: eero Max 7
- Asus: ROG Rapture GT-BE98
- AVM: FritzBox 5690 Pro, FritzBox 5690 XGS, FritzBox 6670 Cable
- Netgear: Nighthawk RS700, Orbi 970
- TP-Link: Archer GE800, Archer BE900, Archer BE800, Archer BE550, Deco BE65, Deco BE85, Deco BE95
2. Kompatibilní koncové zařízení
Vhodným routerem jste už položili základ své nejnovější Wi-Fi 7, teď je ale řada na koncovém zařízení, kterým se do ní budete připojovat. Při nákupu byste tedy vždy měli věnovat náležitou pozornost technickým podrobnostem a prozkoumat možnosti notebooků, tabletů a smartphonů právě z pohledu podpory Wi-Fi standardů.
V současné době Wi-Fi 7 ani zdaleka není samozřejmostí. Například iPhone 15 je dodáván s podporou Wi-Fi 6, dražší model Pro podporuje Wi-Fi 6E. Google Pixel 8 už podporu Wi-Fi 7 obsahuje, k dalším zástupcům ze světa Androidu patří například Motorola Edge 40 Pro.
Čipy už jsou ale venku. Sada Qualcomm FastConnect 7800 byla uvedena na trh v roce 2022 a je dokonce osazena v některých telefonech, například v Samsungu Galaxy S23 Ultra. Podporu Wi-Fi 7 by ale jihokorejský výrobce musel povolit.
Kompatibilitu s Wi-Fi 7 nabízí 16" notebook Acer Swift Edge nebo síťová karta Intel Wi-Fi 7 BE200. K dispozici jsou také první základní desky s podporou Wi-Fi 7, patří k nim například GIGABYTE Z790 AORUS Elite X. Asi nikoho nepřekvapí, že jsou poměrně drahé.
3. Softwarová podpora
Jakmile máte pořízený router a odpovídající koncová zařízení, je potřeba také myslet na software. Nový standard Wi-Fi musejí podporovat především ovladače a operační systémy.
Uživatelé Windows 10 budou mít v tomto ohledu problém, protože podpora Wi-Fi 7 je zahrnuta až ve Windows 11. Souvisí to i hardwarovou kompatibilitou, která může být u mnoha PC s Windows 10 nedostatečná.
Raději nespěchejte: s přechodem na Wi-Fi 7 se vyplatí ještě počkat
Ti, kdo by chtěli přejít na Wi-Fi 7, si zkusí roli průkopníků. Technologie jsou pro uživatelské nasazení na úplném začátku, prozatím je jen málo praktických výhod, spíš se budete potýkat s překážkami.
Výběr routerů není prozatím nijak široký, většina zařízení je teprve ohlášena a ceny jsou vysoké. Navíc koncová zařízení abyste pohledali, v současné době je jejich nabídka dost omezená.
Uživatelé, kteří mají Wi-Fi 6, nemusí s přechodem nijak spěchat. Pokud byste ale řešili nový router, je přeci jen situace poněkud odlišná. Tato zařízení se totiž využívají několik let.
Dobrým tipem je se orientovat podle ceny. Pokud srovnatelný směrovač od vašeho vybraného nebo osvědčeného výrobce s Wi-Fi 7 stojí o mnoho víc, s klidem sáhněte po předchůdci s podporou Wi-Fi 6. Tato technologie je také vyspělá a široce podporovaná.
Wi-Fi 7 se musí teprve rozšířit a osvědčit v praxi. V roce 2024 pravděpodobně dojde u koncových zařízení ke změně, ale než vše doputuje do domácností a budete vybaveni dostatečným množstvím kompatibilních zařízení, bude to pravděpodobně ještě nějakou dobu trvat. Wi-Fi 7 tak začne být zajímavá nejdříve napřesrok, ne-li až v letech 2025 a 2026.
Zdroj: The Verge, Tom's Hardware