Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: Jak poslat anonymně e-mail

Pavel Trousil 08.04.2023
info ikonka
Zdroj:

E-mail používáme k mnoha věcem, a někdy vyžadují anonymitu. Poslat zprávu bez toho, aby bylo možné identifikovat odesílatele, ale není úplně triviální. Máme pro vás několik tipů, jak to udělat.

Kapitoly článku

E-mail zajišťuje z podstaty věci identifikovatelnou obousměrnou komunikaci. Kromě adresy odesílatele obsahuje e-mail i mnoho dalších údajů, které odesílatele mohou identifikovat. Pokud se například podíváte na celou hlavičku e-mailu, můžete v ní najít informace o jeho směrování. To by mohlo stačit k identifikaci odesílatele a způsobit různé problémy.

Odesílání soukromých e-mailů znamená skrytí skutečné IP adresy odesílatele a použití poskytovatele zabezpečených e-mailových služeb. Většina populárních e-mailových platforem, jako je Google nebo Yahoo, jsou vynikající svou jednoduchostí a úložištěm, ale soukromí zde nečekejte.

Pokud chcete prostřednictvím e-mailu zahájit soukromou konverzaci, můžete udělat několik věcí. Mějte na paměti, že většinou neexistuje jediné řešení. Nejlepší kombinace soukromí a zabezpečení dosáhnete, pokud se pokusíte zkombinovat několik metod.

1. Používejte šifrovanou a anonymní e-mailovou službu

Šifrovaný e-mail bude fungovat stejně jako běžná služba s tím bonusem, že díky end-to-end šifrování je mnohem bezpečnější. Šifrování se týká vašich e-mailů, schránky i seznamu kontaktů. Nikdo, kdo sleduje váš provoz, nebude moci číst vaše e-maily, a to dokonce ani poskytovatel služby (v některých případech). Různí poskytovatelé nabízejí různé funkce, ale ProtonMail, Tutanota, StartMail a Guerilla Mail zajišťují lepší soukromí než Gmail nebo Yahoo.

2. Použijte jednorázové e-maily

Podobně jako se ve filmech a seriálech používají levné telefony a předplacené karty, které se po použití hned zahodí, i jednorázové e-maily se dočasně použijí a pak se jich navždy zbavíte. Jejich platnost buď vyprší po uplynutí stanovené doby, nebo vám umožní odeslat zprávu, aniž byste si zaregistrovali účet, který by bylo možné vysledovat. Jako dočasný účet "pouze pro odesílání" můžete využít server AnonymouseMail.

anony-nahled

Využít můžete službu AnonymouseMail. | Zdroj: screenshot AnonymouseMail.

Jednorázové e-maily vám mohou pomoci i v boji proti spamu při registraci na pochybných webových stránkách. Jedinou nevýhodou je, že může být velmi složité obnovit účet registrovaný na jednorázovém e-mailu v případech, kdy zapomenete heslo. Jednorázové e-maily proto použijte jen tehdy, pokud víte, že je velmi malá pravděpodobnost, že je budete potřebovat i v budoucnu.

3. Skryjte svou IP adresu

Ať už se rozhodnete odeslat anonymní e-mail jakýmkoli způsobem, identifikovat vás může vaše IP adresa. Chcete-li skrýt svou IP adresu, měli byste VPN službu bez záznamů nebo prohlížeč Tor. VPN zašifruje vaše připojení a přesměruje ho přes zprostředkující server, čímž skryje vaši skutečnou IP adresu. Tor bude vaše připojení směrovat přes několik síťových uzlů, takže vás nebude možné vystopovat. Existují dokonce některé VPN sítě, které tyto technologie využívají společně, jako je například služba Onion over VPN od NordVPN.

4. Odstranění metadat ze zaslaných souborů

Pokud posíláte e-mailem například dokument Wordu, pamatujte na metadata. Mohou totiž obsahovat vaše celé jméno, nebo toho, na koho je licence a další osobní údaje, které nechcete sdílet. Pokud se jedná pouze o krátký dokument, které chcete odeslat, aniž by vás někdo vystopoval, měli byste pořídit screenshot a odstranit z něj veškerá EXIF data.

Pokud posíláte fotografii, může obsahovat informace o poloze, kde byla pořízena.
V systému Windows je k dispozici také vestavěný nástroj pro odstranění metadat s názvem Document Inspector. Ten vám pomůže analyzovat, co do souboru zahrnujete, a poskytne vám možnost odstranit ze souboru všechny informace, které tam nechcete.

Zdroj: Proton, Tutanota, Anonymousemail, Tor, Onion over VPN


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme