Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je nebeským tělesem, které v posledních měsících vzbudilo značný zájem astronomů i nadšenců noční oblohy. Dlouhoperiodická kometa pocházející z Oortova oblaku slibuje být jedním z nejjasnějších nebeských divů posledních let.
Očekává se totiž, že kometa dosáhne vysoké jasnosti, což znamená, že by mohla být viditelná pouhým okem za ideálních podmínek. To by z ní učinilo jednu z nejlépe pozorovatelných komet za poslední desetiletí. Pomocí dalekohledu by mělo jít rozeznat i ohon komety. K Zemi se přiblíží nejvíce 12. října 2024, a to na vzdálenost 0,471 au (41,1 mil. km), což je více než 100× větší vzdálenost, než v jaké obíhá Měsíc.
Dlouhoperiodické komety se objevují jen zřídka, a proto je každá příležitost k jejich pozorování vzácným úkazem. Kometa byla objevena 22. února 2023 jihoafrickou větví automatické přehlídky oblohy ATLAS, ale zpětně byla nalezena i v pozorování čínské observatoře Tsuchinshan z 9. ledna 2023.
Mohlo by vás zajímat
Jak najdu kometu?
Kometa bude viditelná tento víkend, od 12. do 14. října, těsně nad horizontem na západě. Kometa by měla být rozpoznatelná jako mléčná skvrna na obloze. Aplikace jako Sky Tonight, Sky Guide nebo Stellarium mohou pomoci rychle kometu na obloze lokalizovat.
Tipy pro fotografování komety Tsuchinshan-Atlas
Pro perfektní fotografii komety je důležité najít pozorovací místo v tmavé oblasti mimo městské osvětlení. Prostě se vyhněte tzv. světelnému smogu. Moderní smartphony s nočním režimem často stačí k zachycení komety. Pokud používáte DSLR fotoaparát, měli byste věnovat pozornost několika detailům:
- Použijte stativ, abyste se vyhnuli rozmazání.
- Nastavte manuální ostření na jasnou hvězdu nebo vzdálený objekt.
- Používejte dlouhé expoziční časy a nízké hodnoty ISO, abyste jasně zachytili hvězdy a minimalizovali obrazový šum snímku.
- Dálková spoušť nebo funkce samospouště také pomůže udržet obraz stabilní.
Zdroj: Wiki, Sky Tonight, Sky Guide, Astro.cz,