Windows 11 jsou dodávány s mnoha předem instalovanými programy, což v zásadě není nic špatného. Stále ale zůstává stará otázka, co vše vlastně patří do základní konfigurace, která je uživatelům k dispozici po instalaci systému. A k tomu se hned přidává další věc: o kolik prostředků uživatelé zbytečně přicházejí, pokud předem instalovaný software vlastně vůbec nevyužívají?
Pokud byste se chtěli podívat, kolik zdrojů předem instalované součásti Windows spotřebují, lze to udělat například pomocí Process Exploreru. Process Explorer je součástí sady Sysinternals Suite a můžete si jej stáhnout (zabere ca 2,5 MB) anebo spustit v živém režimu na stránce https://live.sysinternals.com/procexp.exe. Můžeme tak vidět, kolik paměti RAM si nárokují různé widgety, Teams a Edge. Zejména jedno zjištění je velmi překvapivé.
Skrytí ikony Teams šetří RAM
Po standardní instalaci Windows 11 najdete na Hlavním panelu novou ikonu Teams pro soukromé použití. Kromě toho jsou aktivní widgety, které můžete vyvolat pomocí kombinace kláves [Windows]+[W], nebo volitelně prostřednictvím vlastní ikony. Pokud byste chtěli aplikaci Teams používat k profesionálním účelům, nejde to jen prostřednictvím předem instalovaného tenkého chatu, ale je nutné samostatně instalovat plnohodnotného klienta Teams.
I bez vlastního přihlášení do chatu ale Process Explorer zobrazuje devět běžících souvisejících procesů. Zejména implementace WebView2 stále spotřebovává prostředky velikosti několika set MB. To se ještě zvýší, pokud kliknete na ikonu widgetů. Ty také používají WebView2 a objeví se dalších šest procesů.
Ikony stačí prostřednictvím nastavení Hlavního panelu skrýt a znovu se přihlásit. Procesy WebView2 by poté měly zmizet a vy ušetříte operační paměť. Chat ale stále zůstává v režimu autostartu. Dobré je tedy ještě přejít do položky »Aplikace« v nastavení, vybrat možnost »Po spuštění« a nastavit přepínač pro Microsoft Teams na hodnotu »Vypnuto«. Plnohodnotný klient Teams má stejný název, ale jinou ikonu. To si zaslouží pozornost. Pro bližší prozkoumání procesu autostartu se také dá využít nástroj Autoruns (https://live.sysinternals.com/autoruns.exe).
Vypnutí rychlého spuštění Edge
Pro uživatele Edge je funkce rychlého spuštění výhodou, pro uživatele Chromu nebo Firefoxu už méně. | Zdroj: Edge
Dalším tématem pro úsporu zdrojů je prohlížeč Edge. Windows 11 také podporují spouštění prohlížeče prostřednictvím funkce, nazvané Rychlé spuštění. Uživatelé, kteří raději pracují s prohlížeči Chrome nebo Firefox, mají tak zbytečně funkci Edge zapnutou, a i to se může projevit na zbytečném zatěžovaní systému. I její deaktivací si můžete ušetřit zdroje. Dá se to jednoduše udělat v nastavení Edge, části »Stav a výkon«. Stačí deaktivovat první položku a v ideálním případě i běh na pozadí: »Nechat běžet rozšíření a aplikace na pozadí, když je Microsoft Edge zavřený«. Tento tip platí i pro systém Windows 10.
Co není potřeba, je dobré vypnout
Samozřejmě můžete zastávat názor, že spotřeba řádově stovek MB RAM není pro váš systém nijak významná. Pokud má váš systém k dispozici 16 GB RAM, anebo dokonce i více, jistě na tom něco pravdy je. Ne každý to tak má a je zbytečné RAM zatěžovat procesy, které nejsou potřeba. Každá maličkost může pomoci, a pokud widgety, Teams nebo Edge nepoužíváte, je lépe zatěžující výchozí nastavení upravit.