Už od začátku roku 2019 je jasné, že Mozilla pracuje na takzvaném projektu Fission. Znamená velkou přestavbu, protože všechny webové stránky by potom měly být zabaleny v samostatných procesech operačního systému. Proč je to dobrý nápad? Útočníkům se tak více ztíží případné špehování dat. Tato takzvaná izolace stránek je velkým projektem pro rok 2021. Problémem je ale vybudovat celý systém tak, aby byl šetrný ke zdrojům. Podle aktuálního oznámení Mozilly bude ochrana zavedena pro všechny verze Firefoxu pro stolní počítače. Doposud byla použitelná pouze ve Firefoxu Nightly, nyní Mozilla distribuuje novou funkci i do dalších verzí Firefoxu.
Například Chrome už tuto strategii přísné »site isolation« ale používá dlouho. Z hlediska bezpečnosti je to dobrá věc, její velkou nevýhodou je, že se tím zvyšuje spotřeba paměti RAM, o čemž uživatelé prohlížeče od Google vědí své. Pokud by si novou funkci chtěli vyzkoušet i uživatelé Firefoxu, musí ji v prohlížeči výslovně povolit.
Aktivace nové bezpečnostní funkce
Izolace všech webových stránek musí být výslovně aktivována. | Zdroj: Firefox
Mozilla začíná distribuovat funkci izolace stránek v kanálech pro všechny varianty Firefoxu. Nová bezpečnostní funkce však není v žádné z nich automaticky povolena předem. Znamená to, že pokud ji chcete používat, je potřeba ji rychlou změnou nastavení povolit. Pokud se vyskytnou problémy nebo zvýšená spotřeba prostředků, jednoduše ji lze znovu zakázat.
Uživatele finální, ale i beta verze Firefoxu, mohou použít následující postup:
– otevřete »about:config«
– vyhledejte položku »fission.autostart«
– nastavení změňte na »true«
– prohlížeč restartujte
Důležitá funkce
Izolace webových stránek je důležitá bezpečnostní funkce, kterou Firefox plánuje masově rozšířit v průběhu roku 2021. Nyní si ji můžete vyzkoušet pomocí speciálního nastavení. Uvidíme, co související spuštěné procesy budou znamenat s ohledem na vytížení procesoru a paměti RAM.