Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip pro Windows 10: jak ztenčit rozsáhlou kontextovou nabídku – odstraňte některé položky

redakce 08.05.2023

Nabídka po kliknutí pravým tlačítkem myši u jednotlivých prvků ve Windows zpravidla nabízí další možnosti formátování, doplňkových funkcí nebo sdílení. Některé vám ale mohou připadat zbytečné. Jednoduše je odstraňte.

Přebujelá nabídka pravého tlačítka myši se týká i souborů. Může se vám zdát, že zobrazené okno nabídky je zbytečně rozsáhlé a většinu funkcí, které se vám nabízejí, stejně nevyužijete. Jen to zbytečně znepřehledňuje nabízené položky a ztěžuje orientaci.

Pokud chcete přeplněnému seznamu odlehčit, můžete se pustit do odstraňování položek, které nikdy nepoužíváte. Jedním z vhodných kandidátů na odstranění může být příkaz „Sdílet“, který umožňuje rychlé sdílení souborů prostřednictvím e-mailu, přes Twitter nebo pomocí funkce „Bezkontaktní sdílení“.

registryeditor

Vyčištění nabídky: některé funkce z kontextové nabídky pravého tlačítka myši je možné odstranit. Vyžaduje to ale úpravu v registru. | Zdroj: Windows 10/Editor registru

Prvním krokem je spuštění editoru registru. Do vyhledávacího pole zadejte „regedit“, v seznamu výsledků klikněte na položku „Editor registru“ a operaci potvrďte kliknutím na tlačítko „Ano“ v okně „Řízení uživatelských účtů“.

V Editoru registru pak přejděte na položku „Počítač/HKEY_CLASSES_ROOT/*/shellex/ContextMenuHandlers“, klikněte pravým tlačítkem myši na položku „ModernSharing“ a z kontextové nabídky vyberte možnost „Odstranit“. Kliknutím na tlačítko „Ano“ operaci potvrďte a změna se provede okamžitě, takže není nutné restartovat počítač.

Budete-li chtít někdy později tuto funkci znovu aktivovat, opět to není nic složitého. Klikněte pravým tlačítkem myši na položku „ContextMenuHandlers“, vyberte možnost „Nový | Klíč“ a jako jeho název zadejte „ModernSharing“. Vyberte nový klíč, rozklikněte položku „Výchozí“ v pravé části okna Editoru registru, do nově otevřeného zadejte řetězec „{e2bf9676-5f8f-435c-97eb-11607a5bedf7}“ a kliknutím na „OK“ operaci potvrďte.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud