Vybavte si své laptopy praktickými nástroji: pomohou vám v mnoha oblastech
Notebooky trumfují tradiční stolní počítače v mnoha oblastech, především v prodejních číslech. Přesto je ale i notebook s operačním systémem Windows v prvé řadě počítačem s Windows, a proto mohou přijít vhod doplňkové nástroje.
Notebooky se samozřejmě používají trochu jinak, než klasické stolní počítače. Odpovídá tomu i sada doporučovaných nástrojů, které odpovídají charakteru notebooků jako přenosných počítačů.
Bezpečné surfování: na internetu jsme každodenně několik hodin, někdo možná nonstop
Nový Microsoft Edge je dobrý prohlížeč. Pro většinu uživatelů sice není první volbou, nicméně už nějakou dobu nabízí vestavěný Copilot s umělou inteligencí v pozadí. Podobně jako i mnoho dalších uživatelů systému Windows doporučujeme jako alternativu prohlížeč Tor. Je to určitě dobrá volba, což samozřejmě platí i pro Chrome nebo Firefox. Tyto browsery také bývají první volbou mnoha uživatelů notebooků.
Pokud se často na svých cestách s notebookem připojujete k Wi-Fi hotspotům, je dobré myslet i na nástroj VPN. ProtonVPN můžete používat zdarma, ale přichází s určitými omezeními, jakými jsou malý výběr serverů a snížená rychlost.
Šifrování dat na pevných discích a SSD
Šifrování dat je v každém případě dobrý nápad, ale u notebooků je to ještě mnohem důležitější než v případě stolních počítačů. Důvodem je skutečnost, že notebooky jsou častým cílem zlodějů, ale také se na cestách ztrácejí. Pro takové případy je z důvodu ochrany dat dobré vestavěný nebo SSD disk kompletně zašifrovat.
Systémy Windows 10 a 11 již nabízejí šifrování pomocí nástroje Bitlocker – v systému Windows 10 však až od verze Pro, tedy nikoli ve verzi Home. Kromě toho je nutné splnit různé požadavky. Notebook musí mít například modul Trusted Platform Module (TPM 1.2 nebo vyšší), firmware UEFI musí podporovat BitLocker a pevný disk (SSD) musí být rozdělen na operační systém a systémovou jednotku (pro spuštění, dešifrování a načtení operačního systému).
Pokud byste raději sáhli po alternativním programu, dobrou volbou je jistě osvědčený VeraCrypt. Můžete si vybrat také různé přístupy. Jako alternativu k úplnému šifrování si pro důležité soubory a složky můžete jednoduše vytvořit datový trezor.
Péče o SSD: diagnostické nástroje dokáží včas varovat
Jednotky SSD jsou vhodné i pro stolní počítače, ale v případě notebooků je jejich osazení stále častější. O SSD je také potřeba pečovat, což je ideální provádět přímo nástrojem, dodávaným výrobcem. Pokud používáte SSD od Samsungu, můžeme doporučit Samsug SSD Magician, pro Intel je ideální Intel SSD Toolbox a role zastřešujícího nástroje se dobře zhostí CrystalDiskInfo.
Síťové nástroje pro Wi-Fi a sledování spotřeby dat
Mnoho uživatelů se se svými notebooky často připojuje k Wi-Fi. Koneckonců pokud chtějí být online, často ani jinou možnost nemají. Samotná Windows také umí zobrazit sítě v okolí, ale rychlejší a přehlednější je WirelessNetView.
Kdo se připojuje k internetu prostřednictvím mobilního datového tarifu, obvykle chce také sledovat spotřebu dat. I to Windows umí, ale NetSpeedMonitor je k tomu účelu vhodnější. Nástroj je k dispozici už několik let a pod Windows běží pouze v režimu kompatibility. Po počátečním nastavení se na Hlavním panelu zobrazí údaje o rychlosti a spotřebě dat.
Nenáročné nástroje pro multimédia
Obecným doporučením v oblasti přehrávání médií je univerzální VLC Media Player. Dobrou alternativou je také MPC-HC, který má menší nároky na zdroje. To je přesně to, co může hrát v případě notebooků svou roli pokud jde i o to, aby se chladící ventilátor spouštěl co nejméně.
Pro obrázkové prezentace stojí za vyzkoušení open-sourcový nástroj ImageGlass. Nabízí dobrou výbavu, ale více se zaměřuje na obrázky. Také má nižší nároky na výpočetní výkon systému.
Mohlo by vás zajímat
Nejdůležitější nástroje pro notebook
Pokud jde o vybavení notebooku, jistě má každý své vlastní preference a určitě je dobré mít na zřeteli i základní vybavení systému Windows.
Výše uvedené programy jsou ale dobrým začátkem pro řešení různých situací a potřeb, které v souvislosti s používáním notebooků nastanou. Také mohou pomoci v případech, pokud byste se rozhodli přeinstalovat systém Windows, anebo si nastavit pracovní prostředí na novém notebooku.
Zdroj: Proton VPN, VeraCrypt, CrystalDiskInfo, WirelessNetView, NetSpeedMonitor, MediaPlayerClassic, ImageGlass