Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: uživatelé fitness trackerů, nedělejte tuto chybu – odstraníte ji pomocí pravidla dvou prstů. Znáte ho?

Jiří Palyza 05.08.2024
Zdroj: Tim Foster/Unsplash

Fitness trackery, náramky a chytré hodinky jsou mnoha uživateli oblíbené pro sledování kondice a vyhodnocování sportovních aktivit. Jejich nesprávné nošení ale může způsobit zbytečné odchylky hodnot a chyby v měření.

Kapitoly článku

Ještě nedávno byly fitness hodinky drahým špásem, ale v současnosti jsou díky delší výdrži na baterii a často i přijatelným cenám velmi oblíbené jako užitečný společník pro aktivní životní styl.

Řada chytrých hodinek nabízí také související zdravotní funkce, které měří například srdeční tep, a hodnoty ukládají v průběhu celého dne. Právě pro měření zdravotních parametrů se však řada uživatelů dopouští chyby, která může měření zkreslit.

Správné nošení fitness trackerů: pomůže pravidlo dvou prstů

Žena ve fitness
Fitness trackery by při tréninku měly být pro optimální měření zdravotních parametrů umístěny na šířku dvou prstů od zápěstního kloubu.
Zdroj: Spencer Davis/Unsplash

Tepová frekvence se na zápěstí měří pomocí LED diod, které snímají průtok krve. Tím odpadá nutnost používat hrudní pás, který je pro mnoho uživatelů v každodenním životě obtěžující.

Fitness náramek nebo chytré hodinky ale také musejí být na ruce správně nasazeny, jinak snímané hodnoty nemusejí odpovídat skutečné tepové frekvenci. V závislosti na konkrétních podmínkách může měření vykazovat odchylku až 5 %.

Například výrobce Suunto na svých webových stránkách doporučuje nosit chytré hodinky při sportu na šířku dvou prstů od zápěstního kloubu. V praxi a s ohledem na specifika tvaru ruky u jednotlivých uživatelů to může odpovídat vzdálenosti tři až čtyři centimetry.

Mohlo by vás zajímat

Hodinky by také měly přiléhat k pokožce pevně a rovnoměrně, ideálně bez zbytečných pohybů. Na senzory, které jsou umístěny na zadní straně, by také nemělo dopadat žádné světlo zvenčí. Při každodenním nošení stačí, když hodinky či fitness trackery nosíte pouze na šířku jednoho prstu od zápěstí.

Další zdroje chyb při měření pulsu na zápěstí

Apple Watch
Tento model má uživatelka umístěný přímo na zápěstí. Měření zdravotních parametrů tak může být nepřesné.
Zdroj: Onur Binay/Unsplash

Pokud trénujete při nízkých teplotách, mohou být zpočátku vaše ruce nedostatečně prokrvené. Z toho důvodu dosáhnete správných hodnot měření až po dostatečném prohřátí.

Nepřesnosti v měření jsou možné také při sportech, při nichž dochází k vibracím paží. Kontakt s kůží může být na krátkou dobu přerušen. Patří mezi ně například tenis, jízda na horském kole v terénu, nebo intenzivní crossfit.

Specifickým případem je také plavání: při pohybu pažemi se mezi snímače fitness trackeru a pokožku může dostat voda, která může hodnoty měření zdravotních parametrů také výrazně ovlivnit.

Zdroj: Forbes


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme