Jak změnit výchozí aplikace
Nastavení „Výchozí aplikace“ určuje, kterou aplikaci systém Windows otevře, když například kliknete na odkaz v e-mailu nebo třeba rozkliknete soubor ve formátu PDF.
K tomuto nastavení můžete přistupovat přímo pomocí příkazu computerdefaults v příkazovém řádku. V nově otevřeném okně se zobrazí nejdůležitější výchozí nastavení pro práci s e-maily, obrázky nebo přehrávání videí.
Pokud chcete změnit aplikace přiřazené k jednotlivým koncovkám souborů, klikněte na volbu „Zvolit výchozí nastavení podle typu souboru“.
Jak vyhledávat největší složky
![Výpis příkazového řádku Windows](/sites/default/files/styles/max_650x650/public/2024-10/Diskusage.jpg?itok=TGushlae)
Pomocí nástroje diskusage můžete zjistit, které složky na pevném disku zabírají obzvláště mnoho místa. Použijte příkaz „diskusage /d:1 /h“ pro analýzu podadresářů v aktuální složce. S parametrem „/e=SIZE“ nástroj vypíše pouze složky, které jsou větší než zadaná minimální velikost „SIZE“ v bytech.
Takže například příkaz „diskusage /e=107374182400 /h C:\“ vygeneruje seznam všech složek větších než 100 GB (107 374 182 400 bajtů). Nástroj vyžaduje administrátorská práva.
Jak zapnout skryté funkce
![Funkce Fondue pro aktivaci skrytých funkcí](/sites/default/files/styles/max_650x650/public/2024-10/Fondue.jpg?itok=4MEXdETf)
Skryté funkce systému Windows můžete aktivovat také přímo prostřednictvím příkazovém řádku. Za tímto účelem vyvinul Microsoft nástroj pro příkazový řádek s neobvyklým názvem „fondue“ a integroval jej do systému Windows.
Příkaz „fondue /enable-feature:Containers-DisposableClientVM“ vloží například sandbox systému Windows. Parametr „/hide-ux:all“ to dokonce provede bez otevření okna.
Příkladem dalších funkcí je subsystém Windows pro Linux („Microsoft-Windows-Subsystem-Linux“), multimediální přehrávač Windows („WindowsMediaPlayer“) nebo .Net Framework 4.8 („NETFX4“).
Jak zobrazit některé důležité informace
Systém Windows obsahuje také řadu menších příkazů, které můžete použít k získání určitých informací. Například příkaz „hostname“ zobrazí jméno, pod kterým se počítač přihlašuje k síti.
Příkaz „whoami“ rovněž zobrazí uživatelské jméno, pod kterým jste právě přihlášeni do systému Windows. Název diskové jednotky můžete zjistit příkazem „label c:“. Pomocí tohoto příkazu můžete název také změnit nebo odstranit, což se může hodit například u USB flash disků.
Příkaz „systeminfo“ zobrazí v okně příkazového řádku důležité informace o počítači, například o instalovaném procesoru a kapacitě operační paměti.
Zdroj: zpracováno na základě podkladů tištěné verze magazínu Chip