Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tipy pro Windows: jak identifikovat automatické úkony údržby a jak deaktivovat propojení funkce vyhledávání s hledáním na webu

redakce 23.11.2022

Windows se snaží starat o bezchybný chod počítače a v průběhu dne pravidelně provádějí údržbu. Pokud by vás zajímalo, co konkrétně se na vašem počítači odehrává, jednotlivé kroky si můžete uložit do souboru. To, že Windows zapojují do vyhledávání také web, vás může obtěžovat. Lze to ale snadno odpojit.

Kapitoly článku

Operační systémy Windows 10 a 11 provádějí každý den řadu automatických úkonů údržby. Tyto úlohy mají zajistit bezchybný chod vašeho počítače a zahrnují, mimo jiné, diagnostiku systému, bezpečnostní kontroly a aktualizace softwaru. Pokud chcete vědět, co se v operačním systému děje na pozadí, můžete použít rozšířený příkazový řádek Windows PowerShell (ve Windows 10) nebo Terminál ve Windows 11.

Otevřete PowerShell nebo Terminál a zadejte příkaz „Get-ScheduledTask | ? {$_.Settings.MaintenanceSettings} | Out-GridView“ a potvrďte operaci stisknutím klávesy [Enter]. Systém poté vypíše seznam všech úloh údržby.

maintanance

Automatická údržba: pomocí příkazu v PowerShellu zjistíte, jaké kroky automatické údržby vaše Windows v počítači pravidelně provádějí. | Zdroj: Windows 11/PowerShell


Pokud chcete tyto informace uložit do textového souboru, zadejte příkaz „Get-ScheduledTask | ? {$_.Settings.MaintenanceSettings} | Format-Table -AutoSize | Out-file -FilePath "$Env:userprofile/Desktop/MaintenanceTasks.txt"“ a stiskněte klávesu [Enter]. Celý seznam úloh automatické údržby poté najdete v souboru „MaintenanceTasks.txt“, který se nachází na pracovní ploše Windows.

Deaktivování propojení funkce vyhledávání s hledáním na webu

search

Jen lokální vyhledávání: když použijete funkci vyhledávání ve Windows, asi nestojíte o výsledky vyhledávání na webu. Úpravou v registru se jich zbavíte. | Zdroj: Windows 11/Editor registru

Funkce vyhledávání systému Windows se neomezuje pouze na obsah počítače – zapojuje také web, což mnoho uživatelů obtěžuje. Jednak nechtějí, aby se jejich vyhledávací dotazy odesílaly do Microsoftu, a pak také nedává smysl, abyste byli po použití vyhledávání funkce v systému Windows přesměrováni na webové stránky s výsledky vyhledávání v Bingu. Drobná úprava registru může ale tuto nepříjemnost napravit.

Otevřete nabídku „Start“, napište „regedit“ a spusťte Editor registru z výsledků vyhledávání. Přejděte do složky „HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Policies/Microsoft/Windows“, klikněte pravým tlačítkem myši na složku „Windows“ a z kontextové nabídky použijte funkci „Nový | Klíč“. Tento klíč pojmenujte „Explorer“. Klikněte na nový klíč a pak klikněte pravým tlačítkem myši do pravé části okna. Zvolte „Nový | Hodnota DWORD (32bitová)“ a jako název zadejte „DisableSearchBoxSuggestions“. Rozklikněte novou položku, do pole „Údaj hodnoty“ zadejte „1“, kliknutím na „OK“ vše potvrďte a restartujte počítač. Že nastavení proběhlo správně, poznáte podle toho, že v okně s výsledky vyhledávání už nebude zobrazena karta „Web“.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme