Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tipy pro Windows: řešení problémů s pomocí Prohlížeče událostí a dodatečná instalace protokolu SMB 1.0

redakce 08.06.2021

Pokud vám Windows z neznámého důvodu padají nebo přestávají fungovat aplikace, měli byste se podívat do systémového nástroje Prohlížeč událostí a zjistit o problému více. Absence SMB 1.0 může způsobovat nefunkční připojení k NAS. Poradíme, co s tím.

Do vyhledávacího pole napište »událost« a klikněte na možnost »Prohlížeč událostí«, nebo použijte kombinaci kláves [Windows] + [R] pro otevření dialogu »Spustit«, zadejte »eventvwr« a klikněte na »OK«. Události spojené s operačním systémem najdete pod nabídkou »Protokoly systému Windows | Systém« ve sloupci vlevo.

Ikony v hlavním okně, které jsou hned vedle jednotlivých položek, poskytují informace o úrovních závažnosti položek protokolu. Měli byste se blíže podívat na položky, které jsou označeny jako »Chyba« a »Kritická«.

Chcete-li tak učinit, klikněte na volbu »Filtrovat aktuální protokol« ve sloupci vpravo, v nově otevřeném okně v nabídce »Úroveň události« vyberte možnosti »Kritická« a »Chyba«, a kliknutím na »OK« potvrďte operaci. Pokud kliknete na některou z položek protokolu, zobrazí se přímo pod ní další informace. Mimo jiné jde o stručný popis, »Zdroj« a »ID události«, tedy údaje usnadňující dohledání příčiny chyb na internetu.

problemsolver

Co se stalo: Prohlížeč událostí uchovává záznamy o všech incidentech, které vám pomohou s řešením problémů. | Zdroj: Windows 10

Dodatečná instalace protokolu SMB 1.0

Od vydání systému Windows 10 ve verzi 1709 bylo z důvodu bezpečnosti ukončeno automatické integrování síťového protokolu SMBv1 (SMB 1.0). Většina uživatelů si jeho nepřítomnosti pravděpodobně vůbec nevšimne, ale můžete narazit na určité případy, kdy přestane fungovat připojení k položkám sdíleným v síti, které vyžadují právě použití SMBv1. Může se to týkat například navázání spojení se staršími NAS servery. Pokud se tedy nemůžete k některým složkám, sdíleným v síti, připojit, můžete si protokol SMBv1 instalovat ručně.

Přejděte do »Nastavení | Aplikace« a zde v pravé části okna klikněte na volbu »Programy a funkce«. V nově otevřeném okně pokračujte kliknutím na volbu »Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows« a pokračujte vyhledáním položky »Podpora pro protokol sdílení souborů SMB 1.0/CIFS«. Aktivujte možnost »Klient SMB 1.0/CIFS« a potvrďte nové nastavení kliknutím na »OK«. Příslušná součást operačního systému se doinstaluje a k použití protokolu SMB 1.0 bude stačit už jen restart počítače.

samba

Deaktivováno z bezpečnostních důvodů: pokud se vám po aktualizaci Windows 10 nedaří připojit k NAS serveru, možná je to chybějícím protokolem SMB 1.0. | Zdroj: Windows 10


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud