Žádné vybíjení úplně na nulu
Možná to znáte také: dříve se říkalo, že když si koupíte nový telefon, měli byste jej nejprve úplně vybít na 0 % a pak jej nabít na plných 100 %, než ho začnete používat. Nejenže je to hloupost, lithium-iontové ani dnes častější lithium-polymerové baterie takto vůbec nefungují, ale ještě se tím připravíte o jeden nabíjecí cyklus.
Dnešní telefony mají těchto cyklů zhruba 500, než kondice baterie klesne pod 80 % a výrobce již není schopný garantovat bezproblémové fungování akumulátoru. A pokud jde o ten nešvar nabíjení, snažte se při běžném provozu držet kapacitu baterie nad 20 %. Pokud klesne na 19 % a méně, okamžitě zamiřte pro nabíječku. Tímto způsobem totiž udržíte kondici vaší baterie co nejdéle v dobrém stavu.
Nechte telefon v klidu nabít
Občas se stane, že potřebujete mobil obsluhovat i při nabíjení. Výjimky se dají pochopit, přesto byste měli mobil nechat v co největším klidu, když dochází k nabíjení (drátovému i bezdrátovému). Pokud budete telefon naopak namáhat při nabíjení, jednak logicky zpomalíte nabíjecí proces, a jednak může dojít k vyššímu zahřívání, což v kombinaci s nabíjením může mít dlouhodobě neblahý dopad na baterku.
Udržujte správnou teplotu
Jakákoliv baterie založena na lithiu – ať už v mobilu, notebooku či v autě – by měla být udržovaná v předepsané teplotě. Ta se pohybuje od 10°C až po 43°C. Teplotám na opačném spektru obou hodnot byste neměli dlouhodobě vystavovat žádné elektronické zařízení s dobíjecím akumulátorem, tedy ani mobilní telefon.
V opačném případě to přispívá k rychlejší degradaci baterie. Mimochodem, stejné doporučení platí v letních měsících, kdy byste neměli mobil vystavovat přímému slunci. V opačném případě, v zimě, zase nenechávejte telefon venku nebo třeba v autě, kde hodně rychle klesá teplota a baterie na to také hodně trpí.
Zdroj: Autorský text, Gadgets Now