Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Toto jsou nejčastější chyby při nabíjení telefonu: děláte je také?

Jakub Fišer 11.08.2023

V době moderních smartphonů jsou všichni zvyklí na to, že nabíjení probíhá prakticky každý den. S trochou nadsázky lze říct, že jde o stejně automatickou činnost, jako čištění zubů nebo stlání postele. Přesto existují typické nešvary, které při nabíjení dělá prakticky každý. Nevěříte?

Kapitoly článku

Žádné vybíjení úplně na nulu

Možná to znáte také: dříve se říkalo, že když si koupíte nový telefon, měli byste jej nejprve úplně vybít na 0 % a pak jej nabít na plných 100 %, než ho začnete používat. Nejenže je to hloupost, lithium-iontové ani dnes častější lithium-polymerové baterie takto vůbec nefungují, ale ještě se tím připravíte o jeden nabíjecí cyklus.

Dnešní telefony mají těchto cyklů zhruba 500, než kondice baterie klesne pod 80 % a výrobce již není schopný garantovat bezproblémové fungování akumulátoru. A pokud jde o ten nešvar nabíjení, snažte se při běžném provozu držet kapacitu baterie nad 20 %. Pokud klesne na 19 % a méně, okamžitě zamiřte pro nabíječku. Tímto způsobem totiž udržíte kondici vaší baterie co nejdéle v dobrém stavu.

Nechte telefon v klidu nabít

Občas se stane, že potřebujete mobil obsluhovat i při nabíjení. Výjimky se dají pochopit, přesto byste měli mobil nechat v co největším klidu, když dochází k nabíjení (drátovému i bezdrátovému). Pokud budete telefon naopak namáhat při nabíjení, jednak logicky zpomalíte nabíjecí proces, a jednak může dojít k vyššímu zahřívání, což v kombinaci s nabíjením může mít dlouhodobě neblahý dopad na baterku.

Udržujte správnou teplotu

Jakákoliv baterie založena na lithiu – ať už v mobilu, notebooku či v autě – by měla být udržovaná v předepsané teplotě. Ta se pohybuje od 10°C až po 43°C. Teplotám na opačném spektru obou hodnot byste neměli dlouhodobě vystavovat žádné elektronické zařízení s dobíjecím akumulátorem, tedy ani mobilní telefon.

V opačném případě to přispívá k rychlejší degradaci baterie. Mimochodem, stejné doporučení platí v letních měsících, kdy byste neměli mobil vystavovat přímému slunci. V opačném případě, v zimě, zase nenechávejte telefon venku nebo třeba v autě, kde hodně rychle klesá teplota a baterie na to také hodně trpí.

Zdroj: Autorský text, Gadgets Now


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme