Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Továrny Toyoty se nezastavily kvůli kybernetickému útoku, ale kvůli plným diskům

Pavel Trousil 09.09.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Koncem srpna musela Toyota zastavit provoz ve 12 ze svých 14 japonských montážních závodů kvůli nedefinované poruše systému. Spekulovalo se o kybernetickém útoku. Nyní uvádí, že přerušení provozu bylo způsobeno tím, že jejím databázovým serverům došel úložný prostor.

Zastavení výroby v jedné z největších automobilek na světě, kdy se jednalo o zhruba 13 000 vozů denně, hrozilo dopadem na export na světový trh. V prohlášení, které Toyota zveřejnila na svém japonském zpravodajském portálu, vysvětluje, že k poruše došlo během plánované údržby IT systémů dne 27. srpna 2023.

Cílem plánované údržby bylo uspořádání dat a odstranění roztříštěných údajů v databázi. Protože však bylo úložiště před dokončením úkolů zaplněno na maximum, došlo k chybě, která způsobila vypnutí systému. Toto vypnutí mělo přímý dopad na systém objednávání výroby ve firmě, takže nebylo možné plánovat a provádět žádné výrobní úlohy.

Toyota vysvětluje, že její hlavní servery a záložní stroje pracují na stejném systému. Z tohoto důvodu se oba systémy potýkaly se stejnou poruchou, což znemožnilo přepnutí a vedlo k zastavení provozu továrny.

Tento incident ilustruje složitost problémů v oblasti IT a důsledky, které mohou mít, pokud nejsou rutinní úkoly údržby řádně naplánovány. K obnovení provozu došlo tak, že IT tým Toyoty zprovoznil server s větší kapacitou. To umožnilo inženýrům společnosti Toyota obnovit systém objednávání výroby a obnovit provoz závodů.

Zdroj: Toyota, The Register


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud