Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tři dobré důvody, proč byste své smartphony měli na noc vypínat

Jiří Palyza 11.08.2022

Mnoho uživatelů nechává své mobily v provozu nepřetržitě. Zařízení se vypínají pouze v případě, kdy stav nabití akumulátoru klesne pod kritickou hodnotu. Pro životnost mobilního telefonu se ale vyplatí ho vypínat pravidelně, a to například pokud se chystáte ke spánku.

1. Prodloužení životnosti smartphonu

Většina lidí mobilní telefon v průběhu noci nepoužívá a během spánku ho nechává na nočním stolku v pohotovostním režimu nebo dokonce připojený k nabíječce.

Pokud není smartphone softwarově vybaven tak, aby dokázal omezit anebo dokonce vypnout nabíjení v okamžiku, kdy je akumulátor nabitý na 100 %, dochází zbytečným přebíjením k poškozování Li-Ion článku a snižování jeho kapacity. Mnoho akumulátorů, které jsou ve smartphonech zabudované, ale mají určitý počet nabíjecích cyklů, které vydrží než se jejich kapacita výrazně sníží. Pokud tedy budete mobil přes noc nabíjet příliš dlouho a akumulátor tím zbytečně zatěžovat, může dojít k jeho poškození.

Když mobil není k nabíječce připojen a leží odložen v klidovém režimu, odebírá z akumulátoru energii. Dochází k tomu mnoha činnostmi: na pozadí mohou běžet aplikace, které si například při aktivní Wi-Fi nebo mobilních datech kontrolují dostupnost aktualizací a případně je provedou. Nebo telefon komunikuje se základnovou stanicí operátora a udržuje aktivní připojení. Výsledkem takových aktivit je potřeba častějšího nabíjení.

Lepší tedy je mobil na noc jednoduše vypnout. Šetříte tím akumulátor, a také prodlužujete životnost zařízení.

2. Oprava chyb a problémů

smartphoneairmode

Akumulátory smartphonů by se také neměly hloubkově vybíjet, jejich životnosti to nesvědčí. Pro udržení maximální životnosti baterie je optimální udržovat její úroveň nabití mezi 30 až 80 %. | Zdroj: Sten Ritterfeld/Unsplash

Pokud se smartphone zasekne nebo zamrzne některá z aplikací, restart telefonu zpravidla vše vyřeší. Tím dojde k takzvanému měkkému resetu a zcela se vypíná operační systém. Ukončí se běžící programy, připojení k Wi-Fi a SIM, a vymaže se operační paměť.

Lze tak opravit drobné chyby nebo funkční komplikace.

3. Klidnější spánek

Pokud je smartphone zapnutý nepřetržitě, neustále dostáváme různá oznámení, zprávy a e-maily. Mnoho lidí si proto stěžuje na problémy se soustředěním, ztrátou koncentrace a únavou.

Vědomé přestávky v práci s chytrým telefonem mají pozitivní vliv na naši duševní regeneraci. Pravidelné přestávky snižují nutkavé chování, usnadňují soustředění na aktuální činnost nebo relaxaci. Už i samotné soustředění se na to, abychom nemysleli na mobil, nám bere intelektuální zdroje a vede k neefektivní duševní činnosti, chybám a prodlužování plnění úkolů. Psali jsme o tom v příspěvku Proč byste neměli nikdy smartphone pokládat před sebe na stůl.

Vypnutí mobilu proto také patří k obecným doporučením i pro kvalitu našeho spánku a lepší odpočinek. Je mnohem prospěšnější si třeba číst, než odepisovat na WhatsAppu a prohlížet Instagram.

Zdroj: National Security Agency/Mobile Device Best Practices


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme