Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tři zásadní rady: jak bezpečně stahovat aplikace do telefonu

Jakub Fišer 12.08.2022

Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních pouček, abyste stažením nebezpečné aplikace neohrozili váš smartphone. Jak postupovat při správném stahování aplikace?

Oficiální obchod s aplikacemi

Pokud si chcete stáhnout aplikaci do vašeho telefonu, první cesta by měla směřovat do ověřeného a licencovaného obchodu s aplikacemi – na Androidu je to Google Play, na iPhonu pak App Store, pro Huawei zase AppGallery. Samozřejmě, že i v těchto obchodech číhá nebezpečí, ale o tom až později.

V žádném případě nedoporučujeme navštěvovat výhradně obchody se soubory typu .APK. Možná, že většina aplikací na těchto obchodech (řeč je o APKPure, Aptoide atd.) je v pořádku a nepředstavuje nebezpečí, zřizovatelé obchodu však nemohou zaručit takovou ochranu jako Apple nebo Google a pro internetové šmejdy je mnohem snazší sem propašovat nebezpečného trojského koně.

Čtěte si recenze

Pokud zrovna stahujete aplikaci, u které si nejste jisti, zdali je bezpečná, určitě se zaměřte na uživatelské recenze. Nemáme zrovna na mysli klasické aplikace, jako jsou Mapy.cz od Seznamu nebo Facebook. Ale v případě všemožných utilit, PDF čteček, video přehrávačů a dalších nástrojů, dbejte zvýšené pozornosti.

Jestliže je aplikace závadná, většinou to poznáte z celkového hodnocení. Třeba na Google Play je maximum 5 hvězdiček – pokud má aplikace méně než 3,5 hvězdičky, už by to pro vás měla být výstraha. Zvýšené pozornosti dbejte prosím i v případě, že aplikace nevypadá věrohodně, ale má až moc kladných hodnocení. Může totiž jít o falešná hodnocení.

Nestahujte falzifikáty

Velká spousta běžně používaných aplikací má v Google Play nebo i App Store a AppGallery své fejky. Pro ukázku si vezměme třeba veleoblíbený WhatsApp. Po tom, co klíčové slovo “WhatsApp” zadáte do vyhledávání v Google Play, vyskočí vám na první místě WhatsApp Messenger od WhatsApp LLC s kladným hodnocením a víc jak 5 miliardami stažení.

Hned pod ním se však zobrazí všemožné falešné aplikace, které se za WhatsApp jen vydávají, nebo originální aplikaci jakýmkoliv způsobem rozšiřují. Tyto aplikace nestahujte, pouze v případě, že k jejich používání nabádá sám WhatsApp, nebo je přímo vyrábí. Dbejte na to, že oblíbené “miliardové” aplikace jsou nejčastějším terčem malwaru, protože si útočníci mohou být jisti tím, že je používá co nejvíce lidí po celém světě.

Zdroj: Autorský text, Android Authority


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme