Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Triky, které by měl znát každý hráč na PlayStation 5: znáte je také?

Jakub Fišer 12.02.2024
Zdroj: Nik / Unsplash

Sony míří k překonání hranice 50 milionů prodaných kusů PlayStation 5. Pokud i vy se řadíte k majitelům, je tu několik tipů a triků, které byste měli znát. Jednak tím zaručíte, že vaše konzole bude fungovat co možná nejlépe, a jednak tím zamezíte přehřívání při hraní.

Kapitoly článku

Dbejte na umístění konzole

Svůj PlayStation 5 byste vždy měli umístit do volného prostoru, minimálně 10–15 centimetrů od jakýchkoliv překážek a zdí. Zaručíte tak, že konzole bude správně „dýchat“, tedy ventilovat vzduch zevnitř ven pro potřeby chlazení komponent.

Konzoli také ideálně do ničeho nezavírejte a neumisťujte ji na zem. Tam se práší zdaleka nejvíc, takže pokud máte PlayStation 5 položeny na zemi vedle televizního stolku, hrozí, že dojde k zaprášení útrob dříve než při umístění na poličce.

Na šířku, ne na výšku

Diskuze ohledně toho, jak je ideální mít konzoli umístěnou, se vede již od ledna loňského roku. Podle některých expertů může konzoli umístění na výšku potenciálně zničit. V jiných případech hráčům pomohlo při přehřívání umístit konzoli na šířku, což zahřívání vyřešilo.

Mohlo by vás zajímat

Čistěte konzoli

Alespoň jednou za 3 měsíce bude vaše konzole vyžadovat, abyste si k ní na 10–20 minut sedli a pořádně ji vyčistili. Metod, jak čištění provést, je několik. Vždy záleží na tom, jak moc se chcete pustit do rozborky zařízení.

Konzoli umístěte na měkký povrch (na stůl si dejte třeba ručník nebo utěrku) a z konzole odepněte obě boční lišty. Prach z útrob otřete, vyjměte větrák a i odtud prach otřete. Pro odstranění z hůře přístupných míst můžete použít stlačený vzduch, popřípadě ruční vysavač s malým výkonem.

Zdroj: John Glasscock / YouTube

Pročistěte i cache

Při používání systému PlayStation 5 se ukládá mnoho malých metadat, kterým souhrnně říkáme cache. Tato data mohou zpomalovat hry, způsobovat sekání, pomalé vykreslování, a celkově omezovat výkon vaší konzole. Můžete je pročistit v nastavení.

Konzoli nejprve úplně vypněte a následně ji zapněte tak, že podržíte zapínací tlačítko na konzoli tak dlouho, dokud neuslyšíte dvě pípnutí. Zde následně vyberte možnost 6, tedy „Vyčistit Cache“. O žádná data kvůli tomu nepřijdete.

Zdroj: John Glasscock / YouTube


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme