Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tryskový oblek pomohl záchranáři vystoupat na horu během čtyř minut

redakce 17.05.2022

Záchranáři v horských oblastech to často nemají lehké. Musejí se dostat k zachraňovanému co nejdříve, což v horách znamená mnohdy po svých a akce se tak může proměnit v několikahodinový výšlap.

Moderní dopravní prostředky zvládnou leccos, nicméně i tak mají svá omezení. Volí-li horská služba cestu po zemi, je to sice pomalejší, ale lze se tak dostat i na poměrně nepřístupná místa. Skály nebo rozbouřené řeky mohou znamenat i třeba pro terénní čtyřkolku stopku.

Když se vypraví záchranáři vzduchem, jsou na místě obvykle dost rychle. Helikoptéra ale nezvládne přistát všude, navíc je limitovaná povětrnostními podmínkami. A ty se v horách velmi rychle mění, může přijít bouře, ale nepřekonatelnou komplikaci představuje i hustá mlha, respektive oblačnost.

Jako kompromis spojující výhody obou řešení může sloužit tryskový oblek. Ten umožní záchranářům dostat na místo v extrémně rychlém čase s tím, že neexistuje terénní překážka, která by nešla přeletět. Navíc je možné s tímto gadgetem operovat i za podmínek pro vrtulník nevhodných, jako je třeba mlha.

jetsuite

Tryskový oblek může pomoci například horským záchranářům, kteří se potřebují dostat ke zraněnému turistovi včas. Často jde o minuty, což bývá v těžce dostupném terénu problém. | Zdroj: Gravity Industries

Horská služba ve Velké Británii se rozhodla ověřit tuto teorii v praxi a jeden z jejích členů tedy dostal za úkol vystoupat co nejrychleji na horu Helvellyn. Ta má výšku 945 metrů a když se něco přihodí na jejím vrcholu, mají to záchranáři pěšky zhruba 70 minut, musejí při tom ujít asi dva kilometry a překonat převýšení 670 metrů. Vydají-li se vrtulníkem, je to rychlejší, ale ne vždy možné.

Raketový batoh umožnil překonat prudké převýšení během tří a půl minut, což je doba, za kterou obvykle nedojede záchranná služba na místo ani v centru města. Naštěstí nešlo o ostrý zásah, ale pouze o pokus a ověření možností Jet Suitu od firmy Gravity, která se zabývá právě vývojem tryskových obleků.

| Zdroj: YouTube/Gravity Industries, "Record Jet Suit Mountain Ascent"

Do budoucna se jistě dočkáme i zavedení této vymoženosti u záchranářů a bezpečnostních složek, kde bude možné skutečně velmi výrazně snížit čas zásahu. Zatím se nicméně nepočítá s tím, že by pacienta paramedik s tryskovým batohem na zádech i transportoval do nemocnice. Jde spíše o to, být na místě co nejdříve v případech, kdy dochází k zástavě srdce, masivní ztrátě krve, eventuálně je nutné v řádu minut podat nějaký lék či jinak zasáhnout. Zkrátka odvrátit to nejakutnější nebezpečí a zajistit tu skutečně bezodkladnou péči.

Zdroj: Gravity Industries


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme