Přejít k hlavnímu obsahu

Turistické trasy 2010

redakce 20.04.2010
info ikonka
Zdroj:

Papírové turistické mapy mají zdatné konkurenty v podobě map dostupných na internetu nebo speciálních map pro instalaci do počítače – na přípravu cesty si proto nezapomeňte vzít s sebou netbook a na túru mobil s GPS.

Plná veze programu Turistické trasy 2010 z Chip DVD 5/10 vám umožní vybrat si a neomezeně používat jednu ze 75 dostupných turistických map pro Českou republiku, Slovensko, Rakousko a Itálii. V mapách najdete kompletní pěší a místní značení turistických tras i naučné stezky. Místopis nabízí informace o zeměpisné poloze a nadmořské výšce, popisy i fotografie. Při plánování výletů můžete využít značené turistické trasy a funkce pro vyhledávání nejkratší cesty nebo cesty s nejmenším stoupáním. Hotový itinerář si můžete uložit nebo vytisknout, pokud se chystáte putovat bez počítače. Turistické trasy potěší i příznivce Geocachingu – umožňují totiž import LOC souborů s daty o „keškách“.

Na Chip DVD je připravená plná verze programu Turistické trasy Chip 2010, ke které si můžete stáhnout a zaregistrovat jednu kompletní mapu z nabídky více než sedmi desítek dostupných turistických map. Standardní cena programu Turistické trasy je 149 Kč, každou další mapu pak pořídíte za 69 Kč.

Zvolte si mapu: V plné verzi programu Turistické mapy z Chip DVD si můžete registrovat jednu vybranou mapu.
Zvolte si mapu: V plné verzi programu Turistické mapy si můžete registrovat jednu vybranou mapu.

Zaregistrovaná mapa se po spuštění programu automaticky otevře a můžete s ní začít pracovat. Ovládání mapy je velmi podobné, jako jej známe z map na internetu. Pomocí kolečka myši nebo tlačítky s lupou měníte měřítko mapy a pomocí myši ji také posouváte.

Pokud kliknete na vybrané místo či objekt na mapě pravým tlačítkem myši, zobrazí se kontextová nabídka s funkcemi pro zařazení objektu do trasy, zobrazení informací o objektu nebo připojení navazující mapy (kterou je ovšem třeba si koupit). V pravé části okna programu najdete jednak vyhledávač a pak také seznam míst z aktivované mapy. Společně s dalšími ovládacími tlačítky můžete vyhledávač a seznam míst použít k plánování tras.

Plánování trasy: To si můžete přidávat různými způsoby – vybráním na mapě,  nebo ze seznamu.
Plánování trasy: To si můžete přidávat různými způsoby – vybráním na mapě, nebo ze seznamu.

Dříve než vyrazíte

Naplánování trasy je velmi snadné, a můžete při něm použít hned několik funkcí programu Turistické trasy. Trasu můžete jednoduše naklikat myší na mapě – vybraná místa se přitom zařazují na seznam »Klíčová místa trasy« v pravé části okna programu a ve spodní části se generuje výškový profil trasy. Na dalších záložkách pod profilem pak můžete přepínat na itinerář a statistiku trasy.

Přesněji než výběrem míst na mapě můžete naplánovat trasu pomocí seznamu míst. Stačí jen na vybrané místo dvakrát kliknout myší a program jej zařadí do seznamu »Klíčová místa trasy«. Jakmile přidáte alespoň dvě místa, program je spojí cestou a vygeneruje profil, itinerář a statistiku.

Kudy jít?: Je možné určit, jakou trasu bude program vyhledávat – dle povrchu, značení a náročnosti.
Kudy jít?: Je možné určit, jakou trasu bude program vyhledávat – dle povrchu, značení a náročnosti.

Místa na trase můžete libovolně přesouvat (myší nebo šipkami nahoru/dolů), program vždy trasu upraví podle jejich pořadí. Tlačítkem »Uzavřít okružní trasu« na hlavním nástrojovém panelu automaticky uzavřete trasu mezi výchozím a cílovým bodem.

Jestliže nechcete trasu vymýšlet sami, můžete využít některou tras z připravených. Jejich nabídku najdete v hlavním menu »Soubor« pod položkou »Otevřít trasu« a »Trasy mapy«. Pro každou mapu je připraveno několik tras výletů, společně s informacemi o jejich délce, stoupání a náročnosti. Můžete si také určit, přes jaké místo má trasa vést (v nabídce »Protínající místo«), včetně tolerance pro vzdálenost. Nechybí ani zobrazení výškového profilu trasy.

Užitečná nastavení

Připravené trasy: Pro každou mapu je připraveno několik hotových tras s odlišnou délkou a náročností.
Připravené trasy: Pro každou mapu je připraveno několik hotových tras s odlišnou délkou a náročností.

Při plánování trasy jistě využijete i bohatou nabídku nastavení. K vyvolání nastavení trasy použijte tlačítko »Nastavení« v okně »Klíčová místa trasy«. K dispozici je především volba povrchu (typu) cesty a turistických tras a dále preference nekratší trasy, trasy s nejmenším či největším stoupáním a trasy po turistickém značení.

Předvolby na dalších záložkách upravují především vzhled mapy, výškového profilu a itineráře. Na záložce »Mapy« si můžete nastavit například zobrazované informace (čísla tras, místní názvy, názvy objektů atd.). U itineráře nechybí předvolby pro výběr zobrazovaných informací (názvy, vzdálenosti, výška atd.). Pomocí tlačítka »Info« zobrazíte okno s informacemi o aktuálně označeném objektu, jako je například přesná zeměpisná poloha a nadmořská výška, poznámky a detail mapy.

Připravenou trasu si můžete uložit buďto ve speciálním formátu aplikace nebo ji exportovat do podoby obrázku, HTML stránky s podrobnými informacemi o trase, tabulky, ve formátu pro GPS navigace (nejčastěji asi v mobilních telefonech a PDA) s aplikací OziExplorer nebo formátu pro aplikaci Google Earth.

Další funkce

Export trasy: Trasu si můžete z programu exportovat ve formátu internetové stránky.
Export trasy: Trasu si můžete z programu exportovat ve formátu internetové stránky.

Program Turistické mapy z Chip DVD udělá radost i vášnivým příznivcům geocachingu. Umožňuje totiž importovat data ve formátech LOC, která jsou ke stažení na serverech o geocachingu. V mapách se poté objeví další objekty – tzv. kešky, včetně informací o nich, které můžete na výletech hledat. Další příjemnou funkcí je deník, který slouží po ukládání tras a podrobností o výletu, jako je datum, čas, počasí atd.

Nákup dalších map

Mapu, kterou si vyberete a v plné verzi programu Turistické trasy z Chip DVD zaregistrujete, není později možné změnit. Můžete si ovšem naplánovat i trasu mimo stávající aktivovanou mapu. Klikněte pravým tlačítkem myši do oblasti mimo mapu, zvolte možnost »Připojit mapu« a vyberte si z nabídky příslušnou mapu. Pro připojení nezakoupené mapy musíte pokaždé opsat desetimístný kód, pak můžete s mapou volně pracovat.

V okně pro opsání kódu najdete i tlačítko »Registrace«, které otevře okno s informacemi o pořízení další mapy. Standardní cena jedné mapy je 69 Kč, a pokud si necháte poslat registrační kód e-mailem, neplatíte poštovné.

Uveřejněno na Chip DVD 5/10.




Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme