Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Týká se to Applu, Samsungu i dalších: smartphony a tablety mohou být brzy ještě dražší

Jiří Palyza 08.09.2021

Chytré telefony a tablety by měly být odolnější, a do budoucna i udržitelnější. Tvrdí to Evropská komise. Na první pohled záměr zní pro spotřebitele dobře, ovšem celá věc může vést ke zvýšení cen.

Chytré telefony se v průměru používají jen asi tři roky a v některých zemích je to ještě mnohem méně. Výroba digitálních zařízení, včetně smartphonů, je ale obzvlášť energeticky náročná. Delší cykly výměny by proto zlepšily energetickou bilanci směrem k vyšší udržitelnosti. Evropská komise proto připravuje pro výrobce chytrých telefonů a tabletů závazná pravidla. S celým procesem se lze seznámit na webových stránkách ec.europa.eu v příspěvku s názvem "Ekodesign mobilních telefonů a tabletů".

Tyto plány vyplývají z návrhu nařízení Evropské komise, jejichž konečná podoba má být stanovena v druhém čtvrtletí roku 2022, ale její zásadní změny se neočekávají. Pravidla by poté začala platit od roku 2023.

Na jaká pravidla se mohou výrobci smartphonů připravit

euplans

Samsung, Apple, Huawei: budou nové modely smartphonů ještě dražší? | Zdroj: Daniel Romero/Unsplash

– pevně zabudované akumulátory by měly dosahovat ještě 80 % kapacity i po 1000 nabíjecích cyklech, zatímco u vyměnitelných postačí 500 nabíjecích cyklů,

– bezpečnostní aktualizace musí být nabízeny zdarma po dobu nejméně pěti let, funkční aktualizace po dobu tří let,

– chytré telefony musí v budoucnu vydržet 100 pádů z výšky jednoho metru a být chráněny proti stříkající vodě,

– náhradní díly pro chytré telefony musí být dodávány "profesionálním opravnám" po dobu nejméně pěti let, displeje musí být nabízeny i spotřebitelům,

– u tabletů musí být náhradní díly nabízeny dokonce po dobu šesti let,

– ceny náhradních dílů musí být pevně stanoveny, návod na opravu musí být k dispozici za "rozumné a přiměřené poplatky".

Energetické štítky by měly identifikovat výkonové parametry

Kromě toho chce Evropská komise zavést i pro uvedená digitální zařízení energetický štítek, který už známe z oblasti domácích spotřebičů. Ten by měl uživatelům pomoci rozpoznat spotřebiče, které překračují minimální požadavky udržitelnosti.

Očekává se, že v tomto ohledu bude hrát významnou roli účinnost akumulátoru. Myšlenkou je, že pokud je třeba zařízení nabíjet méně často, akumulátor, a s ním i celý produkt, bude mít delší životnost. Dále by mělo být uvedeno například i to, kolik pádů zařízení vydrží a jakou normu splňuje z hlediska ochrany proti prachu a vodě.

Prodloužení životnosti produktu by pro spotřebitele bylo samozřejmě výhodou. Dodatečné služby a lepší kvalita, tedy odolnost výrobku, ale velmi pravděpodobně nebudou zadarmo. Dá se tedy očekávat, že firmy částečně přenesou vzniklé náklady na zákazníky. Zda bude delší použitelnost zařízení pro uživatele nakonec výhodná, ukáže až předpokládaný růst prodejních cen.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme