Přejít k hlavnímu obsahu

Ubuntu 21.10 „Impish Indri“

redakce 13.01.2022

Nová verze Ubuntu 21.10 přináší řadu vylepšení, jako je například přechod na Gnome 40, a mnoho aktualizovaných aplikací

Chip 02/2022:  Ubuntu ještě není třicet let staré, stejně jako jádro Linuxu vyvinuté Linusem Torvaldsem, současná verze Ubuntu 21.10 je však již 25. vydáním této oblíbené distribuce, která se poprvé objevila v roce 2004. V posledních letech však Ubuntu část své popularity mezi koncovými uživateli ztratilo. I tak ale tahle varianta Linuxu, vyvinutá britskou společností Canonical, stále hraje významnou roli v úspěchu Linuxu na desktopu, už jen proto, že je také technickým základem mnoha dalších distribucí.

Z Ubuntu vychází například Linux Mint, Zorin OS, Elementary OS, Chromium OS a Pop!_OS.  Navíc používají nejnovější verze i pro svá vlastní vydání. I samotná společnost Canonical udržuje některé odnože, například Lubuntu, Kubuntu a Xubuntu. Ty se neliší základním systémem, ale pouze dodávanými a standardně instalovanými softwarovými balíčky. A samotné Ubuntu pochází z Debianu, původního linuxového systému. Pokud jde o vývojový cyklus Ubuntu, uživatelům systému Windows 10 budou některé věci povědomé. Nová verze distribuce je vydávána dvakrát ročně a je také číslována podle schématu, který po určitou dobu kopíroval i Microsoft: před desetinnou čárkou je rok a za ní měsíc vydání.

Aktuální verze Ubuntu 21.10 tedy pochází z října 2021. Canonical navíc používá speciální kódová označení. Verze 21.10 se jmenuje „Impish Indri“, přičemž Indri je druh opice. Více si o ní přečtete v únorovém vydání Chipu, které vychází už 19. ledna.

Obsah: Všechna témata Chipu 02/2022


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud