Přejít k hlavnímu obsahu

Uchovejte svoje data v bezpečí díky cloud computingu

redakce 01.03.2021
info ikonka
Zdroj:

Přes 90 % všech světových firem využívá cloud computing, některé firmy dokonce od více poskytovatelů najednou.

 Od roku 2009 cloudový trh nepřetržitě roste, do roku 2023 by jeho hodnota měla dosáhnout 623,3 miliard dolarů. To všechno jsou sice velmi lákavá čísla, ale jak je to s cloudovým zabezpečením? Nejsou Vaše data přece jenom více v bezpečí na Vašem vlastním zařízení? A jaká opatření přijímají provozovatelé cloudových společností?

Z uvedených statistik vyplývá, že dnešní podnikatelé cloud používají ve velkém. To může mít dvě příčiny:         

1) cloudové servery jsou tak bezpečné, že není třeba se ničeho obávat

2) cloudové servery nejsou úplně bezpečné, ale podnikatelům se stejně vyplatí je využít

Pojďme se tedy podívat na to, jak přesně jsou Vaše data na cloudových serverech chráněna. Tady je šest nejdůležitějších složek bezpečného fungování cloudu:

  • pravidelné updaty softwaru
  • nástroje využívající AI
  • firewall
  • zálohování
  • testování bezpečnosti třetí stranou
  • fyzické zabezpečení

Pravidelné updaty softwaru

Informační technologie se pořád posouvají dopředu, s nimi se ale neustále rozvíjí a zdokonaluje i malware. Je velice důležité, aby Váš počítač (nebo serverové centrum) měl nejnovější dostupné informace o možných hrozbách. Ty se k němu dostávají právě pomocí aktualizací softwaru. Není tedy doporučováno tyto aktualizace odkládat, nainstalujte si je vždy hned jak je to možné.

Nástroje využívající AI

Aktivitu cloudových úložišť je třeba monitorovat. Kromě lidských administrátorů tuto funkci dnes mohou zastat i programy na bázi AI (artificial intelligence), které dokážou včas odhalit a nahlásit neobvyklé chování podezřelých souborů. Mimo to umí AI nástroje odhalit i některé bezpečnostní slabiny celého systému.

Firewall

Firewall je naprosto nepostradatelná součást softwarového zabezpečení, má ho dnes naprostá většina chytrých zařízení. Jak název napovídá, jedná se o jakousi softwarovou „zeď“, která podle předem nastavených parametrů určuje, jaké informace a soubory mohou projít. Do částí serverů chráněných firewallem je tedy mnohem těžší propašovat škodlivý software, kteří hackeři využívají ke sbírání dat.

Zálohování

Jednou ze základních marketingových pouček je „Zákazník na prvním místě!“ Právě proto všichni dobří poskytovatelé cloudových služeb jim svěřená data zálohují. Někdy dokonce do tří nebo čtyř odlišných datových center. Potom i v případě výpadku proudu nebo jiné poruchy v jednom z těchto center máte stále přístup ke svým datům. Také doporučujeme si zkontrolovat, zda Váš poskytovatel cloudových služeb svá data šifruje. To je totiž další důležitý krok, který hackerům velmi ztěžuje přístup do systému. Ukládání osobních dat klientů ale podléhá velmi přísným evropským nařízením. Za jejich porušení hrozí vysoké pokuty. Podívejte se, jak GDPR nařízení správně implementovat.

Testování bezpečnosti třetí stranou

Existují speciální firmy, které se zabývají výhradně testováním softwarové odolnosti datových serverů. Poskytovatelé cloudových služeb si je najímají, aby odhalili případné skuliny a chyby v jejich zabezpečení. Některé společnosti dokonce vypisují finanční odměnu pro jednotlivce, kterým se podaří prorazit jejich softwarovou obranu.

Fyzické zabezpečení

Je nutné si uvědomit, že datové servery, na rozdíl od Vašeho počítače nebo počítače v práci jsou pod nepřetržitým dohledem ve vlastní, k tomu účelu postavené budově. K serverům má přístup jenom omezená skupina lidí, ohrožení zavirovaným externím zařízením je tedy naprosto minimální.

Shrnutí

Metodika zabezpečení cloudových sítí by pravděpodobně mohla být samostatnou vědou. Často se stává, že data jsou ve větším bezpečí na cloudovém úložišti než ve Vašem vlastním počítači. Pokud si správně vyberete poskytovatele, nemůžete na využívání cloudových služeb prodělat. Bezpečí vašich dat je totiž primárním zájmem každé solidní cloud computingové společnosti.

 

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme