Přejít k hlavnímu obsahu

Udržitelnost: Ze starého nový

Josef Mika 19.04.2023

Termolýza zajišťuje kompletní recyklaci starých pneumatik.

Chip 05/2023: Vyřazené pneumatiky jsou obvykle případem pro spalovnu. Podle německé iniciativy ZARE jde v celé Evropě každoročně o přibližně 3,4 milionu tun. Pouze 30 % z tohoto množství se recykluje prostřednictvím certifikované likvidace. Dlouhou dobu končily použité pneumatiky v cementárnách jako doplňkové palivo. Cementářský průmysl však nyní dává přednost spalování plastového odpadu. Rostoucí náklady a zákonné požadavky recyklaci ztěžují a hory použitých pneumatik rostou. Přitom pneumatiky obsahují mnoho užitečných složek: Například olej, plyn a uhlík. Jak ale tyto suroviny získat, když už staré pneumatiky dosloužily?

Řešení ale už existuje - patentovaný proces udržitelné pyrolýzy, který ze starých pneumatik, pryže a plastového odpadu získává suroviny, jako jsou saze nebo koks, olej a plyn. Ty se používají k výrobě nových – udržitelných – pneumatik nebo v chemickém průmyslu. Nejdůležitější: jedná se o proces s kruhovým cyklem, který neprodukuje téměř žádné emise CO2.

Pokud se chcete o této technologii a její praktické stránce dozvědět víc, přečtěte si květnový Chip. Je v prodeji už od 26. dubna.

Obsah: Všechna témata Chipu 05/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme