Výzkumný tým společnosti Check Point varuje, že by hackeři mohli použít chatbota OpenAI ChatGPT a také OpenAI Codex k cíleným kybernetickým útokům. Check Point mimo jiné otestoval, že pomocí chatbota lze vytvořit věrohodně znějící phishingový e-mail se škodlivým kódem. Tento příklad by měl sloužit jako upozornění na možná rizika, která nové technologie umělé inteligence přináší, protože mají potenciál výrazně změnit prostředí kybernetických hrozeb.
![chatbot(1)-nahled](https://casopis.chip.cz/obrazky/pavel-trousil/0000000009/chatbot(1)-nahled.png)
OpenAI ChatGPT jsme pro zajímavost v angličtině požádali, aby napsat e-mail od fiktivní firmy Host4U a požádal příjemce o otevření přílohy. | Obrázek: rozhraní OpenAI ChatGPT
Pomocí chatbota ChatGPT lze například vytvořit phishingový e-mail s přiloženým excelovým dokumentem obsahujícím škodlivý kód. A pokud by útočníci vše propojili s kódem vytvořeným pomocí OpenAI Codexu, bylo by možné vše použít k jednoduchému a přitom efektivnímu útoku.
Stačilo by ChatGPT požádat o vytvoření zprávy napodobující hostingovou společnost, následně o zdokonalení zprávy a vytvoření podvodného e-mailu se škodlivou excelovou přílohou a požádat o vytvoření škodlivého VBA kódu umístěného v excelovém dokumentu. Kdokoli s minimálními prostředky a nulovými znalostmi v oblasti kódu může snadno vytvořit hrozbu podle svých představ.
Zdroj: Forbes, The Register