Nezávislý testovací portál Home Security Heroes varuje, že prolamování hesel bude díky umělé inteligenci rychlejší a snazší. Zločinci by nové technologie mohli zneužít a získat tak snadněji přístup k citlivým údajům.
Navzdory mnoha doporučením se velké množství uživatelů neustále spoléhá na velmi jednoduchá hesla. Patří mezi ně řady čísel, opakující se číslice, písmena abecedy nebo i znaky, které jsou vedle sebe na klávesnici. Prolomení takových hesel není obtížné ani bez nasazení umělé inteligence.
Testeři ze serveru Home Security Heroes nyní testovali software s názvem PassGAN. Použili přes patnáct milionů běžných hesel. Program dokázal 51 % z nich prolomit za méně než minutu a 65 % v čase do jedné hodiny. 71 % z celkového počtu se programu řízenému umělou inteligencí podařilo prolomit do 24 hodin a na počet 81 % se software dostal do jednoho měsíce.
Bezpečná hesla: čím delší heslo je, tím složitější je jeho prolomení
Prolamování hesel je s pomocí umělé inteligence mnohem rychlejší. | Zdroj: Donate PayPal Me/Pixabay
Podle bezpečnostních expertů dokáže PassGAN prolomit heslo, které má sedm znaků, během šesti minut. A to ať už je jakkoliv složité. Z toho důvodu doporučují používat dlouhá hesla. Hovoří o délce minimálně 18 znaků, které jsou v současnosti před prolamovači s prvky umělé inteligence v bezpečí.
Pro uhádnutí hesla složeného z 18 čísel by program potřeboval nejméně 10 měsíců. Pokud by navíc bylo heslo tvořené kombinací symbolů, čísel, malých a velkých písmen, tak by na jeho prolomení software v jeho současné vývojové fázi potřebovat šest trilionů let. A tolik času nemají ani kyberzločinci.
Dá se ale předpokládat, že spolu s dalším vývojem v oblasti umělé inteligence se budou zlepšovat i schopnosti nástrojů na prolamování hesel. Je dobré na to myslet a hesla si nastavovat dostatečně odolná.
Zdroj: Home Security Heroes