Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Umí tohle vaše televize? Ukrajinsko-britská značka slibuje převratné řešení pomocí umělé inteligence

Jakub Fišer 03.05.2024
Zdroj: Gazer / oficiální press kit

V roce 2004 začala společnost Gazer produkovat kamerové zařízení a infotainment do aut. Za posledních 20 let se posunula směrem k více komerčnímu využití svého know-how – do výroby televizorů. Jejich poslední modely nabízí údajně unikátní operační systém Metasmart TV, který pracuje s umělou inteligencí na bázi GPT od OpenAI.

Kapitoly článku

Superchytrá televize Gazer

První televizory začal Gazer nabízet v roce 2017, od té doby však ušel pořádný kus cesty. Tím hlavním, čím se tento málo známý výrobce snaží zaujmout, je implementace umělé inteligence (AI) do vlastního ekosystému.

Vloni pak firma dokončila vývoj této platformy, které říká Metasmart TV. Jde o operační systém postavený na Android TV, který umí implementovat známé VOD platformy (Netflix, HBO, Apple TV+) a vyhledávat v masivních videotékách pomocí umělé inteligence.

Mohlo by vás zajímat

Vyhledávání pomocí GPT

Stačí prý zadat klíčové slovo, některé herce, jméno hlavní postavy, anebo třeba, zdali jde o film hraný či animovaný. Systém pak vyhodí přesně to, co by vám v tu danou chvíli mohlo přijít k duhu.

„Pokud si nejste jisti, co sledovat, můžete uvést téma nebo preference. Ať už chcete večer uronit slzu, smát se, až vás bude bolet břicho, najít něco podobného agentu 007, nebo prozkoumat filmy o americkém snu, Gazer najde každý film pro jakýkoli požadavek a zajistí, že najdete ten ideální pro dnešní večer,“ vysvětluje firma v tiskové zprávě.

Chytrá televize Gazer s umělou inteligencí
Zdroj: Gazer / oficiální press kit

Cena a dostupnost britsko-ukrajinských televizí

Na pozadí všeho běží velký jazykový model GPT nespecifikované verze, ale pravděpodobně GPT 4 nebo 4 Turbo. Svůj pokročilý ekosystém Gazer nabízí u celkem 13 modelů televizorů. Levnější řada označovaná jako N1 s LCD panely se prodává od 5 269 Kč do necelých 18 000 Kč, v závislosti na rozlišení a velikost úhlopříčky.

Modely z vyšší řady E2 už stojí podstatně více – všechny ale disponují 4K rozlišením a QLED obrazovými panely. Tady si připravte 12 599 až 44 299 Kč, opět včetně DPH. Výrobce sice tvrdí, že jeho televizory jsou v prodeji na českých obchodech, není to však pravda. S největší pravděpodobností se však na příchod na český trh oficiálně chystá.

Gazer o sobě tvrdí, že jde o britskou značku. Úplný původ není zcela jasný, nicméně hlavní ústředí má firma v Londýně. Vývojové centrum však provozuje na Ukrajině, další kanceláře pak ještě v Číně a v Polsku.

Zdroj: Gazer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud