Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Únik osobních údajů na internet: Firefox to pohlídá a v budoucnu i smaže

Jiří Palyza 09.12.2021

Zabezpečení a ochrana dat jsou dva důležité pilíře Firefoxu, ale Mozilla toho dělá ještě víc. Firefox Monitor je bezplatná webová aplikace, která vás informuje o tom, zda vaše osobní údaje byly součástí úniku dat a nejsou už tedy bezpečné.

Vývojáři nyní pracují na nové funkci, která uniklá data následně vymaže. Pokud se o svá data staráte dobře, nemusíte se ničeho obávat. To je velmi rozšířený, zcela běžný předpoklad. Realita je ale poněkud odlišná, protože i společnosti, které vaše osobní údaje zpracovávají, by se o ně měly náležitě starat. Ne vždy se to podaří a je tedy určitá pravděpodobnost, že vaše osobní údaje uniknou na internet.

Firefox Monitor umožňuje uživatelům Firefoxu sledovat, zda jejich osobní údaje nebyly součástí úniku dat. Vyžaduje to účet ve Firefoxu, jehož údaje se kontrolují, a používá se při tom známá databáze úniků Have I Been Pwned. Firefox Monitor kombinuje tuto kontrolu s dalšími funkcemi, které zajišťují dodatečné zabezpečení. Uživatelé Firefoxu jsou například varováni, když surfují na stránce, která byla nedávno postižena únikem dat.

Mozilla navíc pracuje na nové zajímavé funkci, díky níž lze z webových stránek uniklé osobní údaje odstranit.

ffmonitor-logo

Firefox Monitor 2.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nástroj uživatele informuje, zda jeho přístupové údaje nebyly odcizeny útokem hackerů.

https://monitor.firefox.com/

 

Firefox Monitor: co kontrola úniků dokáže

Firefox Monitor je webová aplikace, která je propojena s vaším účtem Firefoxu. Pomocí něj můžete sledovat uloženou e-mailovou adresu. Na úvodní stránce nástroj Firefoxu zobrazuje přehledný souhrn nalezených úniků. Uvádí, které úniky obsahovaly vaše údaje a zda se týkaly také hesel.

Firefox Monitor se od ostatních služeb liší svou samostatnou funkcí, která na pozadí kontroluje, zda vaše osobní údaje nebyly v nedávné době součástí úniku dat. V takovém případě budete neprodleně informováni. Pokud se tedy přihlásite k trvalé kontrole, obdržíte případné upozornění poštou.

Kromě toho můžete procházet všechny známé úniky dat v databázi Have I Been Pwned a označovat opravené úniky jako vyřešené. K dispozici jsou také bezpečnostní tipy pro správná hesla. Pokud chcete, můžete si pro sledování případných úniků přidat i další e-mailové adresy.

Zpětné odstranění uniklých dat

ffmonitor

Mozilla také chce nabídnout funkci odstraňování uniklých dat ve Firefox Monitoru, na této funkci se ale stále pracuje. | Zdroj: Firefox Monitor/Mozilla

Pokud jste na únik upozorněni, měli byste si rychle změnit heslo. Pokud službu už nevyužíváte, můžete se k ní také přihlásit a účet odstranit.

Mozilla v současnosti pracuje na nové funkci. Uvádí, že prostřednictvím služby "Remove your data from websites" bude k dispozici nová služba, která na webových stránkách vyhledá osobní údaje a odstraní je.

Zatím to nelze vyzkoušet, pouze se zapsat do pořadníku zájemců o testování. Až bude k dispozici první verze, budete hned informováni. S dalšími podrobnostmi Mozilla docela šetří. Co se týče mazání dat, pomáhají s tím už i další služby, jako například DeleteMe (https://joindeleteme.com/). Za tu je ale nutné zaplatit. Možná, že i připravovaná služba Mozilly bude nakonec placená.

Užitečné upozornění

V podobě Firefox Monitoru Mozilla spustila praktickou online službu. E-mailové adresy můžete mít monitorované s minimem časové zátěže. Jakmile se některý z vašich online účtů stane obětí úniků dat, rychle obdržíte oznámení. V takovém případě můžete rychle zareagovat a změnit si přístupová hesla. Zatím ale není jasné, jak bude vypadat nová služba, pomocí které by mělo jít uniklá data smazat. Každopádně ale bude zajímavé sledovat, co si pro uživatele Mozilla přichystá.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud