Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Úniky o PlayStation 7: obejde se Sony definitivně bez fyzických nosičů a budou hry už jen digitální?

Jiří Palyza 05.07.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Ukazatele tržního vývoje naznačují, že za deset let už možná nebudou žádné fyzické hry pro systém PlayStation. Máme se připravit na čistě digitální budoucnost her bez jakýchkoliv datových nosičů?

Herní průmysl by mohl brzy projít výraznou proměnou. Svědčí o tom  zejména nedávné odhady uznávaných analytiků. Odborníci z oboru předpověděli, že výrobce Sony pravděpodobně zcela upustí od vydávání fyzických her na konzoli PlayStation 7 (PS7). Jednalo by se o rozhodující krok směrem od tradičních provedení konzolí v minulosti.

Společnost Sony už nyní pro PlayStation 5 (PS5) kromě klasické distribuce her na discích nabízí také výhradně digitální verzi. Podle odborníků by tato strategie mohla být v budoucnu ještě posílena.

Trh se hrami na fyzických nosičích v minulém roce výrazně poklesl. Velké herní tituly, jako například Alan Wake 2 Senua's Saga: Hellblade 2 opustily diskové verze krátce po svém vydání. Podobnou cestou se chce vydat i Microsoft se svým Xboxem Series S a plánovanou plně digitální verzí Series X. To pochopitelně vyvolává otázku, zda se stejným směrem vydá i Sony.

Japonská společnost se v tuto chvíli i nadále zaměřuje na fyzická vydání svých vlastních produktů. Alespoň prozatím. Čísla prodejů ale ukazují jasný trend: obliba digitálních her roste, zatímco prodeje her na fyzických nosičích klesají.

Proč by mohly být hry pro PS7 vydávány už pouze digitálně?

Barevné verze PlayStation
Úvahy o opuštění distribuce her na fyzických nosičích mají zcela pragmatický základ: poměr jejich prodejů vůči digitálním verzím má klesající charakter.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Mat Piscatella, uznávaný analytik společnosti NPD Group, nedávno na platformě X naznačil, že by PlayStation 7 mohl být čistě digitální systém, podobně jako PS5 Digital Edition. Také ale předpokládá, že fyzické hry například pro Nintendo budou ještě existovat nejméně dvě generace. Co se týče Microsoftu, tak tam se zdá, že Xbox se už k digitální budoucnosti zavázal.

Piscatellovo hodnocení vychází z podrobných analýz trhu, které ukazují, že digitální hry jsou pro vydavatele často ziskovější než fyzické hry. Sony tento vývoj podporuje cílenými marketingovými kampaněmi, jako jsou "Days of Play" a věrnostním programem "PlayStation Stars", což vše má zákazníky přesvědčit k většímu využívání digitálního obsahu.

Mohlo by vás zajímat

Debata o budoucnosti fyzických médií v herním průmyslu je v plném proudu. Zatímco Sony doposud zůstávala u fyzických formátů, PlayStation 7 by mohl být v tomto ohledu zlomový.

Bude zajímavé sledovat, zda nová generace konzolí předznamená definitivní opuštění diskových mechanik, nebo zda fyzické hry budou moci ještě nějakou dobu existovat spolu s digitálními. Přinejmenším u PlayStation 6 by měla být disková mechanika stále k dispozici.

Zdroj: GameRant
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme