Přejít k hlavnímu obsahu

Únorové záplaty Microsoftu: 51 bezpečnostních aktualizací a jedno velké překvapení

Jiří Palyza 10.02.2022
info ikonka
Zdroj:

Leden Microsoft zahájil nebývale velkým množstvím bezpečnostních aktualizací. Tento měsíc je naopak velmi klidný. Únorový Patchday přináší aktualizace 51 bezpečnostních chyb. Něco je ale tentokrát přeci jen překvapivé.

Vysoký počet bezpečnostních aktualizací v lednu byl možná výjimkou. V případě únorového dne záplat Microsoftu se počet opravených zranitelností snížil na obvyklou úroveň. Společnost v současné době poskytuje opravy pro 51 bezpečnostních chyb. Před několika dny proběhlo kolo aktualizací internetového prohlížeče Edge a bylo odstraněno 19 bezpečnostních mezer. Celkový počet záplat v tomto měsíci prozatím dosáhl počtu 70.

Samotný počet bezpečnostních oprav ale není rozhodující, protože nebezpečí, které představují, je třeba posuzovat jinak. V každém případě Patchday tento měsíc vyniká tím, že se neobjevily žádné zranitelnosti, klasifikované jako "kritické". 50 problémů bylo klasifikováno jako "důležité" a jeden jako "středně závažný". Těžko si vzpomenout, zda se to někdy v rámci aktualizací Patchday stalo.

Únorový Patchday: jaké obsahuje opravy chyb a zabezpečení

patchdayfebruary

Únorový Patchday překvapil tím, že ani jedna z opravených chyb není označena jako kritická. | Zdroj: Windows 10

V rámci únorového dne záplat Microsoft uzavírá jednu už veřejně známou bezpečnostní chybu nultého dne. Podle informací z Redmondu ale tyto známé typy zranitelností prozatím nejsou aktivně využívány k vedení kybernetických útoků. CVE-2022-21989 je chyba v jádře, která může vést k získání rozšířených práv v systému. Vzhledem k tomu, že jsou k tomu nutné rozsáhlé přípravy a místní přístup, byla jí přidělena klasifikace "důležitá".

Nejvyšší hodnocení CVSS získala chyba v aplikaci Sharepoint a zranitelnost v serveru DNS systému Windows. Obě zahrnují možnost vzdáleného spouštění kódu v infiltrovaných systémech. Zajímavé je, že jsou touto chybou ovlivněny DNS servery s dynamickými aktualizacemi. Protože ale nejsou ve výchozím nastavení aktivovány, není ani zde udělena klasifikace úrovní "kritická".

Přehledný seznam všech bezpečnostních aktualizací únorového Patchday nabízí blog Zerodayinitiative.com.

Tip pro Windows 10: řešení problému s aktualizacemi

windowsupdate

Problémy s aktualizacemi: pokud selže proces Windows Update, stačí smazat dočasná data a restartovat aktualizační službu. | Zdroj: Windows 10

Občas se stane, že proces aktualizace Windows selže a v jeho průběhu se zobrazí nic neříkající chybová zpráva, obsahující kód jako například »0x80070643«. Jedním z možných řešení tohoto problému je ruční zastavení a restart aktualizační služby.

Otevřete si příkazový řádek s oprávněním správce, napište příkaz »net stop wuauserv« a odešlete jej klávesou [Enter]. Tímto příkazem zastavíte službu Windows Update. Pak přejděte do složek »C:/Windows/Temp« a »C:/Windows/SoftwareDistribution« a odstraňte veškerý jejich obsah.

Dále pomocí klávesové zkratky [Windows] + [R] otevřete dialogové okno »Spustit«, zadejte do něj cestu »%UserProfile%/App/Data/Local/Temp« a pak odstraňte i veškerý obsah tohoto adresáře. Přepněte se zpět do příkazového řádku, znovu spusťte službu Windows Update zadáním příkazu »net start wuauserv« a klepněte na [Enter]. Po restartu počítače by mělo být možné aktualizace systému Windows bez problému nainstalovat.

Zdroj: Zerodayinitiative.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme