Přejít k hlavnímu obsahu

Už žádné podvody s falešnými iPhony: Apple zavedl „špionské“ opatření

Jakub Fišer 22.09.2023
info ikonka
Zdroj: Unsplash

Produkty americké společnosti Apple patří k těm nejčastěji napodobovaným. Řeč je hlavně o iPhonech, ale také o sluchátkách AirPods nebo dalším příslušenství, jako jsou pouzdra, řemínky pro Apple Watch nebo MagSafe příslušenství.

Kapitoly článku

S UV lampou na iPhone

S novými iPhony 15 vymyslel výrobce zbrusu nový způsob, jak odlišit falešné produkty od těch skutečných. Na prodejní balení nechal vyrýt několik speciálních vodoznaků. Háček je však v tom, že ty jsou vidět pouze pod UV světlem. Pro ověření pravosti vašeho produktu tak budete potřebovat tmavou místnost a svítilnu se speciálním ultrafialovým světlem.

Skoro to připomíná klasické špionské romány, ve kterých si postavy posílaly dopisy. Ty byly na oko prázdné, nepopsané, odesílatel však využil „neviditelný“ inkoust, který je možné přečíst pouze pod UV lampou.

Nové opatření Applu proti případným falzifikátům zveřejnil na síti X tipér a internetový expert na Apple Majin Bu. „Krabice nového iPhonu 15 jsou vybaveny bezpečnostním systémem, který pod UV světlem zobrazuje hologramy. Jedná se o opatření, které společnost Apple zavedla, aby rozpoznala skutečné krabice a zabránila podvodům,“ uvedl k tomu.

Jak se vyhnout podvodu?

Zůstává otázkou, jak moc se toto opatření prokáže jako účinné. Apple totiž v minulosti zavedl několik takových typů ochranného opatření proti falzifikátům. Například automatické párování nových sluchátek AirPods. Nicméně výrobci fejků prakticky vždy dokázali toto opatření odhalit a v relativně krátkém čase také napodobit k nerozeznání.

Malá rada na závěr: pakliže kupujete produkt Applu (ale i jiného výrobce) a nejste si jisti, zdali jde o originální kus – kupujete například z druhé ruky nebo z neověřeného obchodu – vždy si zkontrolujte seriové číslo a IMEI a věnujte pozornost drobným detailům na prodejním balení.

Zdroj: @MajinBuOfficial / X


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit



Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme