Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé Chromu by se měli mít v těchto dnech na pozoru: falešný update instaluje škodlivý software

Jiří Palyza 14.04.2023

V současnosti se internetem šíří falešná aktualizace internetového prohlížeče Chrome. Obsahuje škodlivý kód. Pokud také patříte k uživatelům tohoto internetového prohlížeče, dejte si na ni pozor.

Kapitoly článku

Postup kybernetických útočníků je jednoduchý. Nejprve kompromitují různé webové stránky, aby je mohli použít jako distribuční centra. Patří mezi ně blogy, zpravodajské weby, internetové obchody a stránky s explicitním obsahem, určené dospělým uživatelům.

Při návštěvě kompromitovaného webu se uživateli spustí JavaScriptový kód, který jej informuje o neúspěšné aktualizaci prohlížeče Chrome. Dále doporučuje, aby instalace byla provedena ručně. Pokud se tímto uživatel nechá zmást, skript přímo stáhne archiv ZIP, který obsahuje údajnou aktualizaci.

Falešná aktualizace Chromu: jak by uživatelé měli reagovat

googleupdate

Aktualizace svých produktů poskytovatelé zpravidla nikdy nenabízejí prostřednictvím třetích stran. Hláška na jiných webech o neúspěšné aktualizaci je proto krajně podezřelá. | Zdroj: Chrome/Nastavení/O aplikaci Chrome

Archiv ale samozřejmě žádnou záplatu aktualizace neobsahuje. Místo toho se na hostitelský počítač instaluje miner Monero. Útočníci poté zneužívají výpočetní výkon napadeného počítače k těžbě kryptoměny.

Prozatím to vypadá, že se podvod šíří především v Japonsku, Koreji a španělsky mluvících regionech. Objevují se ale varování, že v budoucnu by se mohl rozšířit i do dalších oblastí a ohrozit tak mnohem více uživatelů.

Pokud byste se s podobnou hláškou o neúspěšné aktualizaci Chromu setkali, ignorujte ji. Stažený soubor v žádném případě nespouštějte. Poskytovatelé softwaru nikdy nedávají bezpečnostní aktualizace pro své produkty k dispozici prostřednictvím třetích stran. Instalují se výhradně přímo z webových stránek vývojáře nebo přes systém automatických aktualizací přímo v produktu.

Zdroj: Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme