Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Uživatelé prohlížeče Chrome víte, že vás špehuje Microsoft? Jak mu v tom zabráníte

Jiří Palyza 08.11.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pokud vám není soukromí při surfování na internetu lhostejné a vážíte si svých dat, doporučujeme jednat. Zvlášť, pokud pracujete s prohlížeči Edge a Chrome. Ukážeme, co je dobré nastavit.

Kapitoly článku

Jde o to, že nová aktualizace umožňuje prohlížeči Microsoft Edge špehovat prohlížeč Google Chrome. Podle zjištění, jejichž výsledky zveřejnil internetový server Betanews, má Edge při každém spuštění přístup k celé historii prohlížeče Chrome a jeho heslům.

Toto riziko ale hrozí i při přechodu na jiné prohlížeče. Každý, kdo se rozhodl importovat hesla a historii, uloženou v prohlížeči Edge, může být browserem od Microsoftu trvale špehován. To platí i pro data, která jste vytvořili v novém prohlížeči.

Jak zabráníte tomu, aby Edge špehoval Chrome?

Prohlížeč Edge, volby nastavení
V nastavení Edge můžete zkontrolovat, zda se načítají data z jiných prohlížečů.
Zdroj: Microsoft Edge

Server Rawinfopages si všiml zajímavé souvislosti. Při otevření prohlížeče Chrome se kromě úvodní stránky zobrazila také nová karta s načteným obsahem. K velkému překvapení šlo o poslední stránku, která byla předtím otevřená v Chromu. Z důvodu ochrany dat by ale taková komunikace mezi prohlížeči měla být zakázána.

V nastavení Edge si můžete zkontrolovat, zda je ve vašem případě funkce aktivována. Podle přání ji můžete zastavit:

Mohlo by vás zajímat

 • 1

  V prohlížeči Edge vložte do řádku s URL adresou edge://settings/profiles a vyhledejte položku "Importovat data prohlížeče". Rozbalte ji.

 • Import dat v nastavení Edge
 • 2

  Vyhledejte položku "Import údajů o procházení při každém spuštění prohlížeče" a klikněte na tlačítko "Upravit předvolby"

 • Import dat v nastavení Edge
 • 3

  Pokud chcete synchronizaci deaktivovat, vyberte možnost "Vypnout". Pokud chcete deaktivovat pouze jednotlivé možnosti, můžete to udělat pomocí nabízených přepínačů.

 • Import dat v nastavení Edge

Množství dat, která může Edge importovat, je překvapivé. Do budoucna Edge například stáhne a nainstaluje všechna vaše rozšíření Chrome. Ve výchozím nastavení jsou vypnutá, což je dobře, ale všechna se nainstalují a stačí je zapnout. Dokonce i otevřené karty v Chromu se otevírají v Edge a kopíruje se i historie prohlížení.

Zdroj: Betanews, Rawinfopages


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud