Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé WhatsAppu by se měli mít na pozoru: v jeho prostředí koluje nebezpečný malware

Jiří Palyza 02.11.2021

Uživatelé komunikátoru WhatsApp by měli být v současné době obezřetní a dávat si pozor na nebezpečný podvod. Oběti jsou přesvědčovány, že mohou dát své oblíbené komunikační aplikaci novou barvu. Pokud na to naletíte, podvodníci mohou získat přístup k vašemu smartphonu.

Uživatelé aplikace WhatsApp se opět stávají terčem podvodníků. Ti chtějí pomocí nového podvrhu vzbudit zájem všech uživatelů aplikace WhatsApp, kteří si už dlouho přejí její nový vzhled. Šíří podvodnou aplikaci "WhatsApp Blue", která údajně umožňuje přebarvení komunikátoru na modrou barvu. Jakmile si uživatelé aplikaci nainstalují z poslaného odkazu, mají problém.

Jak uvádějí uživatelé na Redditu ve vlákně "All my school friends scammed", zejména prostřednictvím samotné aplikace WhatsApp jsou jim zasílány odkazy na podvodnou aplikaci, které slibují její nový design. Pokud uživatel klikne na odkaz "blue.whatsapp.top" a nainstaluje soubor APK, který se za ním skrývá, do smartphonu se místo přebarvující aplikace dostane malware. V mnoha případech podvodníci zašifrují data, jako jsou fotografie nebo videa, a za jejich odemčení požadují od uživatelů WhatsAppu výkupné.

Ohrožen je i samotný účet. Podvodníci jej zneužívají k dalšímu rozesílání odkazů na podvodný software.

Podvod v prostředí WhatsAppu: jak se před ním chránit

bluewhatsapp

Ve službě WhatsApp se v současné době opět šíří nebezpečný malware. | Zdroj: Asterfolio/Unsplash

První způsob ochrany je také tím nejdůležitějším: nikdy neklikat na pochybné odkazy, které dostanete prostřednictvím WhatsAppu. A to i když pocházejí od vašich přátel. Často je malware maskovaný a odesílatelé si škodlivých odkazů ve svých zprávách ani nevšimnou. Pokud máte sebemenší pochybnosti o odkazech, které jste obdrželi byť od dobrého známého, je dobré se před jejich otevřením raději zeptat, o co jde a co je odkazovaná a doporučovaná aplikace zač.

Pokud máte i poté pochybnosti, často stačí rychle vyhledat na internetu obsah, na který zprávy odkazují a podívat se, co o tom soudí ostatní uživatelé. Tak snadno odhalíte potenciální podvody.

Podvodné odkazy v šířených zprávách mohou instalovat do zařízení známý malware WhatsApp Pink. Pokud máte podezření, že k takovému poškození vašeho smartphonu došlo, okamžitě aplikaci odstraňte. Poté odpojte WhatsApp na postiženém zařízení od všech propojení prostřednictvím internetu, například s vaším PC. Poté vymažte dočasnou paměť prohlížeče smartphonu a v jeho nabídce si zobrazte přístupová práva k aplikacím. Pokud zde rozpoznáte podivné aplikace nebo stále nacházíte WhatsApp Pink, zablokujte jim přístup.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme